5 مورد از مهمترین ترندهای استارتاپی 2018

1397/03/27
مهمترین ترند های استارتاپی
27 خرداد
مدت زمان : 12 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

اطلاع از ترندهای فضای استارتاپی و موضوعاتی که در حال حاضر و در آینده بیشترین فعالیت استارتاپی در آن ها انجام می شود، می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. از طرفی آگاهی از این ترند ها باعث افزایش سطح اطلاعات شما نسبت به کسب و کارهای آینده خواهد شد و از طرف دیگر دیدی بازتر و جامع تر در اختیار شما قرار می دهد و باعث می شود یک قدم جلوتر از رقبا قرار بگیرید. اطلاع از این موارد باعث می شود از گرایشات روز صنایع با خبر باشید و در تعیین استراتژی های بلند مدت موفق تر عمل کنید. در این مطلب قصد داریم به معرفی 5 مورد از بزرگترین و مهمترین ترندهای استارتاپی در سال 2018 بپردازیم.

آمار ها نشان می دهند که در سال 2017 بیش از 57 استارتاپ در سراسر جهان به یونیکورن ها (استارتاپ هایی با ارزش های  میلیارد دلاری) تبدیل شدند. نتایج این آمارها حاکی از آن است که در این سال کارآفرین ها و استارتاپ ها نتایج خوبی به دست آورده اند، اما این نتایج می تواند بسیار بهتر باشد. با وارد شدن استارتاپ ها به ترندهای جدید انتظار می رود در پایان 2018 با نتایج فوق العاده ای رو به رو شویم.

 

مهمترین ترندهای استارتاپی سال 2018 چه مواردی هستند؟

  • هوش مصنوعی (Artificial Intelligence (AI
  • نوآوری تحول آفرین Disruptive innovation
  • اینترنت اشیاء (Internet of things (IOT
  • ارز های دیجیتال و بلاک چین Cryptocurrency and Blockchain
  • خرده لحظه ها Micro-Moments

در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم.

 

هوش مصنوعی انقلاب می کند

سال 2017 برای هوش مصنوعی سالی مهم و ارزشمند بود. این موضوع مهم و بزرگ در این سال مسیر خود را به وسیله برگزاری انواع میتینگ ها، سخنرانی های بازاریاب ها، بلاگ ها و حتی برگزاری جلسات جذب سرمایه گذار پیدا کرد. اگرچه با وجود این سخنرانی ها و مقالات تحرک بیشتری در این زمینه به وجود آمده است، اما بازاریاب ها هنوز بر سر تبدیل این زمینه به موضوعی سرمایه آفرین مشغول فعالیت هستند.

 

هوش مصنوعی یکی از مهمترین ترند های استارتاپی

 

هوش مصنوعی در مرحله شکوفایی خود قرار داد و احتمالاً تا پایان سال 2018 فعالیت های جالب توجهی را در این زمینه مشاهده می کنیم. در آینده ای نه چندان دور هوش مصنوعی عرصه قدرت نمایی غول های اقتصادی بیشتری خواهد شد و توسعه دهندگان نیز به بهبود کاربردهای تحلیل پیشرفته، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی می پردازند.

در حال حاضر هزاران شرکت در سراسر جهان با تمرکز بر دانش هوش مصنوعی شکل گرفته اند. دامنه فعالیت این شرکت ها از کشف دارو تا امنیت سایبری و تولید انواع ربات های سخت افزاری و نرم افزاری را شامل می شود.

تامسون رویترز معتقد است که در آینده ای نزدیک حضور هوش مصنوعی را در هر زمینه ای می بینید. از دستیار شخصی افراد تا اتومبیل ها همه از هوش مصنوعی بهره خواهند برد. تامسون می گوید هوش مصنوعی تنها به تکنولوژی سیری اپل و الکسای آمازون محدود نخواهد شد. او همچنین اعتقاد دارد که حتی این نمونه های هوش مصنوعی نیز در مرحله تولد قرار دارند.

طبق شایعات سامسونگ قصد دارد با معرفی محصولی جدید هوش مصنوعی را به تمام دستگاه های خود وارد کند. مارک کوبان سرمایه دار آمریکایی نیز در مورد هوش مصنوعی می گوید: “هوش مصنوعی تنها موضوعی است که می تواند اولین تریلیونرهای جهان را ایجاد کند”

سال 2018 سالی است که افراد و شرکت های تازه وارد زیادی را در زمینه هوش مصنوعی فعال می کند و حتی ممکن است استارتاپ هایی که تاکنون وجود نداشته اند، به پرچمداران و صاحبان قدرت در این بازار پرظرفیت تبدیل شوند.

 

نوآوری تحول آفرین، همچنان موفق

یکی از مهمترین ترندهای استارتاپی نوآوری تحول آفرین است. عبارت نوآوری تحول آفرین یا همان disruptive innovation اولین بار توسط پروفسور کریستنسن در سال 1995 معرفی شد. مفهوم کلی این عبارت، “رشد بر اساس نوآوری” است. یک شرکت با رویکرد نوآوری تحول آفرین، شرکتی است که یا بازار جدیدی ایجاد می کند و یا با ترفندی خاص بازار فعلی را تغییر می دهد و روند سابق را متحول می کند. تاکنون شرکت های زیادی با استفاده از نوآوری تحول آفرین موفق به دستیابی به اهداف بزرگ شده اند.

یکی از این شرکت ها که از نوآوری تحول آفرین استفاده کرده است، فروشگاه اینترنتی دیجی کالا است. این فروشگاه توانست با روش های جدید و مخاطب پسند بازار خرده فروشی و خرده فروشی اینترنتی را متحول کند. دیجی کالا بازار جدیدی به وجود نیاورده است، اما با ترفند های خاص خود توانست بازار خرده فروشی را به طور کامل متحول کند و همچنین اوضاع بی سرو سامان فروش اینترنتی را در ایران به سامان برساند.

اما چطور ممکن است با وجود اینکه شرکت های زیادی با استفاده از نوآوری تحول آفرین به موفقیت رسیده اند، همچنان نوآوری تحول آفرین را موثر دانست؟

 

مهمترین ترند های استارتاپی یکی از موارد مهمترین ترند های استارتاپی

 

نوآوری های تحول آفرینی که در سال های اخیر به وجود آمده منجر به ایجاد حالتی از اقتصاد شده است که بر اساس تقاضا می باشد. حالا مشتریان خدمات جدید را می طلبند و علاقه دارند تا به هر چیزی بر روی موبایل هایشان دسترسی داشته باشند. این شرایط فضایی مناسب برای ظهور نوآوری های تحول آفرین در ادامه راه ایجاد کرده است. مهمتر از هر چیز اینکه نوآوری تحول آفرین نه تنها هنوز به انتهای مسیر خود نرسیده است، بلکه در مرحله بلوغ قرار گرفته است.

اگر علاقه دارید بیشتر در مورد نوآوری تحول آفرین بدانید در مطلب نوآوری تحول آفرین (disruptive innovation) در قالب یک ویدیو و مقاله به توضیح کامل این پدیده مهم در دنیای استارتاپ ها پرداخته ایم.

 

اینترنت اشیاء مهمتر می شود

تاکنون بیش از 20 میلیون دستگاه به شبکه اینترنت متصل شده اند و این روند نیز هر روز در حال افزایش است. با این وجود نمی توانیم اهمیت اینترنت اشیاء را در سال 2018 نا دیده بگیریم. همانطور که رشد اینترنت اشیاء نسبت به فناوری های دیگر از پایداری بیشتری برخوردار است، یقیناً این موضوع، امسال از اهمیت بیشتری برخوردار است.

طی تحقیقی که اخیراً در شرکت های آمریکایی صورت گرفته است مشخص شده است که دو سوم شرکت ها در کشور آمریکا در حال بهره گیری از اینترنت اشیاء در کسب و کار خود هستند.

 

ارزهای دیجیتال رمز نگاری شده جایگاه خود را به دست می آورند

قطعاً در مدت های اخیر چیزهای زیادی در مورد بلاکچین، بیت کوین، گرام و دیگر ارزهای دیجیتال شنیده اید و در مورد آن ها اطلاعاتی دارید. فناوری بلاکچین می تواند ارتباط مستقیمی با ارز های دیجیتال داشته باشد.

ارزهای دیجیتال شاید مهمترین ترند استارتاپی نباشد، اما یقیناً انقلابی مهم در بازار ایجاد می کنند. حتی کسانی که از مفهوم ارزهای دیجیتال انتقاد می کنند جزئی از آن هستند و به نوعی آن را پذیرفته اند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در یکی از سخنرانی های اخیر خود اعلام کرده بود که ارزهای دیجیتال خطرات بسیار جدی در پی دارند، اما در حال حاضر کشور روسیه ارز دیجیتال خود را معرفی کرده است.

مدتی پیش بیتکوین که مشهور ترین ارز دیجیتال است، به سیستم پولی-مالی جهانی ملحق شد.

 

ارز رمزنگاری شده از مهمترین ترند های استارتاپی سال 2018 است

 

کاربرد ارزهای دیجیتال بی شمار است. از سرمایه گذاری های کوچک در ایده های نو، تا خدمات بانکی در جیب کاربران و بسیاری از کاربرد های دیگر همه از مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال است.

در سال 2017 استارتاپ های زیادی پا به عرصه ارز های دیجیتال گذاشتند. تعدادی زیادی از استارتاپ های این حوزه نیز تا پایان سال 2018 معرفی می شوند. فعالیت این استارتاپ ها در محدوده های وسیعی انجام می شوند.

 

خرده لحظات مهمتر می شوند

بر اساس نتایج تحقیقات رسانه Zenith Media ضریب نفوذ گوشی های هوشمند در سال 2018 در بین افراد به 66 درصد می رسد. بدیهی است که این موضوع باعث افزایش تقاضا و توقعات کاربران از گوشی های هوشمند شان می شوند. بنابراین یکی دیگر از مهمترین ترندهای استارتاپی می تواند خرده لحظات باشد.

 

اما خرده لحظات دقیقاً چه هستند؟

طبق تعریف گوگل خرده لحظات معنی مشخصی دارند. خرده لحظه به هر لحظه ای گفته می شود که مشتری به استفاده از دستگاه موبایل خود می پردازد. در واقع مشتریان عادت می کنند تا برای یادگیری چیز های جدید از گوشی هوشمندشان استفاده کنند. هر کجا می خواهید می روید، هر کاری دوست دارید انجام می دهید یا هر چیزی که دوست دارید می خرید.

چنین موردی یقیناً یکی از بزرگترین بازارها و ترندهایی است که در ادامه فعالیت منجر به ایجاد سرمایه می شود.

خرده لحظات به انتظارات مشتری ها برای عبارات “همین حالا” و “همینجا” پاسخ می دهند. خرده لحظات دقیقاً هر چیزی را با خواست و نیاز مشتری تنظیم می کنند.

اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتری در مورد خرده لحظه ها به دست بیاورید مقاله خرده لحظات (Micro-Moments) می تواند توضیح دقیق تر و کامل تری به شما ارائه کند و در قالب مثال هایی روشن این موضوع را برای شما روشن تر نماید.

در ادامه چند مورد از خرده لحظاتی که در سال 2017 از آن ها استفاده های تجاری زیادی شده است را عنوان می کنیم:

  • افزایش 80 درصدی جستجوی موبایل با استفاده از واژه “بهترین” در ترکیب آن ها
  • 35 درصد افزایش در جستجوی عبارت “بررسی کالا”
  • افزایش آمار 50 درصدی کاربران موبایل در خرید های سریع
  • جستجوی بیشتر با استفاده از ترکیب “نزدیکترین”

هر کدام از این موارد می تواند منجر به ایجاد استارتاپ هایی شود که خواست و نیاز کاربر را برطرف کند.

با وجود پیشرفت هایی که در زمینه فناوری گوشی های هوشمند و دستیار های آنلاین صوتی صورت گرفته، احتمال زیادی وجود دارد که در سال های آینده شاهد استفاده بیشتری از جستجوهای صوتی باشید. آن دسته از کسب و کار هایی که تمایل بیشتری به فراهم کردن تجربه موبایلی خوبی نیز هستند، قطعاً با نتایج بهتری رو به رو خواهند شد.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
استارت آپ های موفق در جهان

7 استارت آپ موفق جهان را بشناسید

در حال حاضر شرکت های خصوصی زیادی در دنیا وجود دارند که با رسیدن...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
اساسی ترین مشکلات استارتاپ های ایرانی چه هستند؟

اساسی ترین مشکلات استارتاپ های ایرانی چه هستند؟

می دانیم که در هر زمینه ی رو به رشدی چالش ها و مشکلاتی...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
کاهش هزینه های استارتاپ

استارت آپ شما هم با هزینه های سنگین استارتاپی دست و پنجه نرم می کند؟

یکی از مشکلاتی که همه استارتاپ ها با آن سر و کار دارند هزینه...

(1 votes, average: 5٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments