گزینش و بازتولید محتوا چیست؟

1397/04/12
گزینش و بازتولید محتوا
12 تیر
مدت زمان : 7 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  • گزینش محتوا (Content Curation) چیست؟
  • بازتولید محتوا (Content Repurposing) چیست؟
  • چگونه به کمک گزینش محتوا وضعیت کسب و کارم را بهتر کنم؟
  • روش صحیح گزینش محتوا چیست؟

 

گزینش محتوا چیست؟

به استفاده از محتوای سایت های دیگر در سایت خود، گزینش محتوا می گوئیم. بعضی از معروف ترین سایت ها از جمله Buzzfeed این کار را می کنند. گزینش محتوا از سایت های مختلف و به اشتراک گذاری آنها در سایت خود، این روزها به امری معمولی تبدیل شده است. مزیت این کار این است که در زمان و انرژی صرفه جویی زیادی می کنید. علاوه بر اینها گزینش محتوا سبب افزایش آگاهی عمومی از کسب و کار شما هم خواهد شد.

 

روش صحیح گزینش محتوا

برای شروع بگذارید ببینیم روش صحیح گزینش محتوا چیست؟

پست توییتر زیر را ببینید:

برای انجام صحیح گزینش محتوا، بهتر است لینک منبع را قرار دهید

گزینش محتوا در پست بالا به درستی انجام شده است؛ چون با لینک کردن محتوای ارزشمند کاربر را به ویدیوها، نقد و بررسی یا نظرات کارشناسانه متخصصین سایت مرجع راهنمایی کرده و لینک منبع محتوا را هم در خود دارد.

 

مزایای به اشتراک گذاری محتواهای گزینش شده

همانطور که می دانید میلیاردها محتوا در اینترنت قرار دارند که بعضی از آنها مفید و بسیاری از آنها بی ارزش هستند. می توانیم در نقش یک گلچین کننده بهترین محتواها را از وب سایت های مختلف گزینش کرده و توجه مخاطبین خود را جلب کنیم. برای اطمینان از اینکه مخاطبین محتواهای گزینش شده را می خوانند، می توانید نظرات شخصی و بینش های خود را به صورت متن های جذاب به پست اضافه کنید.

با این کار خودتان هم به عنوان یک متخصص معتبر و منبع مؤثق دیده می شوید؛ چون با گزینش محتواهای ارزشمندی که به برند شما شبیه هستند جایگاه خود را به عنوان یک متخصص در زمینه کاری خود محکم می کنید. همچنین به کمک محتواهای گزینش شده حساب یا سایت خود را پاتوق دوستداران و مخاطبین می کنید. اگر کاربران به سلیقه شما به عنوان کسی که بهترین محتواها را گلچین می کند اعتماد کنند به سایت دیگری نخواهند رفت.

مزیت بعدی کمک به ایجاد جامعه مجازی کسب و کار است. با به اشتراک گذاری محتواهای ارزشمند دیگر سایت ها، خود را هم به آن شرکت ها و هم به مخاطبین آنها متصل می کنید. به عنوان مثال سایت BarkBox به کمک گزینش محتوا پیشرفت بسیار زیادی کرد. مسئولین این سایت می دانستند که مخاطبین آنها عاشق محتواهای مرتبط با حیوانات خانگی و سگ ها هستند، به همین دلیل سایت دومی به نام BarkPost را راه اندازی کرده و در آن محتواهای جالب و خواستنی سایت های معتبر را گزینش کردند. (البته با قرار دادن لینک منبع.)

آنها علاوه بر گلچین کردن مقالات، عکس ها و جوک های اینترنتی (meme)، داستان هایی واقعی از افرادی که حیوانات بی سرپرست را نجات داده بودند از زبان خودشان در سایت قرار داده و با این کار طیف وسیع تری از مخاطبین دوستدار حیوانات را جذب کردند. حال که مزایای گزینش محتوا را فهمیدید به شما کمک می کنیم تا خودتان این کار را انجام دهید!

 

برای گزینش محتوا باید همیشه آخرین اخبار و ترندهای زمینه کاری خود را رصد کنید

چگونه محتواهای ارزشمند را گزینش کنیم؟

اول باید محتواهای ارزشمند را پیدا کنید؛ برای این کار به طور مداوم آخرین ترندها و اخبار زمینه کاری خود را بررسی کنید. به کمک RSS در خوراک های خبری مرتبط ثبت نام کنید، در خبرنامه های مختلف ثبت نام کرده و حساب افراد معتبر زمینه کاری خود را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

بعد از گزینش کردن محتواها و قبل از فشردن دکمه ارسال، پست خود را ارزشمند کنید؛ برای این کار نظرتان را در مورد پستی که می خواهید ارسال کنید نوشته و آنرا از زبان خود برای مخاطب تعریف کنید بعد از کاربران بخواهید تا نظرات خود را بگویند.

فراموش نکنید که همیشه لینک سایتی که از آن محتوا را قرض گرفته اید در پست خود گذاشته و حتماً از سایت منبع اجازه بگیرید. ترکیب کردن محتوای گزینش شده با محتوای خودتان سبب افزایش مشارکت مخاطبین خواهد شد.

 

بازتولید محتوا چیست؟

در کنار گزینش محتوا می توانید محتواهایی که خودتان تولید کرده اید را بازتولید کنید. اگر محتوایی در وبلاگ خود نوشته اید که محبوبیت زیادی بین مخاطبین پیدا کرده یا پستی در شبکه های اجتماعی گذاشته اید که نظرات زیادی برای آن ارسال شده است، می توانید با بازتولید آن به شکل ها و فرم های جدید آن ها را برای مخاطبین جدید جذاب کنید. به کمک بازتولید محتوا دیگر لازم نیست زمان زیادی را صرف کرده و محتوای جدید بسازید. با این کار بدون تولید کردن محتوای تازه، مخاطب جدید کسب می کنید.

هر چه بازتولید محتوا را بهتر انجام دهید و کاری کنید تا مخاطبین بیشتری آن را ببینند موفق تر عمل کرده اید. یکی از مزایای بازتولید محتوا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. چون زمانیکه در مورد یک موضوع محتواها را به شکل های مختلف مثل نوشتاری، پادکست و اینوگرافیک تولید می کنید، شانس شما برای کسب جایگاه بهتر در کلمات کلیدی مرتبط افزایش پیدا خواهد کرد.

 

بازتولید محتوا، مقدمه گزینش محتوا

بازتولید محتوا روشی بسیار عالی برای شروع گزینش محتواست. همین الان محتواهای ارزشمندی را که خودتان تولید کرده اید را شناسایی کرده و برای بازتولید آنها ایده پردازی کنید. در لیست زیر اقدامات لازم را برای گزینش کردن محتوا قرار داده ایم:

  • به اشتراک گذاری نقل قول ها یا تصاویر پرطرفدار پست های یک وبلاگ یا شبکه اجتماعی و قرار دادن لینک منبع.
  • جمع آوری محتواهای کوتاه و تبدیل آنها به یک پست وبلاگ.
  • کوتاه کردن ویدیوها و به اشتراک گذاری آنها در شبکه های اجتماعی و گذاشتن لینک ویدیوی اصلی.
  • به اشتراک گذاری دوباره یک پست بسیار محبوب در شبکه های اجتماعی پس از گذشت مدت زمان طولانی.
  • به اشتراک گذاری مهم ترین قسمت های یک سخنرانی یا فایل پرزنتیشن در شبکه های اجتماعی.

همانطور که استراتژی گزینش محتوای خود را توسعه می دهید از ایجاد تغییرات در آن نترسید، خصوصاً اگر تغییرات به شما کمک می کنند تا به مخاطبین هدف جدیدی رسیده و خود را از رقبا جدا کنید.

مقالات مشابه

Simmilar article
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
چرا همکاری با شرکت های تبلیغاتی گزینه خوبی است؟

صفر تا صد همکاری با شرکت های تبلیغاتی

در این مقاله در ابتدا به این موضوع می پردازیم که چرا به همکاری با...

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

شبکه سازی حرفه ای را جدی بگیرید!

چرا شبکه سازی حرفه ای برای پیشرفت زندگی کاری مهم است؟ چطور می توانیم شبکه...

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست؟

در این مقاله توضیح می دهیم که معماری اطلاعات (Information Architecture) چیست و چطور می...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments