معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

1397/06/19
معماری اطلاعات
19 شهریور
مدت زمان : 5 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله توضیح می دهیم که معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست و چطور می تواند منجر به پیشرفت برند شما شود؟ و در ادامه توضیح می دهیم که چگونه می توان معماری اطلاعات را انجام داد؟

 

معماری اطلاعات چیست؟

ممکن است در نگاه اول و با دیدن نام عریض و طویل معماری اطلاعات تصور کنید با مفهومی پیچیده و سخت سر و کار دارید، ولی اینطور نیست. در این مقاله از دریچه متفاوتی به آن نگاه خواهیم کرد. فرض کنید از خرید برگشته و در حال جا به جا کردن پلاستیک ها به آشپزخانه هستید؛ برای نظم بیشتر معمولاً سعی می کنید تا مواد غذایی را مرتب داخل یخچال بگذارید. مثلاً مرغ را داخل فریزر، نوشیدنی ها را در درب یخچال و میوه ها را در سبد مخصوص میوه ها قرار می دهید.

به نحوه چینش موارد غذایی در هایپرمارکت ها توجه کنید؛ مواد غذایی دسته بندی شده و با رعایت استانداردها در قفسه های مختلف قرار گرفته اند؛ مثلاً نوشابه و آب معدنی در قفسه نوشیدنی ها، میوه در قسمت تره بار و گوشت و مرغ در قفسه مواد پروتئینی قرار داده شده اند. این نوع دسته بندی و سازمان دهی از مواد خوراکی، مثال های ساده ای از معماری اطلاعات هستند.

 

معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست و چطور می تواند منجر به پیشرفت برند شما شود؟ و در ادامه توضیح می دهیم

 

معماری اطلاعات در کسب و کارها هم کاربرد داشته و به کمک آن می توان به شکل راحت تری به اهداف کسب و کاری دست یافت. در معماری اطلاعات منظور از “اطلاعات” محتوا (Content) و داده (Data) نیست، بلکه منظور اطلاعاتی هستند که کاربران به کمک داده ها بدست می آورند. مثلاً اگر به منوی یک پیتزا فروشی نگاه کنید اول تصویر پیتزاها قرار داده شده و در زیر هر تصویر مواد اولیه هر پیتزا نوشته شده است. منظور از محتوا، عکس ها و توضیحات هر پیتزا است و داده، ماهیت سایت که پیتزا فروشی است.

اطلاعاتی که با دیدن این سایت بدست می آوریم این است که این سایت فقط پیتزا می فروشد و اگر هات داگ بخواهید ممکن است از این فست فود سفارش ندهید. مشکل اینجاست که این اطلاعات بسیار مبهم هستند؛ فرد دیگری ممکن است تصور کند که این فست فود فقط پیتزا می فروشد ولی پاستا نه. اگر این فست فود هم پاستا داشت و هم هات داگ آنوقت چه؟! این یعنی به خاطر وجود اطلاعات نادرست در سایت، دو مشتری از دست رفته اند.

 

اهمیت معماری اطلاعات در بازاریابی

به کمک بازاریابی به مشتریان احتمالی محتواهایی مثل پیام ها، واقعیت ها، تصاویر، طراحی ها و تبلیغات را نمایش داده و بوسیله این محتواها هویت برند، عوامل متمایز کننده نسبت به رقبا و مزیت های خود را به آنها نشان می دهیم. به کمک معماری اطلاعات کاری می کنیم تا اطلاعات آنطور که مد نظر شماست به کاربران نشان داده شده و به ما در رسیدن به اهداف کسب و کاری کمک کنند.

بوسیله مرتب کردن محتواها و داده ها، اطلاعات درست در اختیار مخاطبین صحیح قرار داده می شوند. مثلاً برای یک فروشگاه اینترنتی دوربین عکاسی، برای آن دسته از کاربرانی که از اصطلاحات تخصصی سر در نمی آورند، دسته بندی محصولات بر اساس قیمت گزینه بهتری نسبت به لیست کردن آنها بر اساس قابلیت های فنی خواهد بود. ولی اگر مخاطبین سایت، عکاسان حرفه ای باشند می توان دوربین ها را بر اساس ویژگی های فنی هم لیست کرد.

در ادامه پیشنهاد می کنیم از مقاله فواید انجام تحقیقات بازاریابی نیز دیدن کنید. این مقاله حاوی نکات مفیدی است که قطعا به کارتان می آیند.

 

چگونه معماری اطلاعات را انجام دهیم؟

در اولین قدم معماری کنونی را بررسی کنید و ببینید برداشت مخاطبین هدف از بازاریابی شما چیست؟ آیا همانطور که می خواستید منظور شما را فهمیده اند؟ شاید در حال معرفی محصول به گ.نه ای معرفی هستید که کاملاً با ارزش های آن در تضاد است. بعد از اینکه مشکل را پیدا کردید، هدف معماری اطلاعات را مشخص کرده و برای اجرای آن برنامه ریزی کنید. مثلاً: “هدف من این است که دوربین های جدیدی که کار کردن با آنها آسان است را به عکاسان آماتور و غیرحرفه ای بفروشم.”

 

data architecture

 

بعد از انجام این کارها نوع ادبیات را مشخص کنید؛ ببینید برداشت مخاطبین هدف از ادبیات چیست؟ ممکن است کلماتی که برای شما یک معنی دارند، برای کاربران همان معنی را نداشته باشند. بنابراین مراقب کلماتی که چند معنی دارند باشید. از اینکه همه اعضای تیم از ادبیات مشخص شده استفاده می کنند مطمئن شوید. علاوه بر این یک لیست از کلمات مرتبطی که به معماری اطلاعات شما سمت و سو می دهند ایجاد کنید.

در نهایت معیارهایی که به کمک آنها قرار است معماری خود را ارزیابی کنید مشخص کنید. فراموش نکنید معماری اطلاعات را باید همواره تغییر داده و با توجه به نیاز مخاطبین بهینه کنید.

 

چک لیست انجام معماری اطلاعات

  • تعریف مخاطبین هدف.
  • یادداشت کردن مواردی که قصد داریم به کمک بازاریابی به اطلاع مردم برسانیم.
  • نظرسنجی از مشتریان ایده آل در مورد برداشت آنها از بازاریابی.
  • لیست کردن کلمات کلیدی مرتبط که کاربران آنها جستجو می کنند.
  • بررسی متن ها، آیکون ها، رنگ ها و تصاویر بازاریابی ها و بررسی میزان هماهنگ بودن آنها با مورد بالا.
  • مشخص کردن هدف معماری اطلاعات جدید.
  • مشخص کردن ادبیات معماری اطلاعات جدید.
  • اطمینان از اینکه کارمندان و بازاریابان از ادبیات درست استفاده می کنند.
  • تعیین کردن معیارهای لازم برای ارزیابی میزان موفقیت معماری اطلاعات جدید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه
نرخ بازگشت سرمایه محتوا

آموزش اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه محتوا

در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد: چرا باید بازگشت سرمایه محتوای...

مدت زمان مطالعه
اصالت برند در بازاریابی

اصالت برند (Brand Authenticity) چیست؟

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد: اصالت برند (Brand Authenticity) چیست؟...

مدت زمان مطالعه
افزایش فروش در ایام نوروز

افزایش فروش در شب عید با رعایت چند نکته ساده

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد: چرا باید قبل از شروع...

(1 votes, average: 5٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments