3 تکنیک بازاریابی که هر استارتاپی باید بداند

1397/01/18
سه تکنیک بازاریابی که باید بدانید
18 فروردین
مدت زمان : 10 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

بازی پوکمون گو (Pokémon Go) را که معرف حضورتان هست؟ در این بازی کاربران باید به کمک تلفن همراه خود در مکان های واقعی پوکمون های بامزه را پیدا می کردند. این بازی حدوداً 2 سال پیش برای آی‌او‌اس و اندروید منتشر شد و سریع ترین آمار دانلود را بر روی گوگل پلی کسب کرد. در مدت کوتاهی بیش از 10 میلیون بار از گوگل پلی و 5/7 میلیون بار از اپ استور دانلود شد. بسیاری از مغازه ها و رستوران به کمک این بازی خود را ترویج کردند و بسیاری از کمپانی ها به سودهای کلان رسیدند.

اما آیا اخیراً از دوستان یا آشنایان در مورد این بازی حرفی شنیده اید؟ از جنجالی که این بازی 2 سال پیش به پا کرد دیگر خبری نیست و بسیاری از شرکت ها دیگر تمایلی به نمایش تبلیغات درون برنامه ای در این بازی ندارند. با آوردن نامی از این بازی سابقاً محبوب خواستیم این نکته را یادآوری کنیم که صد البته موفقیت های کوتاه مدت وجود دارند، ولی به جای رفتن به سمت آنها شرکت ها باید مدل های بازاریابی مقیاس پذیر و قابل تکرار را ایجاد کنند. شرکت ها باید مخاطبین خود را به خوبی شناخته و آنها را به کمک رویکردهای داستان‌سرایی در کسب و کار، داده های آماری و لیدسازی مجذوب خود کنند.

برای انجام موفقیت آمیز چنین کاری باید مخاطبین خود را به خوبی بشناسید. قبل از هر چیز ببینید چه نیازی دارند بعد به دنبال کسب اطلاعات مورد نیاز دیگر در مورد آنها بروید. از خود سؤالات زیر را بپرسید:

  • پاتوق آنها در فضای مجازی و واقعی کجاست؟
  • چه محتواهایی را دنبال می کنند؟
  • چه کمبودی دارند که محصول یا سرویس شما آن را جبران می کند؟

برای ایجاد یک استرتژی بلند مدت باید از این چهارچوب پیروی کنید. زمانیکه مدلی را ایجاد کردید که بوسیله یک استراتژی حساب شده پشتیبانی می شود، سودآوری و بازگشت سرمایه را حاصل شده و کسب و کار را گسترش خواهد داد.

 

تکنیک های بازاریابی استارتاپ ها

برای بهره وری بیشینه از استراتژی خود باید اول به کمک کانال های مناسب مخاطبین را درگیر کرده و بعد بوسیله پیام رسانی بازخوردهای سازنده ایجاد کنیم. وقتی می خواهید یک پلن بازاریابی جامع ایجاد کنید 3 موضوع بنیادی زیر را به خوبی دانسته و روی آنها تمرکز کنید:

 

1. داستان‌سرایی

انسان ها با موضوعاتِ احساسی خیلی بهتر و عمیق تر رابطه برقرار می کنند و بهترین روش برای برانگیخته کردن احساسات آنها، داستان تعریف کردن است. می توانید تا آنجا که توان دارید از اطلاعات آماری، اعداد و ارقام، واقعیات علمی و نقل قول های دیگران استفاده کنید ولی باز هم در مجذوب کردن مخاطبین و جلب توجه آنها آنطور که هدفگذاری کرده اید شکست بخورید. به جای ارائه اطلاعات حوصله سر بر، برای آنها داستانی جذاب تعریف کنید. طبق نظرسنجی های صورت گرفته 92 درصد از مشتریان رویکرد داستان سرایی شرکت ها در تبلیغات را بیشتر از دیگر روش ها می پسندند.

 

داستان سرایی برای بازاریابی

 

برای مجذوب کردن مشتریان نباید داستان برند را به طور مصنوعی تعریف کرده و آنها را مجبور به دانستن آن کنیم؛ مشتریان به دنبال شنیدن داستانی اصیل و واقعی هستند و آنقدر باهوشند که داستان ساختگی و غیر واقعی را که احساسات در آن غلو شده اند از داستان واقعی و ارزشمند تشخیص می دهند. باید کاری کنید تا شخصیت برند شما به طور طبیعی در این داستان مثل نگین بدرخشد. در هر لحظه کمپانی های جدید بوجود می آیند بنابراین باید کاری کنید تا از بقیه متفاوت باشید. داستان باید به شیوه ای جذاب با نیازها، علاقه مندی ها و سبک زندگی مخاطبین ارتباط برقرار کرده و در ذهن آنها حک شود.

 

2. داده های آماری

با حجم گسترده داده هایی که در دنیای امروزه در اختیار کسب و کارها قرار می گیرند باید هر تصمیمی که می گیریم بر اساس اطلاعات و داده های آماری باشند. باید به کمک این داده ها به پاسخ سؤالاتی از قبیل: مشتریان چگونه کسب و کار ما را پیدا می کنند؟ چه کارهایی در وب سایت یا اپ ما انجام می دهند؟ آیا پس از بستن سایت دوباره به آن سر می زنند یا نه؟ برسیم.

با دانستن اینکه مخاطبین چه محتواهایی را دنبال می کنند، آیا پس از بازدید از سایت محصول سفارش می دهند و با دانستن اینکه کدام بخش های قیف فروش را می توانیم بهبود دهیم سبب تصمیم گیری های سودمند و حساب شده خواهد شد. به عنوان یک مؤسس استارتاپ بهترین تصمیمات را می توانید به کمک همین داده ها و آمارها بگیرید. بنابراین به جای پیروی از ترندهای زودگذر از داده های آماری برای استحکام بخشیدن به استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید.

 

3. لیدسازی

سرنخ یا لیدسازی قطب مرکزی هر بازاریابی دیجیتالی است و کسب و کار بدون وجود آن رشد نخواهد کرد. گفته می شود لیدسازی مثل یک ماشین است و محتوا مثل بنزینی که سبب به کار افتادن موتور آن شده و سبب می شود تا ماشین لیدهای ارزشمندی ایجاد کند. ثابت شده است که بازاریابی محتوا 93 درصد بیشتر از تکنیک های بازاریابی سنتی برای کمپانی های B2B اثربخشی دارد. بیش از 90 درصد از بازاریاب های کمپانی های B2B به کمک بازاریابی محتوا مخاطبین خود را جذب می کنند.

قبل از ایجاد استراتژی لیدسازی خود باید مخاطبین هدف خود را به خوبی بشناسید. ببینید آنها از چه سایت هایی بیشتر بازدید می کنند و محتواهای مورد علاقه آنها چیست؟ با دانستن این اطلاعات محتواهای سودمند و درگیرکننده ای که عطش آنها را فروکش می کند بسازید. سپس صفحات لندینگی ایجاد کنید که در آنها چگونگی حل مشکل یا مشکلات مخاطبین توسط محصول یا سرویس شما توضیح داده می شود بعد آنها را به این صفحات راهنمایی کنید. انجام چنین کاری و نشان دادن اهمیت به نیازهای شخصی آنان به مخاطبین انگیزه برای خرید کردن خواهد داد.

 

تمرکز بر دوام طولانی مدت

برای محکم کردن جای پای استارتاپ و عرض اندام در بازار رقابتی می شود به راحتی وسوسه شده و به پیروزی های زودگذر دل خوش کنیم، ولی در برابر ترندهای پر زرق و برق و گذرا مقاومت کرده و منابع محدود خود را برای ایجاد یک استراتژی حساب شده که در طولانی مدت به کمک استارتاپ شما خواهد آمد صرف کنید.

ترندها به سرعت سرِ زبان ها افتاده و به سرعت هم فراموش می شوند، ولی اگر مخاطبین خود را به خوبی بشناسید و داستانی میخکوب کننده که با پیام رسانی مؤثر و داده های آماری پشتیبانی می شود تعریف کنید، ثمره و سود آن را مدت کوتاهی پس از میان رفتن امثال پوکمون ها خواهید دید.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
کاهش هزینه های استارتاپ

استارت آپ شما هم با هزینه های سنگین استارتاپی دست و پنجه نرم می کند؟

یکی از مشکلاتی که همه استارتاپ ها با آن سر و کار دارند هزینه...

مدت زمان مطالعه
جذب سرمایه گذار

چگونه استارتاپ خود را به سرمایه گذاران معرفی کنیم؟

یکی از سخت ترین کارهایی که بنیانگذاران استارتاپ ها با آن سر و کار...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
وب سایت یا اپلیکیشن

دوراهی وبسایت و اپلیکیشن برای استارتاپ ها

چند وقتی است که طراحی اپلیکیشن برای استارت آپ ها بسیار شایع شده است...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments