15 نکته کاربردی برای افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام

1397/04/19
19 تیر
مدت زمان : 17 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

یکی از بزرگ ترین چالش های شبکه های اجتماعی، تشویق کردن کاربران به تعامل (Engagement) در محتواهای ارسالی است. ممکن است فکر کنیم تنها با منتشر کردن تصاویر زیبا سیل کاربران را روانه اکانت خود می کنیم. ولی چنین کاری به این سادگی ها هم نیست؛ در این مقاله قصد داریم 15 تکنیک کاربردی برای افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام را به شما توضیح داده و به شما کمک کنیم تا مخاطبین خود را تشویق کنید تا برای پست های شما نظر ارسال کنند.

 

1. از هشتگ ها استفاده کنید

هشتگ ها ابزار بسیار مفیدی برای پیدا شدن در اینستاگرام هستند. مثل موتور جستجو، کاربران می توانند با سرچ کردن آنها در اینستاگرام به محتواهای مدنظر برسند. مثلاً اگر کاربری به دنبال پست های بازاریابی باشد تنها با سرچ کردن عبارت Marketing# در نوار جستجوی اینستاگرام، می تواند پست های مرتبط با این موضوع را پیدا کند.

پستی که در آن از حداقل یک هشتگ مرتبط استفاده شده باشد تا 12.6% تعامل بیشتری نسبت به پستی که هشتگ ندارد می گیرد.

پس اگر به دنبال لایک های بیشتر هستید اضافه کردن هشتگ به پست ها شروع خوبی است. اگرچه می توان تا 30 هشتگ را در یک پست قرار داد ولی توصیه می کنیم از 5 تا 10 هشتگ بیشتر استفاده نکنید تا به عنوان اسپمر شناسایی نشوید. اگر قصد دارید بیشتر از این تعداد از هشتگ ها استفاده کنید، باید آنها را بوسیله نقطه مخفی کنید تا اسپم گونه به نظر نرسند.

قبل از استفاده از هشتگ ها این 2 نکته را در نظر بگیرید:

 1. اکانت های رقیب و اینفلوئنسرهای مرتبط با زمینه کاری خود را بررسی کرده و ببینید آنها از چه تعداد هشتگ در پست های خود استفاده می کنند.
 2. پست هایی که هشتگ های مختلفی دارند را آزمایش کرده و ببینید کدامیک تعامل بیشتری می گیرد.

%70 درصد هشتگ هایی که بیشترین استفاده از آنها می شوند مربوط به برند هستند. بنابراین بهتر است یک هشتگ اختصاصی ایجاد کرده و از آن در تمام پست های خود استفاده کنید.

 

2. سایز تصاویر را به درستی انتخاب کنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که زحمت بکشید و عکس فوق العاده ای بگیرید اما بعد از آپلود کردن ببینید قیچی شده یا آنطور که می خواستید نمایش داده نمی شود. سایز تصاویر اینستاگرام 612px 612px بود اما بعداً آنرا تا 1080px 1080px افزایش دادند تا تصاویر به خوبی در صفحات نمایش رتینا، موبایل ها، تبلت ها و لپ تاپ ها نمایش داده شوند.

پیشرفت بزرگی است اما اینستاگرام هنوز هم عکس ها را با همان سایز 612 در 612 گذشته کوچک می کند. بنابراین اگر می خواهید نگران قیچی شدن عکس های خود نباشید سایز آنها را به کمک ابزارهای موجود به درستی انتخاب کنید (مثلاً ابزارهایی مثل +Snapseed, Camera چنین کاری می کنند.)

قبل از منتشر کردن تصاویر نه تنها باید سایز آنها را به درستی انتخاب کنید، بلکه باید عکس هایی را انتخاب کنید که از لحاظ ظاهری زیبا هستند. تحقیقات نشان داده اند تصاویر روشن تا 592% لایک بیشتری نسبت به تصاویر تیره گرفته و همچنین رنگ های خنثی بیشترین لایک را می گیرند. همچنین بهتر است از رنگ های جیغ استفاده نکنید.

 

3. لینک فراخوانی قرار دهید

اینستاگرام شبکه ای برای به اشتراک گذاری تصاویر است اما این به معنی استفاده نکردن از متن نیست. عکس های خود را با اضافه کردن لینک CTA ارتقاء دهید. به کمک دکمه فراخوانی دقیقاً از فالوورها کاری که مدنظرتان است را درخواست می کنید. دکمه فراخوانی را می توانید در کپشن یا در زیر تصاویر قرار دهید. هدف از گذاشتن لینک CTA افزایش تعداد لایک ها و کامنت های تصاویر است.

علاوه بر اینها می توانید از کاربران بخواهید تا:

 • دوبار روی عکس ها ضربه بزنند (لایک)،
 • 2 نفر از دوستان خود را تگ کنند،
 • و کامنت را به اشتراک بگذارند.

 

4. کپشن های زیرکانه بنویسید

قرار نیست همه پست ها CTA داشته باشند؛ می توانید با یک کپشن هوشمندانه هم کاربران را به نظر دادن دعوت کنید. برای جذاب کردن کپشن ها می توانید:

 • سؤال بپرسید
 • نکته آموزنده ای بنویسید
 • مزیت پست را بگویید
 • طنز چاشنی پست کنید

برای به حداکثر رساندن احتمال نظر دادن کاربران، چند ایموجی هم به کپشن اضافه کنید. جالب است بدانید پست هایی که دارای ایموجی هستند تا 3 برابر لایک و کامنت بیشتری می گیرند.

افزایش نرخ تعامل کاربران در اینستا

 

5. در زمان های درست پست بگذارید

کاربران اینستاگرام معمولاً در بعضی از روزهای هفته بیشترین فعالیت را در این شبکه می کنند. مثلاً روزهای پنجشنبه و جمعه فعالیت کاربران به بیشترین میزان رسیده و روز شنبه چون آغاز هفته کاری است فعالیت کم می شود. معمولاً بهترین زمان های انتشار پست در اینستاگرام ساعات 8 الی 9 صبح، 2 نیمه شب و 5 عصر هستند. ولی فقط به اینها استناد نکرده و خودتان بهترین زمان را با آزمون و خطا پیدا کنید.

 

6. اهدای رایگان محصول

یکی از آسان ترین روش ها برای افزایش فالوورها و تشویق آنها به تعامل، ترتیب دادن مسابقه و جایزه دادن به کاربران است. جایزه دادن به کاربران انگیزه بسیار زیادی برای شرکت در مسابقه می دهد. اهداف خود و چگونگی شرکت کردن کاربران در مسابقه را مشخص کنید تا بهترین خروجی را بگیرید. برای شرکت در مسابقه قوانین راحت و آسان قرار دهید. بعضی از مسابقه های رایج در اینستاگرام عبارت اند از:

 1. لایک کنید تا برنده شوید: کاربر تنها با لایک کردن پست در مسابقه شرکت می کند.
 2. تگ کردن محتوای تولید شده توسط کاربر: کاربران می توانند با استفاده از هشتگ مخصوص مسابقه و تگ کردن محتوای خود، در مسابقه شرکت کنند.
 3. تگ کردن دوستان: کاربران می توانند با تگ کردن 2 یا 3 نفر از دوستان خود در بخش نظرات در مسابقه شرکت کنند.
 4. محصول خود را جایزه بدهید: اگر قصد دارید برند خود را ترویج کنید باید حتماً محصول خودتان را جایزه قرار دهید.

همچنین همیشه از یک هشتگ اختصاصی برای مسابقات استفاده کنید تا کاربران بفهمند مسابقه ای در راه است.

 

7. از استوریز استفاده کنید

به کمک قابلیت استوریز می توانید:

 • با آپلود کردن تصاویر محیط کار و شخصیت برند را نمایش دهید.
 • ترفند یا نکته ای آموزشی با کاربران به اشتراک بگذارید.
 • فروش محصول خود را تبلیغ کنید.
 • در مورد پست بعدی اطلاع رسانی کنید.
 • جلسه پرسش و پاسخ ترتیب دهید.

 

8. در پروفایل لینک بگذارید

آیا می خواهید مخاطبین به سایت سر بزنند، در خبرنامه ثبت نام کنند یا وبلاگ را بخوانند؟ می توانید با قرار دادن یک لینک در قسمت بیوگرافی حساب اینستاگرام خود، کاربران را به صفحه مورد نظر راهنمایی کنید. اینستاگرام استفاده از لینک های کلیک شونده را در کپشن ها ممنوع کرده است، ولی می توانید لینک بیوگرافی خود را در هر زمانی تغییر داده و به کمک دکمه فراخوانی ترافیک را به صفحه مورد نظر روانه کنید.

 

9. ویدئو هم تولید کنید

تحقیقات نشان می دهند تصاویر نسبت به ویدئوها بیشتر لایک و کامنت می خورند؛ اما اگر از ویدیو به درستی استفاده کنید نرخ تعامل خوبی خواهید گرفت. ویدیوها آنقدر بین کاربران محبوب شده اند که سران اینستاگرام اوایل امسال محدودیت 15 ثانیه ای ویدیوها را برداشته و آنرا تا 60 ثانیه افزایش دادند. اخیراً هم قابلیت IGTV به اینستاگرام اضافه شد. بنابراین حتماً زمان گذاشته و ویدیویی خلاقانه و باکیفیت تولید کنید.

ترفندهایی برای افزایش نرخ تعامل کاربران اینستا

 

10. تصاویر را به شکل بنر منتشر کنید

تاکتیکی که اغلب کاربران نادیده می گیرند قرار دادن تصاویر به صورت بنر است. این تاکتیک که به تازگی محبوب شده روش خوبی برای جلب نظر کاربران است، اما نباید در استفاده از آن زیاده روی کنید. از این روش فقط در زمان هایی که می خواهید خبر مهمی اعلام کنید یا رخداد بزرگی را رواج دهید استفاده کنید.

 

11. از فیلترهای مناسب استفاده کنید

کلیدِ داشتن یک صفحه یکدست و منظم، هم شکل کردن پست ها یا اصطلاحاً برند کردن آنهاست. برند کردن تصاویر یعنی کاری کنید که کاربران شما را با آن تصویر شناخته و از بین دیگر پست ها، پست شما را تشخیص دهند. استفاده از فیلتر درست شانس دیده شدن تصویر را تا 21% و کامنت ها را تا 45% افزایش خواهد داد.

برای برند کردن تصاویر باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از یک فیلتر یکسان استفاده کنید تا صفحه یکدست به نظر برسد.
 • از فیلترهای متنوع استفاده نکنید.
 • از تصاویر سیاه و سفید استفاده نکنید چون در فید جلب توجه نمی کنند.
 • فیلترهایی که غلظت رنگ را زیاد می کنند تأثیری در افزایش نرخ تعامل ندارند.

 

12. در بقیه شبکه های اجتماعی پست اینستاگرام را تبلیغ کنید

از شبکه های اجتماعی دیگر خود مثل توئیتر، فیسبوک و لینکدین برای راهنمایی کردن کاربران به صفحه اینستاگرام خود استفاده کنید. مثلاً اگر در توییتر کاربر از شما سؤالی پرسیده است، در پست خود لینک صفحه اینستاگرام خود را قرار داده و از آنها دعوت کنید تا از پیج شما دیدن کنند.

آیا می دانستید نرخ تعامل اینستاگرام 10 برابر بیشتر از فیسبوک و 54 برابر بیشتر از پینترست است؟

فراموش نکنید که برای همه پست ها چنین کاری نکنید تا کاربران شما را به عنوان اسپمر شناسایی نکنند. فقط در صورتی کاربران را به پیج اینستاگرام خود دعوت کنید که می دانید دقیقاً چنین کاری می کنند.

 

13. حساب های مشابه را فالوو و لایک کنید

تحقیق کنید و ببینید دیگران دارند چه نوع مطالبی را پست می کنند. می توانید با سرچ کردن هشتگ پست های مرتبط به آن را پیدا کنید. زمانیکه که حساب دلخواه را پیدا کردید آن را دنبال کرده و 3 عدد از پست های آن را لایک کنید. با این کار نه تنها کاربر آن حساب را خوشحال می کنید بلکه او را تشویق می کنید تا حساب شما را چک کرده و شما را دنبال کند.

تاکتیک های افزایش نرخ مشارکت کاربران اینستا

 

14. استفاده از تبلیغات پولی اینستاگرام

یکی از بهترین روش های در معرض نمایش گذاشتن خود در مقابل دیدگان کاربران، انجام تبلیغات است. تبلیغات اینستاگرام روشی تضمین شده برای نمایش داده شدن برند به کاربران و افزایش نرخ تعامل است. البته چون صاحب اینستاگرام فیسبوک است، برای تبلیغات در این شبکه باید از طریق قابلیت Power Editor در فیسبوک تبلیغ اینستاگرام را بسازید.

 

15. به کامنت ها جواب دهید

باید حتماً به همه کامنت های کاربران پاسخ دهید، در غیر اینصورت آنها تصور می کنند شما رباتی هستید که هیچ اهمیتی به آنها نمی دهید! با پاسخ دادن به نظرات کاربران، به آنها ثابت می کنید که واقعاً انسان هستید. پس زمانی که کاربران کامنتی می گذارند در اولین فرصت به آن پاسخ دهید. پاسخ دهی سریع به نظرات کاربران، مزایای زیر را دارد:

 • با جواب دادن مفید به کامنت ها کاربران جدید را تشویق می کنید تا آنها هم نظر ارسال کنند.
 • حین پاسخ دهی کاربران را با نام کوچک خطاب کنید، با این کار آنها حس صمیمیت بیشتری خواهند کرد. علاوه بر اینها نشان می دهید که آنها را تأیید می کنید. توجه به این جزئیات کوچک سبب شکل گیری روابط دوستانه و طولانی مدتی خواهد شد.
 • اگر سؤال کاربر را سریعاً پاسخ دهید احتمال اینکه او هنوز آنلاین باشد و در ادامه بحث شرکت کند زیاد می شود.

 

از کلیشه ها فاصله بگیرید

برای مدتی عادت سلفی گرفتن را کنار گذاشته و از باقی قدرت های اینستاگرام نهایت استفاده را ببرید. خلاق باشید و با رعایت این 15 نکته نرخ تعامل اینستاگرام خود را دستخوش تغییرات مثبت کنید.

شما فکر می کنید برای افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام باید چه کار کرد؟ لطفاً نظرات و تجربیات ارزشمند خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
چرا همکاری با شرکت های تبلیغاتی گزینه خوبی است؟

صفر تا صد همکاری با شرکت های تبلیغاتی

در این مقاله در ابتدا به این موضوع می پردازیم که چرا به همکاری با...

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

چرا شبکه سازی حرفه ای برای پیشرفت زندگی کاری مهم است؟ چطور می توانیم شبکه...

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

در این مقاله توضیح می دهیم که معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست و چطور می...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments
 • saman
  31 تیر 1397

  ممنون از مقاله ی خوبتون ، این روزا به نظرم واقعا جذب فالوور مثله سابق آسون نیست و تنها محتوای ارزشمند و حساب شده می تونه محبوب بشه. سوالم اینه که برای نتیجه گرفتن از هر کدوم از این راه ها چقدر باید صبر کرد؟

  • سید مهدی رئوف
   31 تیر 1397

   سلام سامان جان
   از نظرت ممنونیم. خوشحالیم که این مقاله جذاب رو دوست داشتی. بله همینطور که میدونی جذب مخاطب در شبکه های اجتماعی سخته، اما از طرفی محتوای مفید و ارزشمند که به درد کاربر بخوره هنوز هم می تونه توجه مخاطب رو جلب کنه. هر کدوم از روش های اعلام شده در مقاله ممکنه در زمان بندی های متفاوتی نتیجشون رو نشون بدن و نمیشه زمان دقیقی برای آن ها اعلام کرد. بعضی از کارها حتی می تونه اثرات طولانی تری داشته باشه. برای مثال استفاده از هشتگ در شبکه های اجتماعی می تونه تا مدت ها برای شما اثر بخشی داشته باشه. شاید اگر بگی منظورت کدوم راهه بتونم بهتر راهنماییت کنم