اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

1397/03/29
29 خرداد
مدت زمان : 15 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار مسئله ای انکارناشدنی است. اگر نقشه شما این است که کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید و یا اگر روزی نیاز به جذب سرمایه برای کسب و کار خود داشته باشید، حتماً باید به طور دقیق بدانید که در چه حوزه ای فعالیت می کنید. بسیار مهم است از کم و کیف حیطه فعالیت خود سر در بیاورید و طبیعت حوزه کسب و کار خود را بشناسید تا بتوانید آن را به دیگران عرضه کنید. حتی اگر قصد جذب سرمایه و سرمایه گذار برای کسب و کار خود را نداشته باشید، باز هم باید از زمینه کاری کسب و کار خود به قدر کافی اطلاعات داشته باشید. چرا؟ حداقل ماجرا این است که دیگران متوجه می شوند که شما صنعت و بازار فعالیت خود را می شناسید.

اما برای شناخت زمینه کاری باید دقیقاً از چه چیزهایی اطلاعات کافی داشته باشید تا با خیال راحت ادعا کنید که حوزه فعالیت خود را به خوبی می شناسید؟

 1. شرکای تجاری، فعالان زمینه کاری و حوزه فعالیت (اعم از حقیقی یا حقوقی)
 2. الگوی توزیع و پراکندگی
 3. الگوهای خرید و رقابت

اما برای کسب شناخت و به دست آوردن اطلاعات در زمینه کاری مورد نظر پیش از هر چیز دیگری نیاز به تحلیل و بررسی در حوزه فعالیت خود داریم.

همه چیز در مورد اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

 

تحلیل و بررسی زمینه کاری و حوزه فعالیت

به یاد داشته باشید که هر اتفاقی در حوزه کاری شما رخ دهد، بدون شک بر کسب و کار شما بی تأثیر نخواهد بود. هرچه میزان اطلاعات بیشتری از صنعت و حوزه کسب و کار خود داشته باشید اطمنیان خاطر بیشتری خواهید داشت و این شناخت فواید بسیاری نیز برای کسب و کار شما دارد. یک نقشه و برنامه کسب و کار در مورد مسائل اقتصادی حوزه فعالیت، شرکای تجاری و فعالان زمینه کاری، رقابت و عوامل تأثیرگذار در رقابت و هر چیز دیگری که جزئی از فضای کسب و کار شما باشد حرف هایی برای گفتن دارد که می تواند این مسائل را برای افرادی که خارج از کسب و کار شما هستند روشن کند.

اینترنت تأثیر بسیار زیادی در بیان اطلاعات کسب و کارها دارد. در واقع در قرن 21 و با رشد شگفت انگیز فضای اینترنت، دیگر پیدا کردن اطلاعات یک مشکل نیست. شاید تا 15 سال پیش پیدا کردن و بررسی اطلاعات خام که باید به اطلاعاتی قابل استفاده تبدیل می شد یک چالش بزرگ بود. امروز دیگر این مسائل معنایی ندارند. وبسایت های تحلیل و بررسی کسب و کار، آمارهای مالی، تحلیل ها و نمودارها و هر چیز دیگری که برای ایجاد یک طرح و نقشه کسب و کار نیاز دارید در اینترنت فراهم است.

اگر هنوز شک دارید که طرح و برنامه کسب و کار برای شروع یک کسب و کار لازم است، مقاله برای استارتاپ حتماً به طرح کسب و کار نیاز داریم به طور کامل در این باره توضیح داده است. (مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه)

اگر در مورد لزوم نقشه و طرح کسب و کار قانع شده اید، اما نمی دانید که چطور این کار را انجام دهید، خواندن آموزش نوشتن طرح کسب و کار زیر یک ساعت به شما پیشنهاد می شود!

در ادامه به بررسی مواردی می پردازیم که باید برای شناخت زمینه کاری خود از آن ها اطلاع و آگاهی داشته باشید.

 

1- شرکای تجاری، فعالان زمینه کاری و حوزه فعالیت (اعم از حقیقی یا حقوقی)

شما باید فعالان فروشنده در زمینه کاری خود را بشناسید. تا زمانی که دید و شناختی نسبت به شرکای تجاری و رقبای تجاری خود نداشته باشید به شناخت کافی در زمینه کاری خود نمی رسید. علت آن هم این است که برای مثال تفاوت های بسیاری بین یک شرکت ارائه دهنده سرویس و برنامه های تلویزیونی و یک خشکشویی ساده وجود دارد. ممکن است خشکشویی های زیادی در یک شهر وجود داشته باشد، اما تعداد شرکت های فعال در حوزه برنامه های تلویزیونی بسیار محدود است. شما همچنین باید از شرکت های کوچک و بزرگ فعال در زمینه کاری خود اطلاعات داشته باشید. برای مثال در زمینه تولید رایانه و قطعات کامپیوتری شرکت های کوچک بسیاری وجود دارند و تنها چند شرکت بسیار بزرگ در این زمینه فعالیت دارند. شناخت فعالین حوزه فعالیت و زمینه کاری شما هم در امر شناخت فضای رقابتی به شما کمک می کند و هم در ایجاد همکاری ها با شرکای تجاری هادی شما خواهد بود.

شناخت الگوهای توزیع پیش از شروع بیزینس از اهمیت زیادی برخوردار است

 

2- روش ها و الگوهای توزیع

کالا و خدمات مسیر خود در میان تأمین کنندگان و مصرف کنندگان را دنبال می کند. جریان توزیع در کسب و کار و صنعت مورد فعالیت شما به چه شکل است؟ آیا خرده فروشان فعال در حوزه فعالیت شما از طرف تأمین کنندگان بومی حمایت می شوند؟ برای مثال خرده فروشان فعال در زمینه کالاهای کامپیوتری، کالای های خود را از توزیع کنندگان خارجی دریافت می کنند و یا توزیع کنندگان خارجی؟ آیا صنعت شما فعالیت خود را از طریق فروش مستقیم انجام می دهد یا فروش شما به شرکای صنعتی بزرگ شما انجام می شود؟ آیا تولید کنندگان از فروش خودشان پشتیبانی می کنند یا این حمایت و خدمات از طریق ارائه کنندگان کالا انجام می شود؟

می توان گفت که برخی کالاها همیشه توسط خرده فروش های فعال در آن حوزه عرضه می شوند و برخی دیگر نیز توسط توزیع کنندگانی در چرخه قرار می گیرند که با تولیدکنندگان رابطه تجاری برقرار کرده اند. در برخی موارد مانند برخی از اجناس سوپرمارکت ها فرایند فروش از سمت کارخانه به خرده فروش ها صورت می گیرد و در برخی موارد نیز، توزیع و فروش به طور مستقیم از تولیدکنندگان به مصرف کنندگان نهایی صورت می گیرد. معمولاً در این موارد، این کار توسط تبلیغات مستقیم و کمپین های فروش صورت می گیرد.

در برخی موارد نیز ترکیبی از چندین روش صورت می گیرد. برای مثال تولید کننده کالا هم به توزیع کالا به صورت مستقیم و از طریق تبلیغات و کمپین های تبلیغاتی می پردازد و هم کالای خود را به فروشگاه های خرده فروشی عرضه می کند. طبیعی است که دانستن تمام این موارد برای شروع یک کسب و کار از اهمیت زیادی برخوردار است. البته دانستن این موارد کافی نیست و ما تنها چندین مثال از موارد مهم الگوهای توزیع را در این قسمت برای شما مطرح کردیم.

روش توزیع در بسیاری از کالاها نیز به صورت B2B می باشد. به این معنی که کسب و کار مورد نظر کالای خود را به کسب و کار دیگری عرضه می کند. برای مثال تأمین کنندگان قطعات مورد نیاز برای ساخت خودرو در قالب یک قرار داد بلند مدت، قطعات و مواد اولیه را در اختیار تولیدکنندگان خودرو قرار می دهند. فناوری نیز می تواند در زمینه روش ها و الگوهای توزیع تغییرات زیادی ایجاد کند. برای مثال در سال های اخیر اینترنت توانسته الگوی توزیع محصولاتی مانند نرم افزارها، کتاب ها، موسیقی، فیلم و از این قبیل کالاها را تغییر دهد.

البته الگوی توزیع در زمینه خدمات به این پیچیدگی نیست و معمولاً به صورت حضوری انجام می گیرد. برای مثال خدمت آرایشگری یا خدمات شرکت های نظافتی تنها با حضور فیزیکی امکان پذیر است. ولی این تمام ماجرا نیست. خدماتی هستند که به صورت غیرحضوری نیز انجام می شوند. از جمله این خدمات می توانیم به خدمات آموزشی و مشاوره ای و حتی خدمات طراحی وبسایت اشاره کنیم که جریان توزیع آن در اینترنت و از طرق مختلف دیگری نیز دسترس است.

شناخت رقبا و آگاهی از الگوهای خرید مشتریان اهمیت فراوانی دارد

 

3- الگوهای خرید و رقابت

فهم و درک کامل از رقابت در زمینه کاری شما یکی از مواردی است که به اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار شما قدرت می بخشد. باید از رقابت در زمینه کاری خود آگاه باشید و بدانید که چطور ممکن است مشتریان حوزه کاری شما گزینه ها و رقبای موجود در زمینه کاریتان را انتخاب کنند؟ کلید موفقیت در این رقابت چیست؟ چه عاملی در خرید در این رقابت بیش از عوامل دیگر اهمیت دارد؟ آیا این عامل قیمت است یا ویژگی های کالا است یا خدمات شماست؟ هر عاملی می تواند مهم باشد. اما کدام یک از عواملی که نمی توانیم تک به تک آن ها را اینجا برای شما نام بیاوریم در جریان رقابت در حوزه فعالیت شما بیش از بقیه دارای اهمیت است؟

برای مثال در کسب و کار کامپیوتر این عامل می تواند شهرت نام و قرار گرفتن نام شما در یک زمینه تخصصی باشد. یا در کسب و کار دیگری این عامل می تواند فرایند تبلیغات و کانال های توزیع شما باشد. در کسب و کارهای فعال در نوع تجارت B2B این عامل می تواند فروش مستقیم باشد. علت آن هم اضافی بودن عامل های فروش در روند فروش در این نوع کسب و کار است. عامل مهم موفقیت در رقابت در کسب و کار هایی که با خرده فروشی در فروشگاه ها جریان دارند می تواند قیمت باشد. عامل رقابتی برای کسب و کاری که در زمینه تولید کالایی پرمصرف فعالیت می کند می تواند سرعت در فرایند تولید باشد. در زمینه های خدماتی مانند رستوران ها نیز عامل رقابتی می تواند مسائل مختلفی از قبیل خدمات پارکینگ، محل مورد نظر و یا کیفیت خدمات ارائه شده در رستوران باشد.

عوامل مهم در رقابت میان پزشکان، وکیل ها و مشاوره های خانواده چه چیز هایی می باشد؟ چه عاملی باعث می شود مردم در حوزه سفر و گردشگری خدمات یک آژانس مسافرتی را به دیگری ترجیح دهند؟ همه این ها نشان دهنده اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار مورد نظر است.

 

رقبای اصلی

از مواردی که برای شناخت در زمینه کاریتان باید از آن ها اطلاعات داشته باشید گذشتیم و آن ها را به طور کامل برای شما توضیح دادیم. اما از یک مورد آن به سادگی نمی توانیم بگذریم و آن توجه به رقبای اصلی است. توجه کاملی به رقبای اصلی خود داشته باشید و تحقیق کاملی در مورد آن ها انجام دهید. یک لیست تهیه کنید و اصلی ترین رقبای خود را در آن بنویسید. قدرت ها و ضعف های هرکدام را بشناسید و آن ها را نیز یاداشت کنید. کالا یا خدمت شرکت های رقیب، قیمت های آنان، شهرت، مدیریت، وضعیت مالی و کانالهای توزیع، آگاهی برند، فناوری و هر مورد حائز اهمیت دیگری را که از آن ها می توانید را به دست آورده و یادداشت کنید. در چه بخشی از بازار فعالیت می کنند؟ استراتژی آن ها چیست؟ چطور می توانند بر کالا یا خدمات شما تأثیر بگذارند؟ و چه تهدید ها و فرصت هایی ایجاد می کنند؟

حالا می توانید با شناخت بازار مورد نظر خود به فعالیت های بیشتر و بهینه تری در زمینه مورد نظر خود بپردازید و با چشمی بازتر به سمت جلو حرکت کنید. موفق باشید!

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه
تحریک احساسات مشتریان

با بینش دیجیتال احساسات مشتریان را هدف بگیرید!

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد: چطور در مورد مشتریان بینش...

مدت زمان مطالعه
جذب مشتری

انواع طرز فکر مشتریان در بازاریابی

در این مقاله به پرسش های زیر پاسخ خواهیم داد: آیا باید همه بازاریابی...

مدت زمان مطالعه
آنالیز پیشرفته داه های کمی و کیفی

اهمیت داده ها در بازاریابی دیجیتال

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد: فرق داده های کمی و...

(1 votes, average: 5٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments
 • علیرضا
  01 مرداد 1397

  سلام. ممنون. مقاله خوبی بود. اما یک سوال اینکه آیا شناخت از حوزه کسب و کار در کشور ما امکان پذیر هست؟ کشوری با این وضعیت نابه سامان که هر گوشه از ساختارش پنهان و پیچیدست آمار درستی در زمینه شناخت صعنت مورد نظر به ما نمیده. ببه خصوص در زمینه خودرو

  • سید مهدی رئوف
   01 مرداد 1397

   سلام علیرضای عزیز
   بابت نظرتون ممونیم. درسته که وضعیت کشور در حالت نا به سامانی قرار داره. اما در همین فضای نابه سامان هم کسب و کارهایی هستن که در حال پیشرفت هستند و روند خوبی رو طی می کنند. در اصل ذات استارتاپ ها هم پیشرفت در فضا و امکانات محدود هست. البته که خیلی بهتره اگر حمایت های بیشتری از این استارتاپ ها صورت بگیرد