با محصول اینستاگرامی بازاریابی خود را بالغ کنید!

1397/03/20
ترویج به کمک محصول اینستاگرامی
20 خرداد
مدت زمان : 8 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

استراتژی های بازاریابی دیجیتال کمپانی ها و استارتاپ ها همواره تحت تأثیر رفتارها و سلیقه های نسل هزاره بوده است. در ادامۀ چنین روندی، به تازگی بسیاری از برندها در شبکه های اجتماعی برای جلب توجه این نسل، محصولاتی را عرضه کرده اند که کاملاً مختص اینستاگرام بوده و با ترویج آنها در این شبکه محبوبیت خود را به طرز قابل توجهی نزد کاربران افزایش داده اند.

 

محصول اینستاگرامی دیگر چیست!؟

به محصولاتی که از نظر ظاهری زیبا بوده و به طور ویژه برای عکسبرداری و نمایش داده شدن در اینستاگرام تولید شده اند، محصولات اینستاگرامی (Instagrammable Products) می گویند. این محصولات معمولاً باید رنگ روشنی داشته و خصوصیات ظاهری آنها به گونه ای باشد که با عکسبرداری از تمام جهات جذاب و چشم نواز به نظر برسند.

توجه برندها به این موضوع و تولید چنین محصولاتی، از اهمیت انکارناپذیر اینستاگرام در بازاریابی حکایت دارد. در سپتامبر سال 2017 تعداد کاربران فعال ماهانه اینستاگرام از مرز 800 میلیون گذشت که %25 درصد این تعداد (یعنی تقریباً 200 میلیون کاربر) از نسل هزاره هستند؛ یعنی نسلی که بالاترین قدرت خرید را در بین دیگر نسل ها دارد.

علاوه بر اینها به علت تمرکز اینستاگرام بر ویدیو و تصویر، می توان جلوه های بصری بسیار چشم نوازی را خلق کرد. تنها به کمک فیلترهای متنوع این شبکه می توان ظاهر هر عکسی را بهتر کرد. حال فرض کنید تصویری را تولید کنیم که به طور ویژه برای جلب توجه آنی نگاه های کاربران تولید شده باشد. به همین دلیل بسیاری از برندهای باهوش تلاش می کنند تا محصولات خود را به گونه ای تولید کنند که از قابلیت های اینستاگرام نهایت بهره وری را ببرند.

از جمله برندهای معروفی که چنین کاری کرده اند، می توان به تولید کننده قهوه استارباکس (Starbucks) اشاره نمود که محصول فراپاچینو (Frappuccino) را مختص این شبکه عرضه کرد. تصاویر این قهوه خوش رنگ به سرعت در شبکه های اجتماعی منتشر شد و محبوبیت آن به حدی رسید که روزنامه تایم اشاراتی به آن کرد.

قهوه فراپوچینوی استارباکس نوعی محصول اینستاگرامی است

قهوه فراپوچینوی استارباکس نوعی محصول اینستاگرامی است

 

فراپوچینوی استارباکس در اینستاگرام به محبوبیتی بی اندازه رسید و طیف رنگ های صورتی و آبی آن کاربران را شیفته خود کرد. طرفداران این محصول تاکنون بیش از 170 هزار پست با هشتگ های مخصوص این محصول منتشر کرده اند. اینها نشان می دهند که استراتژی استارباکس در قبال عرضه این محصول کاملاً صحیح و موفقیت آمیز بوده است.

 

محصول خوشرنگ استارباکس؛ محبوب قهوه خوران اینستا

محصول خوشرنگ استارباکس؛ محبوب قهوه خوران اینستا!

 

به فاصله کوتاهی پس از موفقیت محصول جدید استارباکس، کمپانی تولیدکننده محصولات مراقبت از پوست Glamglow، با الگوبرداری از استارباکس محصول اینستاگرامی خود با نام GravityMud را عرضه کرد. این محصول نیز در اینستاگرام به محبوب رسید و کمپانی سازنده تصمیم گرفت تا با تغییراتی جزئی و با اضافه کردن ستاره های کوچک به محصول توجه کاربران بیشتری را جلب کرده و محصول بصری تری عرضه کند.

 

Glamglow و عکسبرداری حرفه ای از محصول

Glamglow و عکسبرداری حرفه ای از محصول مختص اینستاگرام

 

در نهایت این محصول نیز با هشتگ مختص آن بیش از 3 هزار بار به اشتراک گذاشته شد. نکته با اهمیت استفاده هوشمندانه این 2 کمپانی از قابلیت اینستاگرامی محصولاتشان بود. آنها ظاهر محصولات فعلی خود را با ایجاد تغییرات جزئی برای اینستاگرام بهینه و زیباسازی کرده و با این کار هم در اینستاگرام به محبوبیت فراوان رسیده و هم سودهای هنگفتی عاید خود کردند.

محصولات اینستاگرامی به سرعت در حال گسترش هستند و تعداد برندهایی که می خواهند با این کار کاربران نسل هزاره، که به ظواهر بسیار اهمیت می دهند را به خود جذب کنند روز به روز افزایش پیدا می کند.

 

رستوران های اینستاگرامی

بعد از محصولات اینستاگرامی نوبت به روی کار آمدن ترند جدیدی رسید و آن ظهور رستوران های اینستاگرامی است. رستوران داران متوجه شدند که ظاهر زیبای غذاها پتانسیل بالایی برای محبوب شدن در شبکه های اجتماعی دارند، بنابراین سریعاً دست به کار شده و در شبکه های اجتماعی تمرکز را بر روی فضاهای جالب توجه رستوران خود و همچنین غذاها گذاشتند.

رستوران کوبایی Media Noche که در کالیفرنیا واقع شده به دلیل شکل خاص و زیبای کاشی های کفِ رستوران خود محبوبیت بسیاری نزد کاربران اینستاگرام پیدا کرده است. کاشی های رستوران توسط طراح داخلی رستوران به گونه ای انتخاب شده اند تا ظاهری اینستاگرامی داشته باشند. این رستوران با همین ترفند ساده و به کمک تعداد بیشماری از پست های اینستاگرام کاربران و اینفلوئنسرهای محلی، به شهرت فراوان رسید.

 

رستوران Media Noche از طریق کاشی ها خود را رواج می دهد

رستوران Media Noche از طریق کاشی ها خود را رواج می دهد

 

این رستوران به ما نشان می دهد که فقط داشتن فضای زیبا ملاک نیست و نسل هزاره به دنبال عکسبرداری از فضاهایی می گردد که پتانسیل غرق شدن در ظواهر هنری و از بین بردن مرز دنیای مجازی و واقعی را داشته باشند. رفتار آنها گواهی بر این ادعاست و شبکه اینستاگرام نیز همواره در حال تغییر و به روز رسانی های پی در پی است تا پاسخگوی این رفتار کاربران باشد.

ظهور محصولات اینستاگرامی بلوغ بازاریاب های این کمپانی های را نشان می دهد؛ چون نه تنها به کمک اینستاگرام بهترین تبلیغات را کرده اند، بلکه درک عمیقی از سلیقه های نسل هزاره دارند.

 

عرضه محصولات اینستاگرامی؛ اولویت برندها

به کمک محصولات اینستاگرامی آگاهی عمومی از برند را افزایش داده و خود را در نگاه کاربران خواستنی می کنید. جای تعجب نیست که بسیاری از برندها به تکاپو افتاده و در استراتژی های تولید و عرضه محصولات خود اینستاگرام را اولویت قرار داده اند. حال سؤال این است: آیا کیفیت محصول هم مثل ظواهر آن برای مصرف کنندۀ جوان حائز اهمیت است یا خیر؟

مقاله مشابه

Simmilar Blog
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

آموزش سئو با طعم نیکوکاری در آکادمی وبسیما

به طور حتم هیچ ارتباطی میان دانش سئو و کودکان پروانه ای نیست. تاریخ...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
بررسی نوآوری مداوم و نوآوری تحول آفرین

بررسی نوآوری مداوم و نوآوری تحول آفرین: در تعامل یا در تقابل؟

در این مقاله، ابتدا به توضیح کوتاهی در مورد نوآوری تحول آفرین و معرفی...

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
پوستر رویداد فریلنسینگ فریلند

فریلند، اولین همایش اصول فریلنسینگ برگزار می‌شود

پونیشا به عنوان یکی از اولین پلتفرم‌های آنلاین برون‌سپاری پروژه‌ها، تأثیر قابل توجهی در...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments