ورود به بازار جهانی به کمک گوگل مارکت فایندر

1396/11/14
کسب و کار خود را جهانی کنید
14 بهمن
نویسنده : giraffemag

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ می دهیم:

 • ورود به بازارهای جهانی چگونه به کسب و کار من کمک خواهد کرد؟
 • چگونه بازارهای جهانی مناسب برای کسب و کار خود را پیدا کنم؟
 • قدم گذاشتن به بازارهای بین المللی چگونه است؟

 

فرض کنید رامین صاحب فروشگاه “بومرنگ جادویی” است. آنها بومرنگ های رنگارنگ و خلاقانه ای می فروشند. روز به روز به تعداد مشتریان فروشگاه اضافه می شود. رامین اخیراً از چند کشور خارجی هم ایمیل دریافت کرده و مشتریان بسیاری در آن ایمیل ها گفته اند که دوست دارند از او خرید کنند. به همین دلیل تصمیم می گیرد تا تجارت خود را گسترش داده و پا به عرصه بازارهای جهانی بگذارد.

رامین هنوز برای ورود به بازار بین المللی مطمئن نیست، او می ترسد مشتریان دیگر کشورها واقعاً قصد خرید بومرنگ های او را نداشته باشند. بگذارید بر اساس واقعیات و با چند بررسی آماری به رامین کمک کنیم:

 • 7 میلیارد نفر روزانه از اینترنت استفاده می کنند.
 • چیزی نزدیک به 2 تریلیون دلار در سال 2016 از طریق فروش اینترنتی عاید تجارت های الکترونیک شد.
 • این میزان فروش قطعاً طی سالهای آینده افزایش خواهد یافت.
 • وقتی مشتریان می فهمند که یک فروشگاه در کشوری دیگر قرار گرفته منعی برای خرید از آن نمی بینند.

7 میلیارد نفر در سطح جهان از اینترنت استفاده می کنند. در سال 2016 دو تریلیون دلار عاید فروشگاه های اینترنتی شد، پیش بینی می شود این رقم به 4 تریلیون دلار در سال 2020 برسد. شگفت انگیز است! آمارها نشان می دهند که مشتریان از خرید کردن از فروشگاه های اینترنتی خارجی نمی ترسند. به عنوان مثال بسیاری از کاربران ایرانی با وجود محدودیت های بسیار باز هم از ای بی و آمازون خرید می کنند.

بنابراین پیشنهاد می کنیم از ورود به بازارهای جهانی نترسید چون وقتی دایره مشتریان خود را فراتر از شهر یا کشور خود می برید فرصت بسیار بزرگی برای رشد کسب و کار خود پیدا می کنید. البته گفتن اینکه کسب و کار خود را وارد بازارهای جهانی می کنیم ساده است، اما ضرب المثل معروفی می گوید: “به عمل کار برآید به سخندانی نیست!” خوشبختانه به کمک ابزارهای جدید انجام این کار ساده تر شده است.

 

پیدا کردن بازارهای جهانی به کمک Google Market Finder

به کمک Market Finder گوگل و با استفاده از داده های مختلف می توان بازارهای خارجی مناسب را پیدا کرده تا محصول یا سرویس خود را در آن کشورها بفروشید. برای شروع باید به سایت این ابزار مراجعه کرده و به سؤالاتی در مورد کمپانی خود از جمله بزرگی آن، محصولی که می فروشید و غیره پاسخ دهید. سپس ابزار به کمک این پاسخ ها لیستی از کشورهایی را که ممکن است ساکنین آنها محصولات یا خدمات شما را بخرند نمایش می دهد.

این ابزار با تحلیل ماهانه سرچ کاربران و همچنین ترندهای بازار، میزان تقاضاء و رقابت برای محصول یاخدمت کاربر را در بازارهای جهانی مختلف نشان می دهد. علاوه بر این میزان درآمد مردم آن کشور و رفتار اینترنتی مخاطبین هدف مورد نظر را بررسی می کند. نتیجه مجموع این تحلیل ها نمایش بازارهای فراملیتی مناسب است. وقتی که کاربر بازار خارجی مورد نظر خود را انتخاب کرد می تواند برای نحوه ورود و کار کردن در آن برنامه ریزی کند.

مهم ترین نکاتی که قبل از ورود به بازار جهانی باید در نظر گرفته شوند عبارت اند از: شکل طراحی وب سایت فروشگاهی، نحوه پیدا شدن سایت توسط مشتریان خارجی، واحد پولی و روش های پرداخت بین المللی و  همچنین خدمات مشتری.

 

پیش نیازهای ورود به بازار خارجی

 

چندزبانه کردن سایت

پیش از هر چیز سایت را چند زبانه کنید. حدود 75% درصد از مشتریان تمایل دارند از سایتی خرید کنند که از زبان انگلیسی هم پشتیبانی می کند. حتی با وجود اضافه کردن زبان انگلیسی بهتر است سایت خود را به چندین زبان دیگر هم ترجمه کنید. در صورت تصمیم برای ورود به بازار خارجی در مورد زبان های مرسوم آن کشور یا منطقه تحقیق کنید.

کشورهایی مثل آفریقای جنوبی، کانادا و سوئیس چند زبانه هستند. زبان هایی مثل چینی، عربی و اسپانیایی نیز دارای گویش های متعدد منطقه ای هستند. فراموش نکنید بعضی از کشورها دارای جمعیت بسیار وسیعی از مهاجرین هستند و ساکنین آنها دوست دارند تا سایت به زبان مادری شان باشد اما واحد پرداخت سایت طبق کشور محل سکونت باشد. محتواهای سایت مثل عکس ها، آیکون ها و رنگ ها را از یاد نبرید. به طور کلی تمام قسمت های سایت را برای مشتریان خارجی بهینه کنید.

علاوه بر ترجمه و به روز کردن محتواهای وب سایت ببینید که آیا سیستم مدیریت محتوا (CMS) وب سایت شما از زبان های دیگر پشتیبانی می کند یا نه؟ فراموش نکنید تا وب سایت خود را حتماً برای موبایل بهینه کنید. منظور از ترجمه فقط برگرداندن لغت به لغت کلمات سایت نیست؛ در کار ترجمه باید ارتباط فرهنگی، اصطلاحات، کلمات عامیانه و دیگر موارد را در نظر بگیرید. خوشبختانه Market Finder به شما کمک می کند تا سرویس هایی را که کار ترجمه وب سایت را انجام می دهند پیدا کنید.

 

تبلیغات

وقتی می خواهید کاری کنید تا مشتریان خارجی بتوانند شما را پیدا کنند، نباید فقط به ترجمه کردن سایت و تبلیغات اینترنتی اکتفا کنید. بلکه باید به کمک یک استراتژی، بازاریابی دیجیتال خود را طبق بازار جدید دچار تغییرات کنید. برای این کار از مارکت فایندر کمک گرفته یا اینکه خود تحقیق کنید. باید ببینید مشتریان چگونه محصولات یا خدمات مورد نیاز خود را پیدا می کنند؟ آیا سرچ می کنند، به شبکه های اجتماعی می روند، روی تبلیغات کلیک می کنند یا به پیشنهاد دوستان خود گوش می دهند؟ با پاسخ دادن به این پرسش ها می فهمید باید بر کدامیک از آنها تمرکز کنید تا توسط مخاطب پیدا شوید.

فرض کنید رامین (صاحب فروشگاه بومرنگ جادویی) می فهمد که مخاطبین بازار جهانی او به کمک سرچ در موتورهای جستجو محصولات شبیه به او را پیدا می کنند. بنابراین بهتر است تبلیغ در نتایج جستجو (Search Ads) را در آن کشور خریداری کند.

 

واحد پولی و نحوه پرداخت

برای واحدهای پولی و نحوه پرداخت مشتری هم باید برنامه داشت. مطمئن شوید مشتریان خارجی می توانند به راحتی از سایت شما خرید کنند. نبودن امکان تبدیل خودکار واحد پولی توسط سایت، می تواند سبب فراری دادن مشتری شود. بنابراین اگر واحد پولی کشور محل سکونت مشتری یورو است نباید واحد دلار را به او نشان دهید.

همچنین کشورهای خارجی معمولاً شیوه های مختلف پرداخت را در اختیار مشتری قرار می دهند. مثلاً 60% از مشتریان دانمارکی دوست دارند تا از کارت اعتباری برای خرید استفاده کنند، اما در آلمان کارت اعتباری فقط بین 14% از مردم محبوب است. برای آنکه بفهمید کدام شیوه از پرداخت بین مشتریان مورد نظر شما مرسوم است باز هم از ابزار Market Finder کمک بگیرید.

 

خدمات پس از فروش قوی

در انتها بخش خدمات مشتری خود را آموزش دهید تا در امر فروش، خدمات پس از فروش یا پیدا کردن مشتریان جدید به شما کمک کند. برای مشتریان راحت تر و آسان تر است تا از زبان مادری خود برای برگرداندن کالا یا پرسش در مورد محصولات/خدمات استفاده کنند. اگر قصد دارید حضوری پر قدرت در بازار جدید داشته باشید از کارمندان پشتیبانی که زبان مورد نظر را به خوبی بلد هستند استفاده کنید. اما اگر در ابتدای کار هستید می توانید از روش هایی که ریسک کمتری داشته و ارزان تر هستند استفاده کنید.

 

نحوه ارسال کالا

بخش دیگری که باید به آن توجه کرد نحوه ارسال کالا یا خدمات به مشتریان خرجی است. یک گزینه خوب استفاده از شرکت های پست بین المللی است. قبل از تصمیم گیری در این مورد حتماً از متخصصین باتجربه مشاوره بگیرید. استفاده از این متخصصین خصوصاً برای بومی کردن (Localizing) برند بسیار مهم است. اگر می خواهید مشتریان خارجی راحت تر از شما خرید کنند باید کاری کنید تا کسب و کار شما ظاهر و حسی بین المللی داشته باشد. بنابراین کسب و کار خود را با فرهنگ های خارجی هم وفق دهید.

 

بومی سازی را فراموش نکنید

بومی سازی به شما کمک می کند تا خود را جای مشتری خارجی بگذارید. در این مورد هویت برند یکسان است اما بسته به فرهنگ های مختلف در گفتار، کردار، نحوه لباس پوشیدن و دیگر موارد تغییر ایجاد می شود. مثلاً فرض کنید متخصص بومی سازی رامین به او می گوید که کلمه “جادویی” در فرهنگ کشور مورد نظر بار منفی دارد، رامین هم نام کسب و کار خود را فقط در آن منطقه تغییر داده و مثلاً می کند “بومرنگ دوستی”، اما دیگر المان های برند او از جمله لوگو، الگوهای رنگی و غیره دست نخورده باقی می مانند.

متخصص بومی سازی از اینکه برند شما با فرهنگ آن کشور ارتباط برقرار می کند اطمینان کسب کرده و به شما در برخورد با هرگونه دعاوی حقوقی و مسائل مالیاتی به شما کمک خواهد کرد.

 

آیا برای ورود به بازار جهانی آماده اید؟

اگرچه گسترش بین المللی کسب و کار زمان بر بوده و به تحقیقات و برنامه ریزی های فراوانی نیاز دارد، اما اگر کسب و کار شما موارد زیر را داراست می توانید برای ورود به بازار جهانی اقدام کنید:

 • وب سایت فروشگاهی شما موبایل دوست است.
 • علاقه دارید تا مشتریان یا کسب و کار خود را گسترش دهید.
 • مردم از دیگر کشورها به شما ایمیل می زنند تا محصولتان را سفارش دهند.
 • محصولات یا خدمات شما را می توان به سادگی با فرهنگ های خارجی وفق داد.
 • برای رویارویی با مشکلات ارسال کالا به خارج آمادگی دارید.
 • می خواهید هویت برند خود را با فرهنگ های خارجی وفق دهید.

به نظر می رسد برای انجام تحقیقات بازارهای جهانی آماده هستید. در قدم بعد به کمک Market Finder بازارهای مناسب محصول یا خدمت خود را پیدا کنید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار

اهمیت شناخت زمینه کاری قبل از شروع کسب و کار مسئله ای انکارناشدنی است. اگر...

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
فواید انجام تحقیقات بازاریابی چیست

فواید انجام تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای هر استارتاپ و کسب...

مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
خلق ایده کسب و کار

راهنمای خلق ایده کسب و کار : چگونه ایده های خلاقانه کسب و کار ایجاد کنیم؟

به طور کلی خلق ایده های خلاقانه کسب و کار برای بعضی از افراد...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments