چگونه استفاده از طنز در بازاریابی باعث جلب توجه بیشتر میشود؟

1396/12/15
بازاریابی مؤثر به کمک جوک گفتن
15 اسفند
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ می دهیم:

 • چطور به کمک طنز با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنم؟
 • با چه تکنیک هایی شوخ طبعی را چاشنی بازاریابی خود کنم؟
 • چطور از طنز به درستی استفاده کنم؟

 

از قدیم گفته اند خنده دوای هر دردی است؛ اگر بازاریاب هستید خنداندن یکی از بهترین روش های تبلیغ و جلب توجه مخاطبین هدف است. اگر قصد دارید کمپین تبلیغاتی جدیدی راه اندازی کنید یا سخنرانی کنید به کمک شوخ طبعی با مخاطبین خود ارتباط خوبی برقرار می کنید. به این دلیل که خندیدن حالت دفاعی افراد را کمتر کرده و آنها را پذیرای دریافت نظرات و ایده ها می کند. حافظه انسان نیز لحظات خنده دار را به عنوان خاطرات مثبت در خود ذخیره می کند. بنابراین اگر مطلب خود را به شکلی خنده دار تعریف کنید در اذهان مردم ثبت خواهد شد. بگذارید با مثال این مورد را نشان دهیم.

مدیر ارشد بازاریابی یک کمپانی لوازم آرایشی در حال سخنرانی با موضوع رشد فروش رژلب است و می خواهد لابلای نمایش اسلایدها، کمی هم خنده چاشنی کار کند. به نظر شما کدامیک از نمودارهای زیر برای خاطره انگیز کردن سخنرانی او بهتر است؟

 

نمودار 1:

شوخ طبعی در بازاریابی

 

نمودار 2:

طنز در بازاریابی

 

استفاده از شوخ طبعی در کمپین های تبلیغاتی

نمودار دوم خیلی بهتر است. اگرچه اطلاعات هر دو نمودار یکی است اما در نمودار دوم شکل رژلب ها در ذهن مخاطبین ماندگار می شود و آنها راحت تر با آن ارتباط برقرار می کنند. می توان به کمک طنز موقعیتی، استفاده از مدل هایی با ظواهر عجیب و غریب، نشان دادن واقعیت های عیان و کاملاً قابل فهم بصورت طنزگونه و بازی با کلمات طنز ایجاد کنیم. با این کار احتمال اینکه کسب و کار خود را در ذهن مخاطبین ماندگار کنید بیشتر می شود. مثلاً سایت Hotels.com به کمک تبلیغات طنز گونه میزان ترافیک سایت خود را 30 درصد بیشتر کرد.

استفاده از طنز فقط مختص کمپین های تبلیغاتی نیست؛ بلکه ابزاری عالی برای داستانسرایی در کسب و کار است که می توانید در تمام بازاریابی ها خود، استراتژی شبکه های اجتماعی یا پست های وبلاگ استفاده کرده و مخاطبین را درگیر خود کنید.

 

نحوه چاشنی کردن طنز به تبلیغات

اولین قدم برای ایجاد یک داستان طنزگونه پیدا کردن یک سناریوی خنده آور است. باید در داستانی که قرار است برای کمپین بازاریابی خود تعریف کنید عنصر خنده دار را پیدا کرده و روی آن تمرکز کنید. می توانید یک کاراکتر خیالی با خصوصیاتی عجیب و غریب طراحی کنید. مثلاً می توانید از حیوانات استفاده کنید و به آنها خصوصیات انسانی دهید. بعد از آنکه عنصر طنز گونه را پیدا کردید عناصر دیگری را که فکر می کنید مردم با دیدن آنها خنده شان می گیرد را پیدا کرده و به داستان اضافه کنید. فراموش نکنید از طنزهای سخیف و زننده در تبلیغات خود استفاده نکنید تا نتیجه عکس ندهد.

بعد از این کارها ببینید چطور قرار است کاراکتر خیالی خود را در موقعیت طنز قرار دهید و نحوه راه رفتن و صحبت کردن او را مشخص کنید. نکته مهم این است که ثبات طنز را در تمام قسمت ها حفظ کنید و از منطق دور نشوید، با این کار داستان قابل باور و ارتباط برقرار کردن با آن آسان تر خواهد شد. به پیام بازاریابی خود مثل یک شاه بیت نگاه کنید، باید داستان سرایی کنید و در آخر با یک جمله استثنایی توجهات را به خود جلب کنید.

طنز تماماً به شرایط بستگی دارد؛ خصوصاً وقتی که می خواهید از آن در بازاریابی خود استفاده کنید. یک جوک تنها وقتی خنده دار خواهد بود که در زمان و مکان درست و برای مخاطبین درست تعریف شود. به همین خاطر مطمئن شوید که  طنز خود را به موقع بیان کرده و از اینکه برای مخاطبین مناسب بیان شده است اطمینان حاصل کنید. همچنین پیشنهاد می شود از طنزهای سیاسی خودداری کنید.

شوخ طبعی خصوصیت شماره یک اکثر تبلیغاتی است که نرخ بازدید بسیار بالایی دارند، اما قبل از شوخ طبعی باید در مورد مخاطبین تحقیق کنید و طنز مناسب را برای آنها بیان کنید. مثلاً بعضی جوک ها هستند که با تعریف کردن آنها حس خنده دار بودن آنها از بین می رود و برعکس.

 

آیا استفاده از طنز فکر خوبی است؟

با انجام یک آزمایش خواهید دید که آیا برای این کار آماده اید یا نه؟ به سؤالات زیر پاسخ دهید:

آیا صدای برند شما روزمره و محاوره ای است؟

 1. بله
 2. خیر

دوست دارید چگونه خود را به مخاطبین معرفی کنید؟

 1. مثل یک دوست
 2. مثل یک فرد رسمی

محصول یا خدمت خود را چگونه توصیف خواهید کرد؟

 1. بامزه و بازیگوش
 2. رک و فرصت طلب

مخاطبین هدف شما چگونه هستند؟

 1. مدرن و تندمزاج
 2. سنتی

مشتریان برای چه از شما خرید می کنند؟

 1. به دلیل تجربه درگیر کننده
 2. محصولات/خدمات قابل اطمینان

اگر پاسخ تمامی سؤالات فوق را گزینه اول انتخاب کرده اید: به دلیل لحن صدای بامزه و روزمره ای که دارید می توانید از طنز در تمامی بخش های بازاریابی خود استفاده کنید. برای شروع یک عنصر خنده دار را در برند خود انتخاب کرده و ببینید به چه روش هایی می توانید از آن در بازاریابی های خود استفاده کنید.

اگر پاسخ تمامی سؤالات فوق را گزینه دوم انتخاب کرده اید: از آنجا که ماهیت برند شما کمی رسمی و خشک است استفاده از طنز در همه بخش های بازاریابی کار درستی برای پیام رسانی صحیح نخواهد بود. اما با این وجود باز هم می توانید در بعضی قسمت ها از طنز استفاده کنید؛ مثلاً هنگام سخنرانی یا ارسال مطلب در شبکه های اجتماعی می توانید آن چهره شوخ طبع برند را به دیگران نمایش دهید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار مسئله ای انکارناشدنی است. اگر...

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
فواید انجام تحقیقات بازاریابی چیست

فواید انجام تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای هر استارتاپ و کسب...

مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
خلق ایده کسب و کار

راهنمای خلق ایده کسب و کار : چگونه ایده های خلاقانه کسب و کار ایجاد کنیم؟

به طور کلی خلق ایده های خلاقانه کسب و کار برای بعضی از افراد...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments