صفر تا صد همکاری با شرکت های تبلیغاتی

1397/07/16
همکاری با شرکت های تبلیغاتی
16 مهر
مدت زمان : 5 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله در ابتدا به این موضوع می پردازیم که چرا به همکاری با شرکت های تبلیغاتی نیاز دارم؟ سپس در مسیر پیدا کردن شرکت تبلیغاتی مناسب و درخور راهنمای شما خواهیم بود. در ادامه مقاله، زرافه را دنبال کنید.

 

چرا همکاری با شرکت های تبلیغاتی گزینه خوبی است؟

3 فاکتور اصلی یک تبلیغ اثرگذار پیام رسانی درست، به مخاطبین درست و در زمان درست هستند. به علت وجود کانال های آنلاین و آفلاین متعدد برای تبلیغات، این روزها ایجاد توازن بین این 3 فاکتور کمی سخت شده است، چون خیلی از شرکت ها زمان، دسترسی و منابع این کار را ندارند. به همین دلیل است که استفاده از شرکت های تبلیغاتی مزیت های بسیاری دارد.

 

3 فاکتور اصلی یک تبلیغ اثرگذار پیام رسانی درست، به مخاطبین درست و در زمان درست هستند.

 

به کمک شرکت تبلیغاتی می توانید تبلیغ خود را در بهترین قسمت های صفحه نمایش داده و خود را از رقبا متمایز کنید. مزیت دیگر این کار بازگشت سرمایه بهتر خواهد بود. فرض کنید برند سازنده هدفون برای جلب توجه مخاطبین بیست و چندساله طرفدار موزیک راک، ویدیویی می سازد و از یک آژانس تبلیغاتی کمک می گیرد. نهایتاً ویدیوی آنها 1 میلیون بار بازدید می شود.

به نظر شما آژانس چگونه به این برند کمک کرد؟

 1. آنها به کمک داده ها ترندهای موسیقی راکی را که جوانان بیست و چندساله دوست دارند پیدا کردند.
 2. آنها سایت هایی که این جوانان در آنها ویدیو می بینند یا به اشتراک می گذارند را پیدا کردند.
 3. همه موارد

شرکت های تبلیغاتی به کمک داده ها می فهمند که مخاطبین هدف هر برند به چه ترندهایی علاقه دارند. بعد با پیدا کردن آنها تبلیغ را در سایت هایی که مخاطبین از آنها دیدن می کنند و در جایی از صفحه که بیشترین بازدید را داشته باشد قرار می دهند.

 

صفر تا صد همکاری با شرکت های تبلیغاتی

 

چگونه آژانس تبلیغاتی مناسب را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن یک آژانس خوب باید ببینید اهداف بازاریابی شما چه هستند، بعد با توجه به آنها با آژانسی همکاری کنید که به شما در رسیدن به آن اهداف کمک می کنند. بعد از این کار به کمک گوگل یک لیست از شرکت های معتبر تهیه کنید. برای پیدا کردن آن ها ببینید کدام یک از آنها شناخته شده ترین، موفق ترین و معتبر ترین هستند. به فرهنگ کاری هر شرکت توجه کنید و ببینید نحوه کار کردن آنها با ارزش های کمپانی شما در یک راستا هستند یا نه.

نمونه کارهای هر یک از شرکت ها را بررسی کنید و ببینید میزان موفقیت آنها چقدر بوده است. بهتر است با آژانس هایی که در مراحل اولیه کار خود بوده یا اینکه خیلی ناشناخته هستند همکاری نکنید. بعد از ایجاد یک لیست از مناسب ترین ل ها، کار غربال کردن را شروع کنید. چهارچوب خود را مشخص کنید؛ یعنی به طور خلاصه برند، اهداف و پروژه را مشخص کنید.

برای درست کردن این خلاصه به سابقه برند، مأموریت، خط قرمزها و فاکتورهای متمایز کننده نسبت به رقبا و اینکه چطور از آنها برتر هستید توجه کنید. بعد از اینها جزئیات پروژه را بنویسید:

 • اهداف کلی کسب و کار کدام ها هستند؟
 • بودجه چه مقدار بوده و چقدر زمان دارید؟
 • تاریخ های مهم برای تحویل پروژه و پیش نیازهای آن کدام ها هستند؟

همچنین باید نتیجه تحقیق خود در مورد چگونگی کمک کردن آژانس در شناسایی عادت های مخاطبین هدف و نوع تبلیغاتی که به کمک آنها می توانید دید مخاطبین را نسیت به خود تغییر دهید را بنویسید. بعد از نوشتن این خلاصه خود را برای درخواست طرح پیشنهادی یا پروپوزال (Request for Proposal – RFP) آماده کنید. فرستادن پروپوزال یعنی اعلام آمادگی برای همکاری با شرکت تبلیغاتی.

 

چگونه آژانس تبلیغاتی مناسب را پیدا کنیم؟

 

بعد از این کار شرکت ها برای شما جوابیه ارسال می کنند. آنها را بررسی کرده و از بین آنها بهترین مورد را برای ملاقات حضوری انتخاب کنید. در پروپوزال خود هویت برند و جایگاه آن، نوع محصول و سرویس و نوع همکاری را مشخص کنید. در ایمیل درخواست خود نمونه کار و سوابق شرکت را هم بخواهید. موارد دیگری که هنگام نوشتن درخواست پروپوزال خود باید لحاظ کنید عبارت اند از:

 • آیا با شرکت های رقیب همکاری می کند؟
 • نقاط قوت آنها چیست؟
 • آیا توانایی خرید تبلیغ در همه کانال های مد نظر شما را دارند؟
 • آیا می توانند به شما کمک کنند تا کمپین های خود را بهینه تر کنید؟

برای داشتن یک همکاری مفید به آژانس اجازه دهید تا نظر بدهند. فراموش نکنید آنها تخصص بیشتری دارند و برای همین هم برای آنها درخواست همکاری ارسال کرده اید پس اجازه دهید تا در مورد استراتژی ها و پلتفرم هایی که قرار است تبلیغ خود را قرار دهید نظردهی کنند. بعد از این کار باید معیارهای مناسب برای ارزیابی تبلیغات را شناسایی کنید.

برای ایجاد یک کمپین بازاریابی مستقیم، باید به معیارهایی مثل هزینه به ازای جذب مشتری (Cost per Acquisition – CPA)، تعداد ثبت نام ها یا دانلود ها توجه کنید. اگر هدف از کمپین برندسازی است باید به معیارهایی مثل میزان آگاهی از برند، نیت خرید یا استفاده و غیره توجه کنید. در نهایت برای آینده برنامه ریزی کنید. آیا این همکاری یک مرتبه بوده یا اینکه بخشی از یک استراتژی بلند مدت است. اگر بخشی از استراتژی بلند مدتی است که در آن تبلیغات و کمپین های مختلف قرار دارند، در مورد چگونگی قرار دادن اجزا در کنار یکدیگر برای نهایت بازدهی برنامه ریزی کنید.

 

آیا زمان همکاری با شرکت تبلیغاتی فرا رسیده است؟

اگر:

 • تمام تلاش خود را برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی و بازاریابی دهان به دهان انجام داده اید،
 • بودجه کافی برای تبلیغات دارید،
 • هویت برند و جایگاه آن را در بازار می دانید،
 • دقیقاً می دانید که کدام قابلیت ها و مزیت ها، محصول یا سرویس شما را از رقبا متمایز می کنند،
 • مخاطبین هدف را شناخته و پاتوق های آنها در فضای مجازی و واقعی را می دانید،
 • برای پروژه اهداف بازاریابی تعیین کرده اید،
 • برای پروژه جدول زمانی و پیش نیاز تعیین کرده اید،

برای همکاری با شرکت های تبلیغاتی آماده اید. برای شروع یک لیست از آژانس های مناسب ایجاد کنید و ببینید کدامیک از آنها باسابقه ترین و خوشنام ترین است.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه
آزمایش کاربری جمع سپاری شده

آزمایش کاربری جمع سپاری شده چیست؟

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد: منظور از آزمایش کاربری جمع...

مدت زمان مطالعه
انتخاب نام تجاری

آموزش انتخاب نام مناسب برای برند

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ می دهیم: چرا انتخاب نام مناسب برای...

مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
10 روش استفاده از پینترست در کسب و کار

استفاده از پینترست در کسب و کار و تجارت در 10 قدم

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که پینترست را برای اهداف...

(1 votes, average: 5٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments