آموزش انتخاب نام مناسب برای برند

1396/11/28
انتخاب نام محصول
28 بهمن
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ می دهیم:

  • چرا انتخاب نام مناسب برای برند یا محصول مهم است؟
  • چگونه اسامی مناسب را پیدا کنم؟
  • چطور با نامگذاری صحیح خود را از رقبا متمایر کنم؟

 

انتخاب نام مناسب برای برند یا محصول می تواند به کاری اضطراب آور تبدیل شود، اما پروسه بسیار مهمی است و نباید به سادگی از کنار آن بگذریم. زیرا اسم برند بیانگر داستان آن و عاملی برای شناختن شدن از بین رقباست. پس در بازاری که تعداد بسیار زیادی برند در آن وجود دارند داشتن نامی مناسب بسیار ارزشمند خواهد بود.

تصور کنید سران فروشگاه ادوات موسیقی “مارلیک” می خواهند برای جعبه موزیکال جدید خود اسم انتخاب کند. آنها می خواهند تا اسمی را برای این وسیله انتخاب کنند که بیانگر داستان منحصر به فرد برند آنها باشد و فقط اسمی که عملکرد دستگاه را توضیح می دهد نباشد. به نظر شما کدامیک از اسامی زیر برای جعبه موزیکال مناسب تر است؟

  • جعبه آهنگزن
  • ملودی مارلیک

گزینه دوم صحیح است. جعبه آهنگزن عبارتی است که فقط عملکرد دستگاه را توضیح داده و فراتر از آن حرفی برای گفتن ندارد اما عبارت دوم ریتم مناسبی داشته و همچنین به نوعی وابسته به داستان برند است.

 

راهنمایی برای انتخاب اسم مناسب برای برند یا محصول

معمولاً نام هایی که افراد برای برند، محصولات یا خدمات خود انتخاب می کنند در 3 دسته بندی قرار می گیرند: تحت اللفظی، استعاره ای یا رؤیاپردازانه. اسامی تحت اللفظی به طور واضح ویژگی یا عملکرد برند، محصول یا خدمت را بیان می کنند (مثلاً سوپرمارکت برادران دریانی.) اسامی استعاره ای مخاطب را وادار می کنند تا فراتر از کلیشه ها فکر کند تا مفهوم پسِ برند یا محصول را متوجه شود. مثلاً در نام اپلیکیشن Tap30 اسامی Taxi و Tap (ضربه زدن) ترکیب شده اند و لغت جالب Tap30 بوجود آمده است.

اسامی رؤیا پردازانه به طور مستقیم برند یا عملکرد محصولات را نشان نمی دهند. این اسامی معمولاً به این علت انتخاب می شوند تا به برند کمک کنند هویت و داستانش را از صفر بسازد (مثلاً نام فروشگاه اینترنتی Bamilo اینگونه است.)

بوسیله استفاده از اسامی رؤیا پردازانه یا استعاره ای می توان هویت برند را ساخت. این کار روشی عالی برای برندهایی است که می خواهند سریعاً پیشرفت کنند اما به زمان بسیار زیادی برای بازاریابی و شناخته شدن نیاز دارند. معمولاً برندهایی که شناخته شده هستند از نام های تحت اللفظی برای نامگذاری محصولات یا خدمات خود استفاده می کنند. انتخاب نام رؤیا پردازانه می تواند به برندهایی که قصد دارند در بازاری که از رقیبان متعدد اشباع شده خودی نشان دهند اقدامی هوشمندانه باشد.

قبل از انتخاب نام بهتر است لیستی از اسامی تمام برندهای رقیب ایجاد کرده و ببینید آنها از چه ادبیاتی استفاده کرده اند. بعد می توان با ایده پردازی و بازی با حروف، چند نام را گلچین کرده و پس از تحقیقات متعدد نام مناسب را انتخاب کنید. باید نامی را انتخاب کنید که داستان برند را روایت کرده و به آسانی به ذهن سپرده شود. باید حتماً نامی منحصر به فرد را انتخاب کنید که قبلاً رقبا از آنها استفاده نکرده اند.

برای نامگذاری به برند، محصولات و خدمات خود نگاه کنید و ببینید آنها چه شباهت هایی با رقبا دارند. اگر شباهت وجود دارد آیا مثبت است یا منفی؟

انتخاب نام رؤیا پردازانه می تواند روشی عالی برای متمایز شدن از رقبا باشد. از طرف دیگر در بسیاری از اوقات لازم است تا برای تأکید کردن بر شباهت ها و معرفی خود یا محصول به طور مستقیم، از نام های تحت اللفظی استفاده کنید.

نام های zoodfood و NetBarg اسامی مناسبی هستند چون هم راحت تلفظ می شوند و هم اینکه جنبه سنتی و مدرن دارند. برای پیدا کردن اسم فقط به زمینه کاری خود بسنده نکنید، می توانید در کتاب ها، فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و مجلات به دنبال نام های مناسب بگردید. روشی خاص برای پیدا کردن اسم وجود ندارد، اما مواردی هستند که معمولاً باید آنها را برای نامگذاری رعایت کنید.

 

اقدامات لازم برای انتخاب اسم مناسب برای برند یا محصول

برای شروع 5 تا 7 نفر از همکاران یا دوستان خود را جمع کرده و برای مدت 15 دقیقه با آنها طوفان فکری کنید. بعضی از آنها ممکن است با زمینه کاری شما آشنا باشند و بعضی هم نه. با آنها در مورد عملکرد محصول، داستانی که قرار است تعریف کنید و احساساتی که می خواهید برانگیخته کنید بحث کنید. بعد به هر کدام از افراد برگه ای داده و به هر کدام 20 دقیقه زمان بدهید تا هر اسمی که فکر می کنند به موضوع بحث نزدیک است را روی آن بنویسند. در اینجا باید روی کمیت تمرکز کنید نه کیفیت (آنقدر این جلسات را تکرار کنید تا حس کنید به اندازه کافی اسم های مرتبط پیدا کرده اید.)

بعد از شرکت کنندگان بخواهید تا مقابل اسم های مورد علاقه شان تیک بزنند، سپس با صرف زمانی حدوداً 15 دقیقه ای در مورد نقاط قوت و ضعف محبوب ترین اسم ها بحث کنید. بعد با ترتیب دادن گروه تمرکز با مخاطبین هدف خود گفتگو کنید. هدف از برپایی این جلسات انتخاب اسامی نهایی نبوده و صرفاً برای نظرخواهی و دریافت بازخورد آنها در مورد اسم هایی که پیدا کرده اید انجام می شوند. حالا که طوماری از اسامی مرتبط و مناسب دارید عملیات حذف را شروع کنید.

اسم هایی که فکر می کنید خوب نیستند را حذف کنید. آنقدر اسامی نامربوط را حذف کنید تا در نهایت به لیستی که در آن حدود 25 اسم قرار گرفته است برسید. با انجام سرچ های وسیع در گوگل و همچنین تحقیقات در بازار و مؤسسات ثبتی، ببینید که آیا قبلاً از این اسامی استفاده شده است یا نه تا به مشکلات قانونی بر نخورید، بعد مطمئن شوید که نام انتخابی در دیگر زبان ها معنی نامناسبی نمی دهد.

اگر شما تصمیم گیرنده نهایی نیستید باید نام های منتخب را به سرمایه گذاران نشان بدهید. با ایشان جلسه تشکیل داده و در مورد تفکری که پشت هر اسم نهفته است حرف بزنید و اگر از شما خواستند تا شما هم اسم مورد نظر خود را پیشنهاد دهید، اسم هایی را که فکر می کنید اولویت بیشتری دارند بیان کنید.

فراموش نکنید که نام بی نقص وجود ندارد و تا زمانی که آن را به مخاطب نشان نداده و واکنش آنها را نبینید نمی توانید بفهمید که اسم خوب است یا نه. ولی با توجه کردن به نکاتی که بالاتر ذکر شدند شانس بهتری برای پیدا کردن اسم های بهتر خواهید داشت.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
چرا همکاری با شرکت های تبلیغاتی گزینه خوبی است؟

صفر تا صد همکاری با شرکت های تبلیغاتی

در این مقاله در ابتدا به این موضوع می پردازیم که چرا به همکاری با...

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

چرا شبکه سازی حرفه ای برای پیشرفت زندگی کاری مهم است؟ چطور می توانیم شبکه...

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

در این مقاله توضیح می دهیم که معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست و چطور می...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments