اینترنت اشیاء، موضوع داغ اما کم استقبال استارت آپی

1396/12/14
اینترنت اشیاء IoT
14 اسفند
مدت زمان : 9 دقیقه
نویسنده : giraffemag

امروزه یکی از بحث های بسیار جذاب و داغ، اینترنت اشیاء است. در یک تعریف کلی اینترنت اشیاء به وسایل و اشیای عادی پیرامونمان که قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را دارند اطلاق می شود. شما توانایی مدیریت این وسائل و تجهیزات را به وسیله تبلت ها و تلفن های هوشمند، و با کمک اپلیکیشن ها خواهید داشت. گستردگی این موضوع به حدی زیاد است که هم می تواند ساده باشد مانند ارتباط تلویزیون با یک گوشی هوشمند و هم پیچیده و مرموز مانند نظارت بر زیرساخت های ترافیک و شهری. بسیاری از دستگاه هایی که در اطراف و خصوصأ در نزدیکی ما موجود هستند، از دستگاه های بسیار ساده گرفته تا پیچیده جزو این شبکه به حساب می آیند. طبق آماری که کارشناسان در این رابطه تخمین زده اند تا سال 2020 تعداد شئ هایی که به این سیستم مجهز می شوند به سی میلیارد خواهد رسید.

با اینترنت اشیاء امکان کنترل از راه دور در سرتاسر زیر ساخت های شبکه موجود، و ترکیب جهان فیزیکی با سیستم های کامپیوتری فراهم خواهد شد. این امر کاهش هزینه های اقتصادی و سود غالب بر آن، بدون دخالت مطلق انسان را شامل می شود. در واقع می توان اینترنت اشیاء را یک سیستم عامل هوشمند مدرن و سیستم مدیریت انرژی دانست. این سیستم امکان اتصال بیشتر اشیاء را به شبکه ها با استفاده از برنامه های موجود و با جاسازی سی پی یو، حافظه و منابع انرژی فراهم می کند. این سیستم توانایی پاسخ گویی به اجرای فعالیت ها را نیز داراست، هم چنین قادر است امنیت خانه را نیز فراهم کند. به طور کلی اینترنت اشیاء طیف وسیعی را شامل می شود، که برای هر مبحث آن می توان ساعت ها زمان گذاشت و توضیحی کامل در هر زمینه ارائه داد.

اگر علاقمند به کمی خیالپردازی یا شاید آشنایی با تکنولوژی هایی بر این پایه در آینده نزدیک هستید پیشنهاد می کنیم سریال black mirror را دنبال کنید. در این سریال که بطور اختصاصی در شبکه نتفلیکس تهیه و پخش شده به تکنولوژی ها و اتفاقاتی که در آینده ی شاید نه چندان دور دنیای پیرامونمان اتفاق خواهد افتاد پرداخته شده که قطعا مورد توجه شما خواهد بود. هرچند نقدهایی به این سریال وارد شده و در بعضی قسمت ها اغراق های سینمایی نیز اتفاق افتاده، اما دنیای کمیک، داستان های علمی تخیلی و سینما ثابت کرده که بسیاری از ایده های ورای تصور انسان ها خیلی ساده تر از آنچه که ما پنداشته ایم به تحقق پیوسته اند.

 

اشیاء قابل اتصال به اینترنت

از نمونه اشیائی که می توانند به اینترنت متصل شوند: خودروها، یخچال ها، سیستم های روشنائی خانه، چراغ های راهنمایی و رانندگی و حتی ساعت های هوشمند می باشند. کامپیوترها لزومأ مانند گذشته محدود به مانیتور و کیبورد نمی شود. امروزه کامپیوترها در اندازه بسیار کوچک نیز موجود بوده و قابلیت حمل و جای سازی در اشیاء مختلف را دارا هستند. امروزه کاربرد اینترنت اشیاء بسیار بیشتر از کامپیوتر معمولی است. یکی از وسائلی که مدت زیادی نیست که این قابلیت به آن اضافه شده، دستگاه آمازون اکو می باشد. دوربین های حفاظتی نیز پیشرفته تر از قبل در این بستر حضور دارند.

نکته جالب توجه این است که این تکنولوژی تاکنون در کارآفرینی های مختلف نقش به سزایی را ایفا کرده است. البته این فناوری در ابتدای راه بوده و راه درازی را برای پیشرفت پیش رو دارد. اینترنت اشیاء نه تنها در کشورهای پیشرفته، بلکه در ایران به وسیله کارفرمایان متفکر و خلاق به فرصت ارزشمند شغلی تبدیل می شود. اینترنت اشیاء هدف بسیاری از شرکت های استارتاپی نوپا قرار گرفته تا با حرکت همگام با تکنولوژی روز، بتوانند استفاده از این فناوری را برای مشتریان خویش به ارمغان بیاورند. این موضوع می تواند در حکم تهدیدی برای کسب و کارهای سنتی به حساب بیاید. تهدید بزرگ تر از این بابت است که وسائلی به غیر از موبایل و کامپیوتر نیز می توانند به فضای اینترنتی ورود پیدا کنند.

 

استارت آپ های فعال در این زمینه

یک نمونه استارت آپ که در زمینه اینترنت اشیاء فعالیت می کند Armis نام دارد که حوزه کار آن با امنیت اینترنت اشیاء است. شروع به کار این شرکت در سال 2015 بوده و در واقع به ارائه یک پلتفرم امنیتی مستقل می پردازد. این پلت فرم به شرکت ها این اجازه را می دهد تا دستگاه انتخابی دلخواه از شبکه را مشاهده کرده و بتوانند آن را کنترل کنند. شناسایی هر دستگاه با دقت انجام می گیرد و دستگاه های شرکت ها را به یکدیگر وصل می کند. استارت اپ های دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که از میان آن ها می توان موارد زیر را نام برد. شرکت Rollok در فنلاند که بازار تولید قفل های هوشمند را به توسعه می رساند. شرکت OOkAR در فرانسه که رانندگی و سلامت خودروی شما را به ارمغان می آورد. شرکت Upeaa در آمریکا که در صورتی که بدون اتصال اینترنت یا GPS دستگاه های افراد مختلف را به هم وصل می کند.

در تحقیقات انجام شده استارت آپی که در این زمینه در ایران مشغول به فعالیت باشد ثبت نشده بود. بخشی از مجله زرافه به معرفی و بررسی استارت آپ های جدید پرداخته و به شناخته شدن هر چه سریع تر آن کمک خواهد کرد. به همین منظور اگر در این زمینه فعالیتی را آغاز کرده اید، می توانید با معرفی استارت آپ خود، به نتیجه گیری سریع تر برسید. اینترنت اشیاء طیف وسیعی را در بر می گیرد و می تواند موضوع مناسبی برای ایجاد کسب و کار باشد. اگر به فکر شروع یک استارت آپ هستید با توسعه دادن اینترنت اشیاء به پیشرفت این بحث در کشور کمک کنید.

 

مقاله مشابه

Simmilar Blog
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
اینترنت موبایل بهتر است یا اینترنت ثابت

اینترنت همراه یا اینترنت ثابت؟

با رشد روز افزون کاربران آنلاین و استفاده کنندگان از خدمات اینترنت، امکان اتصال...

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
هر فعالیت اقتصادی نیازمند چارچوب و قوانین خاص خود می باشد. فعالیت استارت آپ ها نیز از این قاعده مستثنی نیست و با رشد روزافزون این شرکت های نو پا، نیاز به قوانین جدید فضای استارت آپی بیش از پیش احساس می شود.

قوانین جدید فضای استارت آپی

هر فعالیت اقتصادی نیازمند چارچوب و قوانین خاص خود می باشد. فعالیت استارت آپ...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
نکاتی درباره خرید تلفن همراه هوشمند

همیشه موبایل گرانتر بهتر است؟! 4 نکته برای خرید گوشی مناسب

هر ساله ده ها گوشی موبایل جدید توسط شرکت های مختلف معرفی شده و...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments