اصالت برند (Brand Authenticity) چیست؟

1396/11/30
30 بهمن
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • اصالت برند (Brand Authenticity) چیست؟
 • چرا داشتن اصالت برای برند مهم است؟
 • چطور می توانم برای برند خود اصالت ایجاد کنم؟

 

مخاطبین روزانه صدها بار با تبلیغات گوناگون بمباران می شوند و در تمام آنها هم به طور مکرر به آنها گفته می شود که به فلان محصول نیاز دارند یا باید فلان محصول را بخرند. خرید کردن یک مسأله شخصی شده است و مردم دوست دارند تا محصولاتی را بخرند که با ارزش ها و شخصیت آنها جور دربیاید. آنها دوست دارند قبل از خرید کردن با برند مورد نظر به خوبی آشنا شوند.

تصور کنید برندی وجود دارد که تمامی کفش های خود را بصورت دست ساز و با رعایت اصول سنتی تولید می کند. این کمپانی می خواهد برای افزایش مشتریان برای اولین بار از تبلیغات اینترنتی استفاده کند، اما اعضای تیم بازاریابی دقیقاً نمی دانند که چطور می خواهند برند خود را به مخاطبین هدف معرفی کنند. آنها خودشان می دانند که کفش های تولید آنها باکیفیت و بادوام هستند اما در حال حاضر برای عرض اندام در بازاری که از رقبا اشباع شده به دنبال راه کار هستند.

به نظر شما برای فروش بیشتر باید چگونه خود را از رقبا متمایز کنند و از کدام جملات زیر در تبلیغات خود استفاده کنند؟

 • ما تلاش بسیار زیادی می کنیم تا کفش هایی با کیفیت تولید کنیم.
 • کفش های مخصوص کوه نوردی، شروع قیمت از 300 هزار تومان.
 • تمام کفش های ما به صورت دست دوز و از چرم طبیعی محلی ساخته شده اند.

مشتریان هر چه بیشتر با هویت برند این تولیدی کفش آشنا شوند، بیشتر برای خرید تشویق خواهند شد. بنابراین آنها باید در تبلیغات خود روی دست دوز بودن و ریشه های سنتی محصولات خود تمرکز کرده و در مورد قیمت و تنوع محصولات صحبتی نکنند.

 

اصالت برند چیست

اصالت برند یعنی در نگاه مصرف کننده راستگو بوده و کاملاً به ارزش ها پایبند هستیم، همچنین در قبال خود و مشتری کاملاً شفاف سخن گفته و سفیر صداقت هستیم.

 

چگونه برای برند خود اصالت ایجاد کنیم؟

برای ایجاد اصالت برند باید کاری کنید تا ظاهر و حسی که برند القا می کند در نگاه مخاطبین حقیقی و معتبر به نظر برسد. به کمک اصالت می توان داستان هایی جذاب تعریف کرده و مشتریانی وفادار برای خود ایجاد کنید.

اصلی ترین فاکتورهایی که مردم از آنها برای سنجش میزان اصالت یک برند استفاده می کنند عبارت اند از: میزان تعهد به کیفیت، درجه صداقت و همچنین داشتن سابقه.

منظور از اصیل و سابقه دار بودن این نیست که سابقه ای چند ده ساله داشته باشید، بلکه به این معنی است که باید داستان برند خود را به گونه ای تعریف کنید که ارزش ها و عشق و علاقه شما را نسبت یه محصولاتتان نشان بدهد. انجام این کار باعث می شود تا مشتریان هم این حس ها را تجربه کرده و فقط به فکر خرید کردن محصول نباشند. چنین حسی را حس اصالت (Feeling of Authenticity) گفته و می توانیم به کمک آن از رقبا پیشی بگیریم و جامعه مجازی کسب و کار خود را از مشتریان وفادار تشکیل دهیم.

 

اولین قدم برای ایجاد اصالت؛ نوشتن بیانیه چشم انداز

برای ایجاد اصالت برند باید بیانیه چشم انداز (Vision Statement) را که به بازاریابی ما جهت می دهد بسازیم. برای شروع این کار به 4 سؤال پایه ای پاسخ دهید:

 • اول، از خود بپرسید که چرا کار می کنید؟ (برای پاسخ دادن به این سؤال ببینید به چه چیزهایی علاقه دارید و چه عواملی به شما انگیزه می دهند تا کار خود را به نحو احسن انجام داده و فقط به پول فکر نکنید.)
 • دوم، ببینید محصولات یا خدمات شما چه پروسه ای را پشت سر می گذارند تا تولید شوند؟ (به خاص بودن این پروسه و اینکه به چه شکلی با پروسه مشابه کمپانی های رقیب فرق دارد فکر کنید.)
 • سوم، برند شما چه هدفی دارد و می خواهد به کجا برسد؟ هدف نهایی برند چیست؟ چگونه می خواهید دنیا را تغییر دهید؟
 • چهارم، خط قرمزهای برند شما کدام ها هستند؟ کدام مرزهای اخلاقی کار شما را تحت تأثیر قرار می دهند؟ برندهای دیگر چه کارهایی می کنند که شما ابداً دوست ندارید انجام دهید؟ آیا محصولاتی وجود دارند که اصلاً دوست نداشته باشید آنها را بفروشید؟ اگر پاسخ مثبت است علت را توضیح دهید.

به کمک پاسخ های بدست آمده یک چشم انداز کلی و الهام بخش از برند خود ایجاد کنید و به کمک آن کارکرد برند خود و اینکه قرار است در آینده به کدام سمت برود را ایجاد کنید. مطمئن شوید که این چشم انداز در همه بازاریابی های شما دیده شده و برای ساخت کمپین های جدید از این چشم انداز استفاده کنید.

بیانیه چشم انداز گوگل این است: سازمان دهی اطلاعات دنیا و در دسترس قرار دادن آنها برای تمام مردم جهان.

با خواندن این جمله ساده می توان به قلب کمپانی گوگل پی برد و فلسفه وجودی آن را متوجه شد. از چشم اندازی که برای برند خود ایجاد کرده اید به عنوان راهنما در مسیر استفاده کرده و با تمرکز بر 4 فاکتور کلیدی کسب و کار خود در بازاریابی هایتان، برای برند خود اصالت ایجاد کنید.

 

داستان، مزایای محصول و فاکتورهای برتری دهنده

به کمک داستانسرایی در کسب و کار به مردم نشان می دهید که برند شما از کجا آمده و به کجا می رود. باید در آن به تاریخچه کمپانی و علت تأسیس آن، مزایای آن به غیر از کسب درآمد و سنت های خاص شرکت اشاره کنید. دوم، مزیت های استفاده از محصولات خود را برجسته کنید. به مخاطبین توضیح دهید که در قبال خرید کردن از شما چه سودی عایدشان خواهد شد. علاوه بر ذکر کردن مزیت های محصولات یا خدمات خود، باید مورد سوم، که فاکتورهای متمایز کننده محصولات شما از محصولات یا خدمات دیگران هستند را برجسته کنید.

 

شور و اشتیاق

در نهایت باید عشقی که به کارتان دارید را نشان بدهید. با نشان دادن شور و شوق خود به کالاهای که می فروشید ناخودآگاه این شور و علاقه را به مشتریان هم منتقل می کنید.

 

خودآزمایی: آیا برای ایجاد اصالت آماده اید؟

همانطور که ملاحظه کردید توسعه اصالت برند نیازمند صرف زمان و انرژی است. در مثال زیر به شما کمک می کنیم تا یک بیانیه چشم انداز ساده برای برند خود ایجاد کنید. به سؤالات زیر و جواب های فرضی هر کدام توجه کنید:

 1. برند شما در چه سالی تأسیس شده است؟

1395

 1. برند شما در کدام شهر تأسیس شد؟

شهرستان اردکان، استان یزد

 1. اسم برند شما چیست؟

کیک یزدی

 1. چه محصولاتی را می فروشید؟

شیرینی جات

 1. پروسه خاص تولید محصول خود را توضیح دهید.

استفاده از مواد اولیه تازه و اضافه کردن افزودنی های محلی برای خوشمزه کردن کیک

بیانیه چشم انداز برند اینگونه خواهد شد:

“شرکت کیک یزدی در سال 1395 در شهرستان اردکان شهر یزد تأسیس گردید. این شرکت شیرینی های باکیفیتی را تولید کرده و در پروسه ای ویژه با افزودن مواد محلی مخصوص، کیک ها را بسیار خوشمزه و لذیذ درست می کند.”

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار مسئله ای انکارناشدنی است. اگر...

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
فواید انجام تحقیقات بازاریابی چیست

فواید انجام تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای هر استارتاپ و کسب...

مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
خلق ایده کسب و کار

راهنمای خلق ایده کسب و کار : چگونه ایده های خلاقانه کسب و کار ایجاد کنیم؟

به طور کلی خلق ایده های خلاقانه کسب و کار برای بعضی از افراد...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments