شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

1397/07/02
شبکه سازی حرفه ای
02 مهر
مدت زمان : 12 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

چرا شبکه سازی حرفه ای برای پیشرفت زندگی کاری مهم است؟ چطور می توانیم شبکه سازی کنم؟ چگونه می توانیم از رویدادهای شبکه سازی بیشترین بهره را ببریم؟ این ها سوالاتی است که وقتی صحبت از این موضوع به میان می آید در ذهن ما ایجاد می شود. در این مقاله به صفر تا صد شبکه سازی حرفه ای می پردازیم.

 

مثالی واضح در مورد شبکه سازی حرفه ای

تصور کنید رامتین به تازگی استارتاپی را راه اندازی کرده و به کمک آن بادبادک های خلاقانه و جالبی را به کمپانی هایی در سرتاسر دنیا ارسال می کند. او در کار خود استاد است و با قیچی و کاغذ جادو می کند؛ ولی به علت کمبود تجربه برای شروع کسب و کار خود هنوز ابهامات و سؤالاتی دارد. مثلاً او نمی داند باید از کجا لوازم تهیه بادبادک را به طور فله ای بخرد، کارمند استخدام کرده و مشتری جدید جذب کند.

رامتین از اطرافیان خود شنیده است که می تواند در بعضی از گروه هایی که در زمینه کاری او فعال هستند عضو شده و از نظرات افرادی که ممکن است توصیه یا پیشنهادی برای او داشته باشند استفاده کند.

به نظر شما رامتین با چه رویکردی باید با متخصصین و حرفه ای های صنعت صحبت کند؟

  • او باید با افرادی که ملاقات می کند فقط به چشم مشتری نگاه کرده و از طریق آنها پول در بیاورد.
  • باید به این روابط به چشم فرصتی برای گسترش و قوی کردن رابطه ها نگاه کرده و در طولانی مدت از این روابط سود ببرد.

ایجاد روابط حرفه ای که دو طرف از آن سود ببرند ارزشمند است. اگر رامتین بر روی ایجاد رابطه قوی با افراد متخصص تمرکز کند در آینده هم او از آن افراد بهره خواهد برد و هم آنها از او بهره مند می شوند.

 

مثالی واضح در مورد شبکه سازی حرفه ای

 

شبکه سازی چه اهمیتی دارد؟

شبکه سازی یعنی ایجاد گسترش روابط حرفه ای و کاری؛ فرقی نمی کند تاجر، کارمند یا کارجو هستید؛ ایجاد شبکه حرفه ای در هر مقطعی از زندگی بسیار ارزشمند است. علیرغم اینکه کسب و کارها متفاوت هستند، چالش ها و فرصت هایی که در زندگی حرفه ای با آنها برخورد می کنیم، شباهت های زیادی با چالش ها و فرصت هایی که دیگران با آنها برخورد می کنند دارند.

وقتی شبکه سازی می کنید نحوه حل و فصل کردن مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می کنید را فهمیده و از تجارب دیگران استفاده می کنید. سپس می توانید از موفقیت ها و شکست های اعضای شبکه بینش کسب کرده و مسیر جدیدی را برای مقابله با مشکلات ترسیم کنید.

همچنین می توانید در زمان هایی که به دنبال خریدار، کارمند یا سرمایه می گردید به افراد شبکه خود سر بزنید. حتی اگر آشنایان نتوانند مشکلات شما را حل کنند، حتماً کسانی را از شبکه های خود به شما معرفی خواهند کرد. فراموش نکنید که فقط برای منفعت خود شبکه سازی نکرده و تجربیات و بینش های خود را با دیگران در میان بگذارید. با این کار اعضای شبکه هم از تجربیات شما استفاده کرده و رابطه ها صمیمی تر می شوند.

شبکه سازی حرفه ای ارزشمند است ولی همیشه به آسانی صورت نمی گیرد؛ خوشبختانه با انجام دادن چند کار ساده می توانید برای این کار برنامه ریزی کنید. اول از هر چیز باید برای ایجاد روابط زمان صرف کرده و خود را وقف این کار کنید. ممکن است دیالوگ برقرار کردن با افرادی که اصلاً نمی شناسید کمی سخت باشد ولی چیزی که مهم است یادگیری از تجربیات و بینش های آنهاست.

باید حداقل زمانی را که قرار است به کار شبکه سازی اختصاص دهید مشخص کنید؛ مثلاً یه ساعت در روز یا یک ساعت در هفته. داشتن جدول زمانی به شما کمک خواهد کرد تا شبکه سازی و ایجاد رابطه با افراد به اولویت شما تبدیل شود. بعد از این کار ببینید به کمک چه نوع فعالیت هایی می توانید بیشترین بهره را از زمانی که در اختیار دارید ببرید. وقتی افراد مناسب را پیدا کردید به کمک تماس تلفنی، صرف قهوه در کافی شاپ یا قرار حضوری در مکانی توافقی، مشخصات تماس آن افراد را دریافت کنید.

 

شبکه سازی چه اهمیتی دارد؟

 

می توانید در هر مکان و هر زمان شبکه خود را گسترش دهید. اگر متین باشید و رفتاری حرفه ای از خود نشان دهید، دیگران بینش ها و تجربیات خود را در مورد مشکلی که آن قرار دارید در اختیار شما می گذارند. همانطور که شما دوست دارید شبکه سازی کنید آنها هم تمایل دارند تا با شما ارتباط برقرار کنند. بهتر است تا در رویدادها و مکان های مرتبط به ایجاد روابط کاری بیشتر بپردازید.

 

چگونه شبکه سازی حرفه ای انجام دهیم؟

برای شروع، رویدادهایی را که مرتبط با زمینه کاری شما هستند را شناسایی کنید. چون از افرادی تشکیل شده اند که علایقی شبیه شما داشته و قصد دارند مثل شما شبکه سازی کنند. مثلاً رامتین باید در رویدادهایی شرکت کند که در زمینه ساخت بادبادک و کاردستی فعالیت می کنند. ولی اگر رویداد مشابهی هم وجود داشت او می تواند در مورد حضور در آن فکر کند. حتی می توانید در همایش هایی که ربطی به زمینه کاری شما ندارند هم شرکت کرده و افراد هم عقیده را ملاقات کنید. علاوه بر این می توانید به کمک سایت ایوند همایش های مرتبط را پیدا کرده و در آنها ثبت نام کنید.

بهتر است با خود یک نفر همکار یا دوست را به این رویدادها ببرید. می توانید افکار خود را با آنها به اشتراک گذاشته و از آنها بخواهید تا به شما کمک کنند بر اهدافتان تمرکز کنید. از این گذشته همراه آوردن یک نفر آشنا در محیطی که همه غریبه هستند فکر خوبی است. ولی تمام زمان خود را صرف صحبت کردن با آنها نکنید، چون هدف از شرکت در این رویدادها شبکه سازی با غریبه هاست نه کسانی که آنها را کاملاً می شناسید.

برای شرکت در این رویدادها و ملاقات کردن با افرادی شبیه خودتان، باید از پوسته دفاعی بیرون آمده و خود را برای صحبت کردن با آنها آماده کنید. در رویداد به طرف افراد رفته و خود را مؤدبانه معرفی کنید. بیشتری کسانی که در رویداد شرکت می کنند برای کار شبکه سازی آماده اند، با به اشتراک گذاری اطلاعاتی از قبیل نام و شغل خود جو را خودمانی تر می کنید.

 

چگونه شبکه سازی حرفه ای انجام دهیم؟

 

زمانیکه خودتان را معرفی کردید و در مورد کار حرف زدید به صحبت در مورد رویداد بپردازید. مثلاً اگر یک سخنران در حال صحبت کردن است در مورد آنچه که او در حال حرف زدن بحث کنید. یا اینکه از طرف مقابل در مورد شغلش بپرسید، افراد معمولاً حرف زدن در مورد خود را دوست دارند. همینطور گفتگو را ادامه دهید تا علایقی که مشترک هستند را پیدا کنید. در مورد چیزهایی که دیگران در حال حرف زدن هستند دقت کرده و با تمام وجود گوش بدهید. با خوب گوش دادن به دیگران تأثیر خوبی بر آنها می گذارید.

اگر در بعضی از اوقات بحث به بیراهه کشیده شد نگران نشوید، چون برای همه اتفاق می افتد. سعی کنید بحث را به سمت موضوع دیگری ببرید. قبل از رفتن به رویدادها هدف گذاری کنید. مثلاً به مدت 3 ماه ماهانه در یک رویداد شرکت کنید. با این کار با جو رویدادها آشنا شده و زمان زیادی هم از دست نخواهید داد. همچنین می توانید هم در رویدادهای زمینه کاری و هم در ملاقات های مردمی شرکت کنید چون ممکن است در این مکان ها افراد مناسبی را برای شبکه سازی حرفه ای پیدا کنید.

فرض کنید در رویدادهای متفاوتی شرکت کرده و با افراد جدیدی آشنا شده اید. باید کارهایی را انجام دهید تا مطمئن شوید شبکه سازی شما موفقیت آمیز بوده است. بعد از این کار لیست تماس های خود را مرتب کنید. اطلاعات تماس دریافتی را بررسی کرده و افرادی که فکر می کنید باید بیشتر یا آنها آشنا شوید را شناسایی کنید. بعد در مورد اینکه قرار است چطور با آنها ارتباط برقرار کنید فکر کنید. وقتی که با آنها تماس گرفتید در مورد روز ملاقات اولیه و حرف هایی که رد و بدل شد حرف بزنید.

می توانید لیست تماس های خود را فراتر از افرادی که ملاقات کرده اید هم گسترش دهید. به کمک شبکه های اجتماعی بدون ملاقات حضوری می توانید از نظرات و توصیه های افراد حرفه ای بهره ببرید یا اینکه با نوشتن مطلبی در وبلاگ های مرتبط با زمینه کاری مردم را از وجود خود آگاه کنید.

مهم نیست به چه طریقی می خواهید شبکه خود را گسترش دهید، باید همیشه به برنامه پایبند باشید. اگر با برنامه پیش بروید دایره افراد شبکه خود را اصولی گسترش داده و در این کار حرفه ای شده و با اعتماد به نفس بیشتری اهداف کاری خود را دنبال می کنید.

شبکه سازی حرفه ای برای توسعه زندگی حرفه ای بسیار مهم است، هر چه بیشتر برای این کار آماده شوید بهتر می توانید روابط کاری ایجاد کنید و مزیت های آنها بیشتر خواهد بود. به شما کمک خواهیم کرد تا کارهایی را که لازم است برای گسترش شبکه خود انجام دهید را شناسایی کنید.

اگر زمینه کاری خود را می شناسید، می خواهید دانسته های خود را در مورد زمینه کاری گسترش دهید، برای مدت زمانی که قرار است شبکه سازی کنید برنامه ریزی کرده اید، راهی برای تماس افراد جدید ایجاد کرده اید، ارگان های با سابقه زمینه کاری خود را لیست کرده اید، گروه های غیر کاری ای را که می توانید به آنها ملحق شوید را مشخص کرده اید و وبلاگ های مرتبط با زمینه کاری خود را لیست کرده اید، برای گسترش شبکه حرفه ای خود آمادگی دارید. در قدم بعدی 3 رویداد یا ملاقات را پیدا کرده و در 3 ماه بعدی در آنها شرکت کنید. فراموش نکنید، اطلاعات تماس خود را آماده کرده و روابطی طولانی مدت ایجاد کنید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 17 دقیقه
15 نکته برای افزایش نرخ تعامل اینستاگرام

15 نکته کاربردی برای افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام

یکی از بزرگ ترین چالش های شبکه های اجتماعی، تشویق کردن کاربران به تعامل...

مدت زمان مطالعه
انتخاب نام تجاری

آموزش انتخاب نام مناسب برای برند

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ می دهیم: چرا انتخاب نام مناسب برای...

مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
10 روش استفاده از پینترست در کسب و کار

استفاده از پینترست در کسب و کار و تجارت در 10 قدم

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که پینترست را برای اهداف...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments