یک سایت تجاری خوب باید چه ویژگی‌های اولیه‌ای را داشته باشد؟

1397/05/13
یک سایت تجاری موفق باید دارای چه ویژگی هایی باشد
13 مرداد
مدت زمان : 9 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • چرا باید کسب و کار من وب سایت داشته باشد؟
 • وب سایت چگونه به من و مشتریان من در رسیدن به اهداف مشترک کمک خواهد کرد؟
 • چگونه یک وب سایت خوب طراحی کنم؟

 

فرض کنید میلاد صاحب شرکت “نورافشان” بوده و فروشگاه او لامپ های نئونی می فروشد. او با دقت و وسواس بسیار زیادی فروشگاهش را زیبا طراحی کرده تا مشتریان تجربه خاطره انگیزی از خرید کردن داشته باشند. میلاد فکر می کند چون کسب و کارش کوچک است، نیازی به طراحی یک وب سایت زیبا با محتوای ارزشمند ندارد. آیا به نظر شما طرز تفکر او درست است؟

وب سایت مثل شعبه ای از کسب و کار شماست؛ دقیقاً همانطور که به محل فروشگاه یا شرکت خود اهمیت می دهید باید ظاهر وب سایت خود را هم زیبا طراحی کنید. چون برند شما در معرض نمایش دیگران قرار می گیرید و از این طریق می توانید بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل کنید. به همین دلیل میلاد باید یک وب سایت جذاب برای کسب و کارش طراحی کرده و در آن آدرس و شماره تلفن فروشگاه را قرار داده و امکان سفارش اینترنتی و نمایش محصولات جدید را هم قرار دهد.

ویژگی های یک سایت تجاری خوب کدام موارد هستند؟

 

انتخاب نام مناسب

اولین قدم برای ساختن یک وب سایتی قوی، انتخاب دومین مناسب (همان آدرس وب سایت) است. می توانید به کمک سایت هایی مثل GoDaddy یا Google Domains نام مورد نظر خود را سرچ کنید و ببینید که آیا قبلاً از آن استفاده شده یا نه؟ در صورت موجود بودن نام مورد نظر می توانید آن را به نام خود ثبت کنید. معمولاً ثبت نام دومین به صورت سالیانه است و باید پس از هر سال آن را تمدید کنید.

می توانید کلمه کلیدی فروشگاه را هم در آدرس وب سایت خود قرار دهید. مثلاً نام Noorafshan برای وب سایت می تواند مناسب باشد اما ممکن است کاربران با سرچ کردن چراغ های نئون نتوانند سایت را پیدا کنند. بنابراین می توان با اضافه کردن کلمه “نئون” یا “تابلو” به آدرس وب سایت کاری کرد تا مردم راحت تر کسب و کار مرتضی را پیدا کنند. بهتر است از دامنه .Com استفاده کنید زیرا شناخته شده ترین دامنه مورد استفاده در اینترنت است.

 

تعریف آدرس ایمیل

برای آدرس دومین سایت خود یک آدرس ایمیل تعریف کنید مثلاً info@noorafshan.com. با این کار و ارسال ایمیل ها از طریق این ایمیل به جای ایمیل شخصی، حرفه ای تر به نظر آمده و آگاهی عمومی را در مورد خود گسترش می دهید. می توانید ارسال دسته ای ایمیل را به کمک سرویس هایی همچون Google Apps foe Work, Zoho Mail یا Rockspace Mail انجام دهید.

 

قراردادن اطلاعات تماس

وب سایت شما باید طوری باشد که نیازهای مشتریان را برآورده کرده و در عین حال در رسیدن به اهداف کسب و کاری شما از جمله افزایش آگاهی عمومی، فروش و یا جذب مشتریان بالقوه نیز کمک کننده باشد. برای افزایش آگاهی عمومی از کوچکترین کارها شروع کنید؛ اسم کسب و کار، موقعیت مکانی آن روی نقشه و اطلاعات تماس را در سایت بگذارید. می توانید اطلاعات تماس خود را در فوتر تمام صفحات سایت قرار دهید و مشتریان را تشویق کنید تا اگر سوال داشتند به شما ایمیل زده یا زنگ بزنند.

 

صفحه درباره ما

حتماً صفحه “درباره ما” را در سایت قرار دهید و در آن توضیح دهید که چه کار می کنید و فلسفه وجودی شما چیست. همچنین لینک صفحات اجتماعی خود را به صورت آیکون در سایت بگذارید و بخشی را برای معرفی تک تک کارمندان و رضایت نامه های مشتریان در نظر بگیرید تا بازدید کنندگان بهتر با شما آشنا شوند. بعد از این کارها، به فکر خاص کردن و جالب کردن سایت خود باشید؛ مثلاً میلاد می تواند بخشی را در سایت خود قرار دهد که کاربران بتوانند به کمک آن تابلوهای نئون دلخواه خود را طراحی کرده و با هم مقایسه کنند.

 

طراحی فرم تماس

برای اینکه مردم بتوانند به آسانی با کسب و کار شما ارتباط برقرار کنند و شما هم بتوانید با آنها در ارتباط بمانید، فرم تماس را در صفحه “تماس با ما” در سایت خود قرار دهید. فراموش نکنید فرمی که تعداد زیایدی فیلد دارد را در سایت نگذارید در غیر اینصورت مردم فرم را پر نخواهند کرد. موتورهای جستجو با شناسایی کلماتی که در صفحات سایت خود قرار داده اید ماهیت وب سایت شما را می فهمند، به همین دلیل باید محتواهای مفیدی در سایت خود منتشر کنید.

برای آنکه مطمئن شوید سایت شما تمام اطلاعات لازم را دارد، 5 مورد زیر را رعایت کنید:

 • نام درست
 • ماهیت مشخص
 • ساعات کاری آن
 • آدرس
 • برتری آن نسبت به رقبا

 

قسمت سؤالات متداول

اگر فکر می کنید که ارائه توضیح در مورد جزئیات سرویس یا محصول شما سودمند است، قسمت سؤالات متداول (FAQ) را در سایت خود قرار داده و کاری کنید تا مشتریان اطلاعات بیشتری در مورد شما کسب کنند. در نهایت از فونت ها، رنگ ها و المان های گرافیکی یکسان در همه صفحه های سایت خود استفاده کنید تا مردم راحت تر با آن ارتباط برقرار کنند و سایت شما حرفه ای به نظر بیاید.

در صورتیکه سایت شما شرایط زیر را دارد یعنی سایت قدرتمندی طراحی کرده اید:

 • می توان به آسانی و با کلمات کلیدی مرتبط سایت را در موتورهای جست و جو پیدا کرد.
 • اطلاعات تماس را در سایت قرار داده اید.
 • می توان به راحتی خرید اینترنتی کرد.
 • صفحه درباره ما را در سایت خود قرار داده اید.
 • فونت ها، رنگ ها و المان های گرافیکی در همه بخش های سایت یکسان هستند.
 • لینک های صفحات اجتماعی خود را قرار داده اید.
 • بخشی برای سؤالات متداول درست کرده اید.

در صورت رعایت کردن موارد فوق، موارد اولیه برای درست کردن یک سایت قدرتمند را رعایت کرده اید. این پایان کار نیست؛ تحقیق کنید و ببینید کدام قسمت های سایت را می توانید بهبود دهید تا سایت از این هم بهتر شود. همچنین اگر هنوز آدرس ایمیلی برای سایت خود درست نکرده اید، آن را بسازید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
چرا همکاری با شرکت های تبلیغاتی گزینه خوبی است؟

صفر تا صد همکاری با شرکت های تبلیغاتی

در این مقاله در ابتدا به این موضوع می پردازیم که چرا به همکاری با...

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

چرا شبکه سازی حرفه ای برای پیشرفت زندگی کاری مهم است؟ چطور می توانیم شبکه...

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

در این مقاله توضیح می دهیم که معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست و چطور می...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments