روز اکتشافات فضایی

مدت زمان : 4 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

روز اکتشافات فضایی هر سال در بیستمین روز از ماه جولای جشن گرفته می شود. تاریخچه روز اکتشافات فضایی به زمانی بر می گردد که انسان برای اولین بار قدم در ماه گذاشت. در روز 20 جولای سال 1969 فضانوردان آمریکایی با نام های نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) و باز آلدرین (Buzz Aldrin) اولین انسان هایی بودند که بر سطح ماه فرود آمدند. اما این ها را بیشتر ما میدانیم. در این مطلب کمی در مورد اکتشافات فضایی و روز اکتشافات فضایی و حواشی حول این اکتشافات صحبت می کنیم.

روز اکتشافات فضایی بهترین زمان برای این است که نگاهی به عقب بیاندازیم و به پیشرفت های چند دهه اخیر بشریت در اکتشافات و درک و فهم بیشتر از کیهان فکر کنیم.

 

روز اکتشافات فضایی یا روز ماه

روز اکتشافات فضایی با عنوان روز ماه نیز شناخته می شود. هدف این روز افزایش درک و سواد عمومی نسبت به اکتشافات صورت گرفته و تحقیقات وسیع انجام شده در زمینه کیهان شناسی است. همچنین این روز تلاش می کند تا جوانان را به تحقیق در زمینه علوم کیهانی تشویق کند و به آن ها نشان دهد که کیهان شناسی و اکتشاف فضایی به عنوان یک شغل محسوب می شود. شغلی که افراد بسیاری را شیفته خود کرده و آن ها در دنیای بی کران خود غرق ساخته است.

 

روز اکتشافات فضایی

 

گرامیداشت روز اکتشافات فضایی

طبیعتاً اگر مکان هایی همچون موزه های علوم فضایی در کشور ما وجود داشت می توانست در ایجاد علاقه مندی بیشتر در جوانان تأثیر به سزایی داشته باشد. اما با این وجود نباید عرصه را خالی کرد. این روز ها با وجود فضای پر از اطلاعات اینترنت چیزی وجود ندارد که از دسترس ما خارج باشد. بنابراین اینترنت خود را روشن کنید و کمی به تحقیق در مورد فضا و همسایه های کیهانی زمین بپردازید. در مورد حیات در کیهان بخوانید و از دنیای نامحدود علوم کیهانی لذت ببرید.

در صورت تمایل می توانید در فضای اینترنت عضو گروه ها و شبکه های اجتماعی مرتبط شوید و به مطالب ارزشمندی دست پیدا کنید. البته مراقب باشید گیر مطالب زرد و مبهم شبکه های اجتماعی نیفتید.

اگر کودکی یا فرزندی دارید که با رویاهای زیبا در دنیای بیکران کیهان کنجکاوی می کند، تنها با قکر به مسایل اقتصادی او را از تحقیق در این زمینه منع نکنید و او را تشویق و حمایت کنید.

همچنین اگر اهل دیدن فیلم و مستند هستید، پیشنهاد می کنیم زمانی را به دیدن فیلم و مستند در این زمینه بگذرانید. برای مثال یکی از فیلم هایی که در زمینه اکتشافات فضایی تولید شده و از آن به عنوان یکی از برترین و پربار ترین فیلم های کیهانی یاد می شود فیلم سینمایی اینتراستلار «Interstellar» است. اگر به علوم کیهانی علاقه مند باشید شک نکنید که با دیدن این فیلم عاشق آن خواهید شد.

 

روز اکتشافات فضایی

 

حاشیه هایی در زمینه اکتشافات فضایی

این روزها در فضای مجازی صحبت های زیادی در مورد حواشی سفر به ماه و اینکه آیا انسان توانسته است به ماه سفر کند و یا این فقط یک دروغ بوده شنیده می شود و حتی بحث هایی در مورد گرد بودن کره زمین یا صاف بودن آن می بینیم. ممکن است شما هم به چنین بحث ها و گفتگوهایی بر خورده باشید.

این بحث ها و صحبت ها تنها به شبکه های اجتماعی محدود نمی شوند و در مقالات و وبلاگ ها نیز مطالبی از دو طرف مخالف و موافق این ماجراها می بینیم که در آن ها از سندها و مدارکی نیز برای صحت ادعای خود استفاده کرده اند. البته صحت همان مدارک و اسناد نیز جای سوال دارد. تنها چیزی که ما متوجه شدیم این است نمی توان نتیجه دقیق و کامل و معتبری از این ماجراها گرفت و تنها نکته جالب ماجرا توجه و علاقه بیش از حد مخاطبان به موضوعات اکتشافات فضایی است.