نمایشگاه الکامپ 97 چگونه گذشت؟

1397/05/15
نمایشگاه الکامپ 97
15 مرداد
مدت زمان : 5 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

نمایشگاه الکامپ 97 به پایان رسید. نمایشگاهی که سال هاست در حال برگزاری است و با توجه به استقبالی که از آن می شود تقریبا می توانیم آن را بعد از نمایشگاه کتاب دومین نمایشگاه پرطرفدار کشور بدانیم. شاید بتوانیم گسترش دسترسی به اینترنت و رونق نسبی تجارت الکترونیک را به عنوان دلیل اصلی استقبال از این نمایشگاه عنوان کنیم. با وجود حواشی زیادی که پیش از برگزاری نمایشگاه در مورد جا به جایی محل برگزاری نمایشگاه به گوش می رسید، الکامپ 97، مانند سال های گذشته با قدرت در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. استقبال از نمایشگاه به خصوص در دو روز اخیر بسیار چشمگیر بود و شاید این حجم از استقبال غیر قابل پیش‌بینی بود.

 

 

مهمترین بخش در حوزه تجارت الکترونیک در این نمایشگاه، بخش الکام استارز یا همان استارتاپ های الکام بود. مجله زرافه نیز به بازدید و تهیه گزارش از این استارتاپ ها پرداخت و با استارتاپ های بسیاری آشنا شد. استارتاپ هایی که در آینده ای نزدیک، یک به یک در مجله زرافه معرفی می شوند و فعالیت آن ها و داستان استارتاپی آن ها شرح داده می شود.

 

درب ورودی نمایشگاه الکامپ 97

 

استارتاپ های الکامپ 97 – الکام استارز

امسال در الکامپ استارز استارتاپ ها به دو قسمت اصلی تقسیم می شدند. قسمت اول استارتاپ هایی که تصمیم گرفته بودند به سراغ ایده های جدید تر و بازارهای گسترده تر بروند و دسته دوم استارتاپ هایی که قصد دارند در رقابت با پیشگامان قدرتمند بازارهای اشباع شده، سهم کوچکی از بازار را به دست آورند.

 

استارتاپ های نمایشگاه الکامپ 97

 

استارتاپ های قسمت اول اما به خودی خود به دو دسته تقسیم می شدند. دسته اول استارتاپ هایی بودند که بر اساس یک ایده ی کاملا جدید و نو به وجود آمده بودند و دسته دوم استارتاپ هایی بودند که در حوزه موضوعات و ترندهای روز کسب و کار از جمله هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و یا ارز الکترونیک فعالیت می کردند.

در مجموع تعداد استارتاپ های شرکت کننده در الکامپ 97 نشان دهنده اقبال عمومی بیشتر نسبت به ایجاد استارتاپ هاست. از بعد موضوعی، استارتاپ ها امسال در ابعاد وسیع تری حضور یافته بودند. طبق آمار وبسایت رسمی الکامپ استارتاپ هایی که در الکام استارز 97 حضور یافتند بیش از هر موضوعی در حوزه خدمات و ابزارهای پایه فناوری اطلاعات حضور پیدا کردند. 5 مورد از پراستارتاپ ترین موضوعات استارتاپ های الکام استارز به ترتیب زیر است:

  1. خدمات و ابزارهای پایه فناوری اطلاعات
  2. آموزش و مشاوره
  3. خدمات عمومی
  4. تبلیغات و بازاریابی
  5. سبک زندگی

یکی از بخش های جالبی که در قسمت الکام استارز وجود داشت، بخش الکام تاکس یا به قولی الکام تاکز بود. گذشته از تلفظ صحیح آن، این بخش از توجه خوبی برخوردار شد و استقبال خوبی از آن صورت گرفت. در این بخش استارتاپ ها به ارائه استارتاپ خود می پرداختند تا شاید بتوانند از این فرصت برای جذب سرمایه به استارتاپ خود استفاده کنند. شاید بتوانیم مهمترین دلیل برای حضور برخی استارتاپ ها را با این موضوع مرتبط بدانیم.

 

الکام تاکس در نمایشگاه الکامپ 97

الکام تاکس در نمایشگاه الکامپ 97

 

حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نمایشگاه نیز از دیگر حواشی بیست و چهارمین دوره الکامپ بود. آذری جهرمی در ابتدا به سخنرانی پرداخت و بعد از آن از غرفه های استارتاپ ها بازدید کرد.

کیفیت برگزاری نمایشگاه الکامپ

الکامپ بیست و چهارم در مجموع با کیفیت نسبتا خوبی برگزار شد. مطمئنا برگزاری نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تاثیر به سزایی در کیفیت برگزاری نمایشگاه و استقبال از آن داشت. به دلیل گستردگی نمایشگاه و لزوم استفاده از بیشتر ظرفیت های محوطه نمایشگاه بین المللی، علاقه مندان مجبور بودند در داخل محوطه نمایشگاه پیاده روی زیادی انجام دهند. البته برای جا به جایی افراد از محل درب های نمایشگاه وسایل نقلیه اندکی هم قرار داده شده بود، اما به هیچ وجه پاسخگوی این حجم از جمعیت نبود.

 

الکامپ 97

 

غرفه های خرید خوراکی و نوشیدنی به میزان کافی و در دسترس نبودند و از این نظر کمبود شدیدی احساس می شد.

در مورد فضای سالن ها و سیستم تهویه برخلاف وضعیتی که پیش در نمایشگاه اینوتکس دیدیم در الکامپ وضعیت تهویه و دمای داخل سالن ها بسیار بهتر بود.

 

محوطه داخلی نمایشگاه الکامپ 97

 

گذشته از وضعیت امکانات موجود در الکامپ 97 و رضایت نسبی از کیفیت برگزاری آن، ذکر این نکته لازم است که کیفیت برگزاری این چنین نمایشگاه هایی، آن هم در سطح بین المللی، هنوز فاصله زیادی با کیفیت مورد انتظار دارد. قطعا در چنین نمایشگاهی رضایت نسبی بازدیدکنندگان کافی نیست و باید از رضایت غرفه داران از کیفیت برگزاری نمایشگاه نیز پرسیده شود.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
تکنیک های بازاریابی استارتاپ ها

3 تکنیک بازاریابی که هر استارتاپی باید بداند

بازی پوکمون گو (Pokémon Go) را که معرف حضورتان هست؟ در این بازی کاربران باید...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
اساسی ترین مشکلات استارتاپ های ایرانی چه هستند؟

اساسی ترین مشکلات استارتاپ های ایرانی چه هستند؟

می دانیم که در هر زمینه ی رو به رشدی چالش ها و مشکلاتی...

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
همایش حقوق کسب و کارهای نوپا

همایش حقوق کسب و کارهای نوپا Legal Day

آیا در مسیر راه اندازی و رشد کسب و کار خود با چالش های...

(2 votes, average: 5٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments