مزایای وبلاگ نویسی در بازاریابی محتوا

1397/04/23
اهمیت وبلاگ نویسی در بازاریابی محتوا
23 تیر
مدت زمان : 14 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله به پرسش های زیر پاسخ خواهیم داد:

 • داشتن وبلاگ چگونه به کسب و کار من کمک خواهد کرد؟
 • موضوعات محبوبی که می توان در مورد آنها مطلب نوشت کدامند؟
 • چه کار کنم تا کاربران وبلاگ من را بخوانند؟

 

تصور کنید شرکتی توریستی وجود دارد که تورهای هوایی را به قاره آسیا مدیریت می کند. این شرکت قصد دارد تا مردم بیشتری را تشویق کند تا به کمک شرکت آنها از جاذبه ها و دیدنی های قاره آسیا دیدن کنند. برای این کار آنها وبلاگی را راه اندازی کرده و در مورد موضوعاتی که می شود به کمک آنها مردم را جذب کرد بارش فکری می کنند.

مسئولین این شرکت به خوبی با جاذبه های قاره آسیا آشنا هستند ولی تیم تولید محتوای آنان تا حالا هیچ وقت برای وبلاگ تولید محتوا نکرده است. بگذارید به آنها کمک کرده و ببینیم کدام ایده ها برای وبلاگ آنها بهتر هستند.

به نظر شما کدامیک از موضوعات زیر برای وبلاگ نویسی بهتر است؟

 • تاریخچه هولناک ساخت دیوار چین
 • 10 کار جالبی که می توانید به طور رایگان در توکیو انجام دهید
 • چرا به تخت جمشید پرسپولیس گفته می شود؟
 • آفر تور ویژه بانکوک، همین امروز سفارش دهید
 • چیزهایی که در مورد تاج محل نمی دانستید

موضوعاتی که در مورد جاذبه ها و مکان های توریستی و تاریخی هستند محتواهای خوبی را شکل خواهند داد، چون اطلاعاتی را در اختیار مشتری احتمالی قرار می دهند که برای او جالب و مفید به درد بخور خواهد بود. بین این موضوعات فقط یک موضوع نامناسب وجود دارد که تبلیغاتی بوده و باید از آن دوری کرد.

با وبلاگ نویسی کاربران را بدون اجبار کردن برای خرید کردن آماده میکنیم

 

وبلاگ چگونه به کسب و کارها کمک می کند؟

تمرکز اکثر بازاریابی ها بر فروش است، ولی به کمک وبلاگ می توانیم مخاطبین را درگیر خود کرده و با انتشار مقالاتی که سرگرم کننده و بینش دهنده هستند آنها را بدون اجبار به خرید کردن مجذوب خود کنیم. یک وبلاگ خوب باعث افزایش فروش هم خواهد شد، چون کاربران با خواندن و لذت بردن از محتواهایی که شما قرار داده اید خاطره خوبی از برند شما در ذهنشان شکل گرفته و سبب می شود تا در آینده دوباره به شما سر بزنند.

این موضوع مهم است چون کاربرانی که قبلاً از سایت شما دیدن کرده اند و برند شما را می شناسند 2 تا 3 برابر بیشتر احتمال دارد تا روی سایت شما کلیک کنند و همچنین 2 تا 3 برابر احتمال خرید کردن آنها از شما افزایش می یابد.

می توانید وبلاگ را جداگانه راه اندازی کرده، در سایت خود ایجاد کنید یا اینکه به کمک یک پلتفرم آن را راه اندازی کنید. اگر برنامه نویسی می دانید یا متخصص این کار را استخدام کرده اید، می توانید با راه اندازی وبلاگ در سایت خود ظاهر و تجربه کاربری آن را شخصی سازی کنید، در غیر اینصورت باید از یک برنامه نویس کمک بگیرید.

اگر وبلاگ خود را در پلتفرم های خارجی مثل بلاگفا، میهن بلاگ یا غیره قرار داده اید دیگر نمی توانید آنها را آنطور که دوست دارید شخصی سازی کنید. اما راه اندازی وبلاگ در این پلتفرم ها ساده تر و راحت تر است چون دیگر لازم نیست خودتان آن را برنامه نویسی کرده یا به برنامه نویسان پول بدهید. بعد از آنکه مشخص کردید قرار است وبلاگ را به چه طریقی راه اندازی کنید، تمام تمرکز خود را بر روی محتواهای مفید و جذابی که قرار است به کمک آنها مخاطبین را مجذوب کنید فکر کنید. اهمیت محتوای کوتاه را فراموش نکرده و سعی کنید پس از تولید این نوع محتواها و آزمایش آنها محتوای بلند تولید کنید.

در مورد موضوعات متنوع و مرتبطی باید بلاگ نویسی کنید

 

موضوعات جالب برای وبلاگ نویسی کدامند؟

موضوعاتی که باید در مورد آنها مطلب بنویسید تماماً به زمینه کاری، مخاطبین، علایق شخصی و تخصص شما بستگی دارند. ولی موضوعات و سبک های رایج و متنوعی وجود دارند که هر کسی می تواند به کمک آنها مطلب بنویسد. بعضی از سبک های مرسوم مطلب نویسی در بلاگ ها عبارت اند از:

 • مقاله لیست وار: مثلاً مقاله ای با عنوان “10 تفریح جالبی که می توانید به طور رایگان در توکیو انجام دهید” در این دسته جای می گیرد.
 • اسلایدشو: پست کردن تصاویری جذاب و نفسگیر از منظره های زیبای شهر کرمانشاه با این عنوان “تصاویر نفسگیر شهر کرمانشاه هنگام غروب آفتاب.”
 • مقاله How To: مثلاً “چگونه با بودجه محدود سفری مقرون به صرفه به هند انجام دهیم؟”
 • مصاحبه: مصاحبه و گفتگو با افراد بومی محل توریستی و نوشتن مقاله در مورد آنجا: “مصاحبه با کهنسال ترین ساکن شهر اردکان در مورد مکان های ناشناخته شهر.”

در زیر موضوعات متداولی که می توانید در مورد آنها برای وبلاگ خود مطلب بنویسید آورده شده اند:

 • رویدادهای کنونی: مثلاً مقاله ای با موضوع “مکان های دیدنی برای تعطیلات نوروز که تا به حال نرفته اید.”
 • ترندها: “علت علاقه فراوان گجت دوستان به شمال کشور چیست؟”
 • هویت جمعی: “10 نکته تاریخی که فقط کسانی که از تخت جمشید دیدن کرده اند می دانند.”
 • تجارب شخصی: ” چگونه بازدید از کاخ چهلستون اصفهان زندگی من را تغییر داد.”

حتی بهترین وبلاگ نویسان هم پس از مدتی ایده هایشان ته می کشد. اگر چنین اتفاقی برای شما هم افتاد با نگاه کردن به شبکه های اجتماعی مخاطبین هدف خود ببینید آنها چه چیزهایی را به اشتراک می گذارند، تحقیق رقابتی کنید و ببینید رقبا از چه محتواهایی استفاده کرده اند که مخاطب جذب کرده و چه بینش هایی را می توانید از موفقیت آنان برای بهتر کردن محتوای خود استفاده کنید.

به کمک بازاریابی ایمیلی و شبکه های اجتماعی محتوای وبلاگ را ترویج کنید

 

ترویج محتوا در شبکه های اجتماعی

زمانیکه پست جدید را ارسال کردید باید آن را رواج دهید، در غیر اینصورت کاربران متوجه آن نمی شوند. بنابراین به کمک شبکه های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی محتوای خود را تبلیغ کنید. هر وقت که پست جدیدی در وبلاگ خود منتشر کردید پست جداگانه ای را در همه شبکه های اجتماعی خود ارسال کرده و لینک پست های وبلاگ خود را در آنها قرار دهید و با قرار دادن تصویر شاخص مطلب و چکیده ای از آن، مردم را تشویق کنید تا روی لینک کلیک کنند.

همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی تبلیغات پولی انجام داده و محتوای خود را در معرض نمایش مخاطبین هدف قرار دهید. معمولاً بهترین نتیجه زمانی حاصل خواهد شد که محبوب ترین پست های خود را ترویج می کنید. بازاریابی ایمیلی روش خوب دیگری برای ترویج دادن وبلاگ و جذب خواننده است. می توانید با قرار دادن دکمه فراخوانی در مطالب وبلاگ خود از خوانندگان بخواهید تا آدرس ایمیل خود را وارد کنند تا محتوای اختصاصی و تخفیفات ویژه برای آنها ارسال شود.

اگر لیست ایمیل کاربران را دارید می توانید با ارسال ایمیل به آنها در مورد خود اطلاع رسانی کنید و در صورت آپدیت کردن وبلاگ در آینده به آنها ایمیل خبررسانی بفرستید. کاربران تشنه پست های جدید هستند، بنابراین هر چه بیشتر مطلب پست کنید، کاربران هم زودتر به وبلاگ شما برخواهند گشت تا مطالب را بخوانند. انتشار تعداد زیادی پست کار سختی به نظر می رسد ولی ایجاد برنامه زمانی و پیروی از آن به شما کمک می کند تا آمار پست های خود را داشته باشید.

بعد از اینکه مطالب را بر روی وبلاگ خود قرار دادید باید از اینکه مردم آنها را می خوانند اطمینان حاصل کنید، یعنی باید محتوای خود را آزمایش کرده و بسنجید. برای این کار به تعداد بازدیدها، لایک ها، نظرات و به اشتراک گذاری های مطالب وبلاگ توجه کنید. اگر می بینید بعضی موضوعات یا پست ها نزد هواداران محبوبیت بیشتری دارند سعی کنید تمرکز خود را بر آن موضوعات بگذارید.

تاکتیک های متفاوت را امتحان کنید و ببنیید کدام یک بهتر کار می کند و اگر دیدید بعضی از موضوعات یا سبک ها جواب نمی دهند ببینید چه تغییراتی می توانید اعمال کنید. اگر با این تغییرات دیدید باز هم بازدیدهای چندانی از پست های شما نمی شود دلسرد نشوید احتمالاً به این دلیل است که جامعه مجازی کسب و کار شما هنوز زیاد نشده است.

 

تمرین: چه نوع وبلاگی برای کسب و کار من مناسب تر است؟

احتمالاً برای شروع کار تولید محتوای مفید خیلی هیجان زده هستید. ولی قبل از این کار باید ببینید که قرار است وبلاگ خود را در سایت خود ایجاد کرده یا در پلتفرمی دیگر میزبانی کنید. به شما کمک می کنیم تا این مورد را بفهمید.

اگر:

 • کسب و کار شما وب سایت اختصاصی دارد،
 • می خواهید وبلاگ شما ظاهری شخصی سازی شده داشته باشد،
 • تیمی حرفه ای برای طراحی سایت دارید،
 • توانایی استخدام برنامه نویس حرفه ای را داشته یا در تیم خود دارید،
 • زمان و منابع کافی برای طراحی و راه اندازی وبلاگ خود در اختیار دارید،

بهتر است وبلاگ را در سایت خود میزبانی کنید، در اینصورت می توانید ظاهر آن را شخصی سازی کنید. فراموش نکنید برای چنین کاری باید از یک برنامه نویس کمک بگیرید.

اگر:

 • کسب و کارتان سایت ندارد،
 • شخصی سازی ظاهر وبلاگ اهمیتی برای شما نداشته و استفاده از قالب های آماده را ترجیح می دهید،
 • تیم طراحی ندارید،
 • توانایی استفاده یا بودجه استخدام توسعه دهنده وب را ندارید،
 • نمی توانید زمان و منابع کافی برای طراحی و راه اندازی وبلاگ اختصاص دهید و می خواهید سریعاً این کار انجام شود،

استفاده از پلتفرم های خارجی برای میزبانی وبلاگ بهترین انتخاب است؛ می توانید از سایت هایی مثل میهن بلاگ، بلاگفا، وردپرس و… استفاده کنید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
چرا همکاری با شرکت های تبلیغاتی گزینه خوبی است؟

صفر تا صد همکاری با شرکت های تبلیغاتی

در این مقاله در ابتدا به این موضوع می پردازیم که چرا به همکاری با...

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

چرا شبکه سازی حرفه ای برای پیشرفت زندگی کاری مهم است؟ چطور می توانیم شبکه...

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

در این مقاله توضیح می دهیم که معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست و چطور می...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments