چطور به جای خرید بک لینک کسب‌و‌کار خود را در سایت‌ها معرفی کنیم؟

1396/12/13
معرفی آسانسوری چیست
13 اسفند
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • چگونه در سایت های محبوب کسب و کارم را رواج دهم؟
 • چطور با نویسندگان سایت ها مذاکره کنم؟
 • معرفی آسانسوری (Elevator Pitch) چیست؟

 

قرار گذاشتن با رسانه ها مثل قرار ملاقات عاشقانه است؛ گزینه های بسیاری وجود دارند اما در نهایت باید فقط یک شریک درست را پیدا کنید تا کارها بدون مشکل پیش بروند! به 3 شکل می توانید شریک رسانه ای خود را پیدا کنید:

 1. خودتان
 2. باید
 3. تحقیق کنید!

انجام تحقیقات بسیار مهم است. اولین جایی که می توانید کار تحقیق را شروع کنید اینترنت است. علاوه بر اینها باید آنالیز رقبا را به درستی انجام دهید. اینترنت بسیار وسیع است اما به این معنی نیست که برای پیدا کردن سایت مناسب باید زحمت زیادی کشید.

به نظر شما به کمک کدامیک از موارد زیر می توان پوشش رسانه ای صحیحی انجام داد؟

 • وبلاگی که محصول رقیب را معرفی کرده است.
 • سایتی که با شما دشمنی دارد.
 • یک مجله اینترنتی که در زمینه کاری شما فعالیت نمی کند اما دوست شماست.

بهتر است از نویسندگان و سایت هایی که عقاید آنها با شما مخالف است دوری کنید. اما وبلاگ هایی که رقیبان را معرفی می کنند یا عقاید آنها با شما هماهنگ است جای خوبی برای معرفی هستند.

 

نحوه پیدا کردن سایت های مناسب

با طی کردن 2 مسیر می توانیم مذاکره کنیم: مسیر افقی و مسیر عمودی. مسیر افقی یعنی رفتن به سمت خبرنگارانی که زمینه کاری شما را پوشش داده و در مورد رقبای شما مطلب می نویسند. فرض کنید میکائیل صاحب فروشگاه اینترنتی لباس است. او در مورد دیجی استایل تحقیق کرده و می بیند که این فروشگاه در بلاگ های دیجی کالا و شهر سخت افزار معرفی شده است.

میکائیل از اینجا متوجه می شود که کدام بلاگ ها محصولاتی شبیه آنچه که او می فروشد را معرفی می کنند، کدام نویسنده ها و خبرنگاران به مد و فشن علاقه دارند و کدام لباس ها بیشترین توجهات را به سمت خود جلب می کنند.

در مسیر عمودی به دنبال رسانه هایی می رویم که حیطه کاری آنها ربطی به زمینه کاری ما ندارد، اما عقاید آنها با ما مشترک است. مثلاً فرض کنید میکائیل یک نمونه از پالتوهای خود را از پشم دست دوز اعلاء و غیرحیوانی تولید کرده است و آن را تبدیل به ترند کرده. او می تواند از سایت های زیر کمک بگیرد:

 • مجلات طرفدار حقوق حیوانات: چون آنها در تولید پالتوهای خود از پشم های غیر حیوانی استفاده کرده اند توجه رسانه های طرفدار حقوق حیوانات را به خود جلب کرده اند.
 • وبلاگ های طرفدار تولید غیرماشینی: پالتوهای دست دوز توجه این قبیل سایت ها را به خود جلب می کند.
 • ستون نویسان مد و فشن: خبرنگارانی که در مورد آخرین مدها و فشن ها مطلب می نویسند تمایل به نوشتن در مورد این پالتو دارند.

 

نحوه تماس گرفتن با سایت ها

هر چه بهتر نویسندگان را بشناسید کار معرفی محصول آسانتر خواهد شد. برای شناخت آنها باید سبک نوشتن و علایقی که دارند آشنا شوید. مقالات آنها را بخوانید و آنها را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. وقتی تحقیقات تمام شد باید محصول خود را در چند خط کوتاه و مفید معرفی کنید. به نویسنده ای که قرار است با او کار کنید فکر کنید و ببینید معرفی ای که برای محصول خود نوشته اید با سبک نگارشی آن خبرنگار جور در می آید یا نه؟ در معرفی محصول اطلاعات هیجان انگیزی قرار دهید و اگر امکان دارد معرفی را به اخبار یا مقالات محبوبی که مردم آنها را دنبال می کنند ربط دهید.

وظیفه خبرنگار این نیست که به معرفی شما جهت بدهد، باید خودتان این کار را بکنید. فراموش نکنید سایت های محبوب روزانه صدها ایمیل دریافت می کنند. بنابراین معرفی نامه ای که نوشته اید باید با بقیه فرق کند. بگذارید این مورد را با دو نسخه از ایمیلی که میکائیل آنها را نوشته نشان دهیم:

 

ایمیل اول:

سلام،

احول شما چطوره؟ امیدوارم با این هوای بارانی زمستانی حال کرده باشید. من که دارم خیلی از این هوا با پالتوام لذت می برم. صحبت از پالتو شد… من صاحب یه فروشگاه اینترنتی لباسم و پالتوهای فشنی تولید می کنیم. چند تا عکس با روزولوشن بالا اتچ کردم که باید ببینید. تمام پالتوها رو دست دوز تولید می کنیم و بخشی از سود فروش رو به بنیادهای کمک به حیوانات می فرستیم.

دوست داشتیم یه کم پوشش خبری حول این موضوع داشته باشیم. اگر شما هم نظری دارید خوشحال می شم بگید. فردا حتماً دوباره تماس می گیرم، شماره تماستون رو دارم.

موفق باشید،

میکائیل

 

ایمیل بالا خوب نیست و اشکال دارد؛ در قسمت موضوع ایمیل نام خبرنگار یا سایت خبری را بنویسید. با این کار نشان می دهید که ایمیل شما کاری و جدی است. علاوه بر این از حروف بزرگ برای تایپ کردن همه لغات انگلیسی استفاده نکنید. به طور واضح محتوای ایمیل را مشخص کنید.

به این مثال توجه کنید: “موضوعی جالب برای دیجیکالا مگ: تولید پالتوهای دست دوز با پشم غیرحیوانی.”

پاراگراف اول ایمیل را با لحن خودمانی بنویسید:

آرمین جان،

به خاطر دارم در ماه اسفند در مورد اهمیت تولید لباس هایی که در اونها باید به حقوق حیوانات توجه بشه مقاله ای نوشته بودی. فروشگاه ما در زمینه تولید پالتو با پشم های غیرحیوانی فعالیت می کنه.

در قسمت بعد که به کسب و کار ارتباط دارد باید مطالب را مختصر نوشته و داستانی هیجان انگیز تعریف کنید:

ما معتقدیم که حیوانات دارای حق و حقوق هستند و اهمیت دارند. ما پالتوهای فشن تولید می کنیم و بخشی از سود فروش را به بنیادهای خیریه طرفدار حقوق حیوانات اختصاص می دیم. کار ما ترکیبی از رعایت حقوق حیوانات و کمک کردن به اوناست.

هیچ وقت در ایمیل خود پیوست های حجیم قرار ندهید. فایل ها را در سایت دیگری آپلود کنید و لینک آنها را در ایمیل بگذارید. یا اینکه از آمار و ارقام استفاده کنید. به ادامه ایمیل توجه کنید:

در ادامه لینک تصاویر پالتوها و کارهای خیریه خود را برای شما قرار می دهم. این تصاویر را در شبکه های اجتماعی هم گذاشته ایم و 1000 بار بازدید شده اند.

در نهایت ایمیل خود را طوری به پایان ببرید که خبرنگار را اجبار به انجام دادن کاری نکند:

شما چی فکر می کنید؟ آیا توجه شما را جلب کرد؟ خیلی دوست دارم با شما در این مورد گپی بزنم.

موفق باشید،

میکائیل، صاحب فروشگاه اینترنتی لباس

 

معرفی آسانسوری (Elevator Pitch) چیست؟

در ایمیلِ دومِ میکائیل، چند سطر خیلی خوب وجود دارند که حتماً شما هم متوجه آنها شده اید؛ مثلاً آن جایی که گفت: “ما معتقدیم که حیوانات دارای حق و حقوق هستند و اهمیت دارند. ما پالتوهای فشن تولید می کنیم و بخشی از سود فروش را به بنیادهای خیریه طرفدار حقوق حیوانات اختصاص می دیم. کار ما ترکیبی از رعایت حقوق حیوانات و کمک کردن به اوناست.”

به این جملات معرفی آسانسوری (Elevator Pitch) می گویند. جملاتی که کوتاه و الهام بخش هستند و مخاطب را در مورد داستانی که در حال تعریف کردن آن هستید هیجان زده می کنند. می توانید با توجه به سبک هر خبرنگار یا نویسنده معرفی آسانسوری خود را دستخوش تغییر کنید. مثلاً برای وبلاگی که در مورد هنرهای دستی مطلب می نویسد معرفی میکائیل اینطور تغییر می کند: “فروشگاه اینترنتی ما پالتوهای مد روز را به کمک استفاده از دیزاین های مد روز و مدرن تولید می کند. ما ترکیبی از حیوان دوستا و افراد خیرخواه هستیم.”

به جملات کوتاه و الهام بخشی که مخاطب را در مورد داستانی که در حال تعریف کردن آن هستید هیجان زده می‌کنند، معرفی آسانسوری (Elevator Pitch) می‌گویند.

برای ستون نویسی که در مورد حقوق حیوانات مطلب می نویسد معرفی اینطور می شود: “ما در فروشگاه اینترنتی لباس معتقدیم تک تک حیوانات حق زندگی دارند. ما با دقت پشم های غیرحیوانی را تولید کرده و پالتوها را به صورت دست ساز می دوزیم. در نهایت بخشی از سود فروش خود را به مؤسسات خیریه طرفدار حقوق حیوانات می دهیم.”

برای کسی که در مورد فشن می نویسد تغییرات در معرفی را ببینید: “فروشگاه اینترنتی ما به دوستان پشمالو و بامزه احترام می گذارد! ما پالتوهایمان را به صورت دست دوز تولید می کنیم و به کمک جدیدترین دیزاین ها آنها را در اختیار شهروندان محترم می گذاریم.”

با تغییر ادبیات معرفی محصول خود با توجه به سبک خبرنگار یا نویسنده، به نویسنده نشان می دهید که در مورد سبک نوشتن او تحقیق کرده اید و از روی هوا ایمیل نفرستاده اید و ارزش صرف زمان را دارید.

 

آیا برای معرفی آسانسوری آماده اید؟

همانطور که ملاحظه کردید درست کردن یک قالب برای معرفی آسانسوری کار چندان آسانی نیست، خصوصاً اینکه باید آن را شخصی سازی هم بکنید. برای اینکه با نحوه انجام این کار آشنا شوید بگذارید کسب و کارتان را در یک قالب از پیش نوشته شده قرار دهیم:

 1. زمینه کاری کسب و کار شما چیست؟ (تکنولوژی، ورزشی، لوازم منزل، کاردستی، موبایل و …)

تولید لباس

 1. نام کسب و کار؟

فروشگاه اینترنتی لباس های غیرحیوانی

 1. کسب و کار شما به چه چیزی یا کسی کمک می کند؟

طرفداران حقوق حیوانات

 1. به چه طریقی کمک می کند؟

با تولید و عرضه پالتوهایی که از پشم غیرحیوانی تولید شده اند.

 1. اگر تجارت شما ترکیبی از 2 چیز خاص باشد، آن 2 چیز چه هستند؟

فروشگاه لباس و مؤسسه خیریه

معرفی آسانسوری ما اینگونه خواهد شد:

“فروشگاه اینترنتی لباس های غیرحیوانی، به کسانی که طرفدار حقوق حیوانات هستند کمک می کند تا پالتوهایی دست دوز با استفاده از پشم غیرحیوانی بپوشند. این فروشگاه ترکیبی از فروشگاه لباس و مؤسسه خیریه است.”

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار مسئله ای انکارناشدنی است. اگر...

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
فواید انجام تحقیقات بازاریابی چیست

فواید انجام تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای هر استارتاپ و کسب...

مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
خلق ایده کسب و کار

راهنمای خلق ایده کسب و کار : چگونه ایده های خلاقانه کسب و کار ایجاد کنیم؟

به طور کلی خلق ایده های خلاقانه کسب و کار برای بعضی از افراد...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments