اینترنت همراه یا اینترنت ثابت؟

1396/10/02
اینترنت همراه یا Adsl
02 دی
مدت زمان : 6 دقیقه
نویسنده : giraffemag

با رشد روز افزون کاربران آنلاین و استفاده کنندگان از خدمات اینترنت، امکان اتصال به این شبکه نیز روز به روز ساده تر و سریع تر میشود. در چند سال اخیر اپراتورهای تلفن همراه ایران قدم های مؤثری در این زمینه برداشته تا امکان استفاده از نسل های جدید اینترنت همراه را برای کاربرانشان فراهم نمایند. این امر موجب شده تا شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت یا ADSL با چالش ریزش کاربر مواجه شوند و با روی آوردن به ارائه انواع طرح های تشویقی، نامحدود و… سعی در نگاه داشتن کاربران کنند. در این مقاله قصد داریم یک نگاه کاملا اجمالی و کلی به وضعیت اینترنت کشور داشته باشیم و بررسی کنیم که کدام انتخاب بهتری است؟ اینترنت همراه یا اینترنت ثابت؟

انواع اینترنت همراه در ایران

از آنجا که قصد نداریم به بررسی تخصصی شبکه های اینترنت همراه بپردازیم، دسته بندی های کلی در این زمینه را خدمتتان معرفی میکنیم. اینترنت 2G یا همان E اولین نسل از اینترنت همراه بودند که در ایران به طور رسمی تبلیغ شدند و استفاده از آنان آغاز شد. سرعت استانداردی که برای این نسل آزمایش شد حدود 500 کیلوبیت بر ثانیه بود. برای تبدیل کیلوبیت به کیلوبایت کافیست عدد مذکور را بر 8 تقسیم نمایید. پس از آن ورژن های مختلف 3G مانند 3.5G یا 3.75G معرفی شد که به طور میانگین به سرعت 20 مگابیت بر ثانیه رسیدند. جدیدترین نسل اینترنت فعال در کشور نیز در حال حاضر 4G یا همان LTE است که در آخرین بروزرسانی های آن سرعت 100 مگابیت بر ثانیه در استاندارد جهانی برای آن تعیین شده است. البته واضح است که در ایران به دلیل عدم بسترسازی مناسب هیچگاه چنین سرعتی هایی تجربه نشد و احتمالا نخواهد شد. از طرفی دستیابی به سرعت ایده آل و پایدار همچنان یکی از دغدغه های کاربران و اپراتورها می باشد. استفاده از دکل های اشتراکی، راه اندازی خدمات ترابرد و… تلاش هایی در راستای تسهیل اتصال به اینترنت همراه برای کاربران می باشند. طبق آمار وبسایت OpenSignal حدود 60 درصد کاربران ایرانی از اینترنت همراه استفاده میکنند. این در حالی است که کره جنوبی با 98 درصد رتبه اول را دارد و ایران در قسمت های انتهایی جدول جای خوش کرده است. همچنین میانگین سرعت اتصال کاربران ایرانی به اینترنت همراه 5 مگابیت بر ثانیه است که در مقابل عدد 41 مگابیت بر ثانیه کره جنوبی شوخی به نظر میرسد.

سطح پوشش خدمات اینترنت همراه در ایران

“پوشش سراسری” یکی از عباراتی است که هر یک از اپراتورهای اینترنت همراه دوست دارند آن را با افتخار مطرح نمایند. اینکه یک اپراتور بتواند در هر نقطه از ایران اینترنت همراه پایدار و سریعی را فراهم کند فعلا ادعای بزرگی است و شاید در آینده نزدیک نیز فراهم نشود. اما خوشبختانه با توجه به رشدی که در چند سال اخیر مشاهده کردیم، میتوان امیدوار بود که سرانجام این مهم تا حد زیادی محقق خواهد شد. در حال حاضر کاربران ساکن در اکثر شهرها و استان های ایران از اینترنت همراه خود رضایت نسبی دارند. این امر موجب شده تا بازار شرکت های ارائه دهنده اینترنت ADSL کمی از رونق بیفتد و شاهد اجرای انواع طرح های تشویقی و مناسبتی از سوی آنان باشیم تا کاربر را در این حوزه نگاه دارند. طبق آخرید آمار، تعداد استفاده کنندگان از اینترنت همراه تا پایان خرداد ماه سال 1396 با رشد 104 درصدی مواجه بوده است. به گفته محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات دولت دوازدهم – تعداد استفاده کنندگان اینترنت ثابت 10 میلیون و تعداد مشترکین اینترنت همراه به ۴۱ میلیون نفر سیده است. لذا میتوان به وضوح ضریب نفوذ بالای اینترنت همراه را در میان مشترکین مشاهده نمود.

گذشته، حال و آینده اینترنت ثابت ADSL

اکثر استفاده کنندگان از اولین نسل های اینترنت ثابت، کارت های اینترنت با حجم و زمان محدود را به خاطر دارند. پس از آن اینترنت ADSL و ADSL2+ معرفی شد که در مقایسه با اینترنت Dial-up سرعتی بسیار بالاتر و اتصالی پایدارتر را به ارمغان آورد. آن زمان اینترنت موبایل مفهومی نداشت و شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت یکه تاز میدان بودند، اما امروزه با ورود قدرتمند اپراتورهای موبایل کشور به حوزه اینترنت، گوی سبقت از آنان ربوده شده است. البته اپراتور ایرانسل با معرفی اینترنت ثابت TD-LTE آن دسته از مخاطبینی که هنوز به مودم و سیم عادت دارند را هدف قرار داده است تا سهمی از بازار مشترکین اینترنت ثابت داشته باشد. گرچه سطح پوشش آن همان پوشش سیمکارت های ایرانسل است.

آیا شما استفاده از اینترنت همراه را ترجیح میدهید؟ میزان رضایتتان از خدمات اینترنت ایران چگونه است؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
اینترنت موبایل بهتر است یا اینترنت ثابت

اینترنت همراه یا اینترنت ثابت؟

با رشد روز افزون کاربران آنلاین و استفاده کنندگان از خدمات اینترنت، امکان اتصال...

مدت زمان مطالعه 13 دقیقه
نگاهی دقیق تر به مفهوم دیجیتال مارکتینگ

نگاهی دقیق تر به مفهوم دیجیتال مارکتینگ

مفهوم دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، عبارتی است که این روزها در فضای وب...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
نکاتی درباره خرید تلفن همراه هوشمند

همیشه موبایل گرانتر بهتر است؟! 4 نکته برای خرید گوشی مناسب

هر ساله ده ها گوشی موبایل جدید توسط شرکت های مختلف معرفی شده و...

(1 votes, average: 4٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments