کاهش نرخ خروج از اپلیکیشن با بهبود تجربه کاربری

1397/05/20
کاهش نرخ خروج از اپلیکیشن با بهبود تجربه کاربری
20 مرداد
مدت زمان : 10 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

قطعا نمی توان منکر تاثیر چشمگیر UX خوب در کاهش میزان خروج کاربر از وبسایت و اپلیکیشن شد. کاهش نرخ خروج از اپلیکیشن با بهبود تجربه کاربری تنها در حد یک شعار نیست و به طور جدی عمل می کند. در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • تجربه کاربری (UX) چه اهمیتی در اپلیکیشن های موبایل دارد؟
 • چرا داشتن تجربه کاربری خوب برای اپلیکیشن مهم است؟
 • چطور متوجه شوم که اپلیکیشن من تجربه کاربری خوبی دارد؟

 

عواملی که باعث بهبود تجربه کاربری و کاهش میزان خروج می شوند

تصور عموم این است که دانستن مفهوم تجربه کاربری برای اپلیکیشن های موبایل، فقط مخصوص طراحان و برنامه نویسان است؛ ولی اگر بازاریاب هستید باید با این مفهوم آشنا باشید. چون تقریباً همه کاربران اپ ها را از روی نوع فونت، رنگ، راحتی کار با آنها، روان بودن و به طور کلی از روی ظاهر قضاوت می کنند. بنابراین به بیان چند مورد از مهمترین عواملی که باعث بهبود تجربه کاربری در اپلیکیشن ها می شوند می پردازیم.

 

طراحی و راحتی کار کردن

اگر برای ساخت اپ خود از آخرین تکنولوژی ها استفاده کرده و در آن محتوای درگیرکننده گذاشته باشید، اما توجهی به راحتی کارکردن با آن یا ظاهر آن نکنید، تأثیر منفیِ بسیار بزرگی بر عقیده کاربران خواهید گذاشت.

فرض کنید در خیابان مسیر را گم کرده اید و می خواهید به کمک اپلیکیشن مسیریابی، آدرس درست را پیدا کنید. روی گوشی خود 2 برنامه مسیریابی نصب کرده اید. ولی معمولاً فقط از یکی از آنها استفاده می کنید، اپی که همیشه دوست دارید از آن استفاده کنید کدام است؟

اپ 1:

کاهش میزان خروج با بهبود تجربه کاربری

اپ 2:

کاهش میزان خروج با بهبود تجربه کاربری و کاهش نرخ خروج

 

شما اپی را انتخاب می کنید که ظاهر آن زیباست، مسیریابی به طور واضح در آن مشخص است، به راحتی می توانید از آن استفاده کنید و به طور کلی از کار کردن با آن لذت می برید. به طور خلاصه، اپ 1 تجربه کاربری بهتری دارد.

 

راحتی کاربر؛ هدف اصلی تجربه کاربری

هدف اصلی تجربه کاربری این است که پروسه های پیچیده را ساده و راحت کند. به نحوه راه رفتن خود توجه کنید؛ با هر قدمی که بر می دارید چندین کار پیچیده در بدن شما انجام می گیرد و عوامل مختلفی مثل عصب ها، ماهیچه ها، تاندون ها، استخوان ها و … در راه رفتن دخیل هستند. ولی هنگام قدم زدن اصلاً به چنین چیزهایی فکر نمی کنید و فقط قدم بر می دارید. می دانید چرا؟ چون این کارها آنقدر سریع، روان و ظاهراً آسان انجام می شوند که قدم زدن بسیار ساده به نظر می رسد.

تجربه کاربری قوی، مشابه راه رفتن است؛ یعنی اگر به خوبی طراحی شود کاری می کند تا کاربران از کار کردن با آن لذت برده و به موارد جزئی مثل فونت، رنگ ها، سرعت اسکرول و … اصلاً توجهی نکنند. تجربه کاربری بر نحوه استفاده محصول توسط کاربران نیز تأثیر گذاشته و اصلی ترین عامل تصمیم گیری کاربران در استفاده یا پاک کردن اپ است.

تجربه کاربری خوب باعث می شود تا کاربران مجدداً به سایت یا اپ برگشته و از آن استفاده یا خرید کنند، در نتیجه نرخ تبدیل به مشتری بالا خواهد رفت. از آنطرف UX بد کاربر را عصبی می کند، کاربر عصبی هم فقط یک کار انجام خواهد داد؛ پاک کردن برنامه یا بستن سایت!

تجربه کاربری باید به گونه ای باشد که در رسیدن به اهداف به ما کمک کرده، به هویت برند وفادار باشد و برای مخاطبین هدف مناسب باشد. بنابراین قبل از شروع به ساخت اپلیکیشین از خود 3 سؤال مهم بپرسید:

 • هدف من از توسعه این اپلیکیشن چیست؟
 • چه نوع اپلیکیشنی قرار است بسازم؟
 • برای چه کسانی آن را خواهم ساخت؟

جواب دادن به این سؤال ها سبب می شود تا اپ شما هم برای برند و هم برای مخاطبین کاربردی باشد. علاوه بر این دید بازتری نسبت به منابعی که برای ساخت تجربه کاربری نیاز خواهید داشت پیدا می کنید.

 

عواملی که باعث بهبود تجربه کاربری و کاهش میزان خروج می شوند تصور عموم این است که دانستن مفهوم تجربه کاربری برای اپلیکیشن های موبایل، فقط مخصوص طراحان و برنامه نویسان است؛ ولی اگر بازاریاب هستید باید با این مفهوم آشنا باشید. چون تقریباً همه کاربران اپ ها را از روی نوع فونت، رنگ، راحتی کار با آنها، روان بودن و به طور کلی از روی ظاهر قضاوت می کنند. بنابراین به بیان چند مورد از مهمترین عواملی که باعث بهبود تجربه کاربری در اپلیکیشن ها می شوند می پردازیم.

 

موارد اصلی برای بهبود تجربه کاربری در موبایل

به روش های مختلفی می توان یک تجربه کاربری کم نقص طراحی کرده و به کاربران کمک کنیم تا به اهدافشان برسند؛ ولی همه اینها به اهداف اپ بستگی دارند. یکی از روش های بهبود تجربه کاربری، ذخیره کردن اطلاعات صفحات است؛ یعنی به کاربر اجازه دهیم تا بدون شروع کردن از نو و از دست رفتن اطلاعات وارد شده، بعضی صفحات را Skip کرده یا اصطلاحاً بی خیال شود.

روش دیگر برای بهتر کردن تجربه کاربری، تعبیه یک سیستم سرچ قوی با قابلیت های پیشنهاد، تشخیص هوشمند کلمات و تصحیح غلط های املایی است. با این کار کاربران آسان تر به هدف خود خواهند رسید. اگر احتیاجی به ثبت نام در اپلیکیشن نیست کاربران را مجبور به این کار نکنید. بعد از ثبت نام هم تعداد دفعاتی را که کاربر باید پسوورد خود را وارد کند به حداقل برسانید. برای کابرانی که پسوورد خود را فراموش کرده اند کاری کنید که با کمترین زحمت، دوباره وارد حساب خود شوند. به طور کلی پروسه ورود به حساب کاربری را آسان کنید.

هنگام درخواست اطلاعات شخصی از کاربران (مثل محل سکونت)، حتماً علت این کار و تأثیری که بر بهتر کردن تجربه کاربری برای می گذارد را توضیح دهید. با اینکار بیشتر حالتی صمیمی به خود گرفته و کاربران احساس صمیمت بیشتری با شما خواهند کرد. به طور کلی تجربه کاربری خوب کاری می کند تا کاربران تا زمان رسیدن به هدف مورد نظر، اپ را نبندند.

طراحی صفحه کلید مجازی باید به شکلی باشد که در همه صفحه نمایش ها به درستی نمایش داده شود. همچنین قابلیت بزرگ نمایی نیز داشته باشد تا کاربران بتوانند در صورت نیاز، متن ها یا عکس ها را بزرگ و کوچک کنند. مورد بعدی فیلدها هستند؛ برای راحت کردن کاربران قابلیت پر کردن خودکار فیلدها و رفتن به صفحه بعد را قرار دهید. همچنین اگر کاربری فرمی را اشتباه پر کرده همان لحظه به او اخطار دهید.

برای اضافه کردن جنبه های انسانی به اپ از قرار دادن متن های کپی شده، حاشیه ای یا لغات تخصصی و غیرقابل فهم پرهیز کنید. بعد از تکمیل یک صفحه یا قسمت، با تصاویر و شکل های زیبا کامل شدن آن قسمت را به کاربر نمایش دهید. تمام موارد مورد نیاز را در اپ قرار دهید تا کاربر مجبور نباشد برنامه را بسته و دوباره آن را باز کند؛ مثلاً اگر مشتری به دنبال خرید بلیط هواپیماست، تقویم کوچکی را بصورت Popup داخل برنامه قرار دهید.

در نهایت قبل از منتشر کردن اپ آن را تست کنید و ببینید آیا استفاده کردن از آن راحت است یا نه. برای تست کردن یکبار به عنوان بازاریاب و یکبار به عنوان مشتری از برنامه استفاده کنید. با این کار عملکرد اپ هم برای برند و هم برای مشتریان را می سنجید. در ادامه به شما کمک می کنیم تا تجربه کاربری اپ خود را ارزیابی کنید.

 

یک اپلیکیشن خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 • کار کردن با آن راحت و بی دردسر است،
 • بدون بستن آن و بازکردن یک برنامه دیگر می توان به هدف رسید،
 • سیستم جستجوی قوی در آن قرار گرفته،
 • با ضربه زدن بر روی فیلدها، صفحه کلید به طور خودکار نمایش داده می شود،
 • با بستن اپ و باز کردن دوباره آن اطلاعات وارد شده پاک نمی شوند،
 • تعداد دفعات وارد کردن پسوورد به حداقل رسیده است،

اگر اپ شما موارد فوق را دارد یعنی تجربه کاربری آن تقریباً خوب است؛ به دنبال روش های دیگری باشید تا تجربه کاربری را از این هم بهتر کنید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه
افزایش فروش در ایام نوروز

افزایش فروش در شب عید با رعایت چند نکته ساده

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد: چرا باید قبل از شروع...

مدت زمان مطالعه
داستان سرایی در بازاریابی

با انواع رویکردهای داستانسرایی در کسب و کار آشنا شوید

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد: چگونه از تجربیات خود برای...

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
بازاریابی بصری چیست

بازاریابی بصری (Visual Marketing) چیست‌؟

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد: بازاریابی بصری (Visual Marketing) چیست؟...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments