11 – روز آغاز سال نو میلادی

روز کریسمس
نویسنده : giraffemag

1 ژانویه مصادف با آغاز سال نو میلادی و ایام کریسمس است که در تاریخ شمسی در ماه دی قرار دارد. طبق رسوم مختلف ایام دوزاده روزه کریسمس از 25 دسامبر یا سالروز میلاد مسیح آغاز و تا 6 ژانویه ادامه می یابد. بسیاری از مسیحیان به‌ خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی میدانند. واژه christmas برگرفته از عبارت Christes maesse به معنای جشن مسیح است. البته تلفظ کوتاه تر این عبارت با عنوان Xmas نیز رایج است.

کاراکتر شاخص کریسمس بابانوئل است. شخصیتی که به شکل پیرمردی مهربان و چاق، و با لباس سرخ رنگ و ریشی سفید و بلند در میان برگزارکنندگان این جشن ظاهر می‌گردد. بابانوئل به چندین اسم شناخته می‌شود که بابانوئل (Papa noel)، سانتا کلوز (Santa claus) و سنت نیکولا (Saint Nicola) از معروفترین این اسامی‌ اند. در تاریخچه شکل گیری این شخصیت آمده است که در سده چهارم میلادی، یکی از اسقف‌های آسیای صغیر (ترکیه امروز) به خاطر رفتار مهربانانه اش با کودکان شهرت یافت. این شخص که بعدها به سنت نیکولاس (نیکولاس قدیس) شهرت یافت. در نقاشی‌های قرون وسطی به شکل مردی بلند بالا با چهره‌ای جدی و نجیبانه نشان داده شده‌ است و تا حدود قرن شانزدهم، جشن مخصوص او در روز ششم دسامبر در سراسر اروپا برگزار می‌شد. مهاجران هلندی که به آمریکای شمالی کوچ کردند، این رسم را با خود به آن کشور بردند و در آنجا بود که نام او به سانتا کلوز (به انگلیسی: Santa Claus) تغییر یافت.

برگزاری مراسم کریسمس در فرهنگ های مختلف، آداب متفاوتی دارد اما برخی المان ها مانند مراجعه به کلیسا، خواندن سرودهای پرستشی و تزئین درخت کریسمس در میان همه مشترک است. امروزه در تمام جهان درخت سرو نماد مهم کریسمس است. اما درخت سرو در آئینهای پاگان و فرهنگ قدیم ایران نیز بسیار مهم بوده و درخت جاودانگی تلقی می‌شده‌ است. هنوز در بسیاری از نقاط ایران به درخت سرو با نگاه تقدس نگریسته می‌ شود.