روز جهانی اموجی

روز جهانی اموجی
مدت زمان : 5 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

روز جهانی اموجی به طور سالانه در هفدهمین روز از ماه ژوئیه جشن گرفته می شود. شاید با خودتان فکر کنید که چنین چیزی آنقدر ارزشمند و مهم است که روزی جهانی برای آن تدارک دیده شده است؟ پس به این مثال توجه کنید تا به اهمیت اموجی ها پی ببرید.

احتمالاً تا به حال مثل نویسنده این مطلب برای شما هم پیش آمده باشد. در حال چت کردن با شخصی در شبکه های اجتماعی و یا پیامرسان هستید. بخاطر اینکه نمی توانید احساسات و عکس العمل های حقیقی خودتان را در قالب کلمات و جملات توضیح دهید طرف مقابل برداشت اشتباهی از صحبت های شما داشته و باعث ایجاد مشکلاتی برای شما شده است. شاید یکی از مهمترین موقعیت هایی که به ارزش اموجی ها پی می بریم چنین موقعیتی است. البته اگر از اموجی ها استفاده کرده باشید، احتمالاً این مشکل کمتر برای شما رخ داده است. کلمات و جملات در بیان می توانند جزئیات لحن ما را منتقل کنند، اما یک جمله ممکن است در دنیای دیجیتال لحن نامشخصی داشته باشد. خصوصاً که در پیام های روزمره کمتر از تشدیدات، تأکیدها و موارد این چنینی استفاده می شود. اموجی ها راحت ترین راه برای بیان احساسات هستند و استفاده از آن ها تصوری ذهنی از حالت صورت شما در ذهن طرف مقابل ایجاد می کنید.

آینده استیکرها هیجان انگیز است، مخصوصاً وقتی پای معرفی تکنولوژی های واقعیت افزوده انیموجی اپل (Animoji) و ای آر اموجی (AR Emoji) سامسونگ به دنیای اموجی ها باز شد، تغییرات هیجان انگیز بیشتری در این زمینه رخ داد.

 

تاریخچه روز جهانی اموجی

 

تاریخچه روز جهانی اموجی

روز جهانی اموجی برای اولین بار در سال 2014 و به واسطه شروع شهرت این کاراکترهای دوست داشتنی توسط Jeremy Burge به وجود آمد. او موسس اموجی پدیاست. اموجی پدیا بزرگترین وبسایت مرجع برای تمام اموجی هاست. البته اموجی اختراع ژاپنی هاست و زمان اختراع آن به دهه 1990 میلادی باز می گردد. ایده ای برای نمایش دادن احساسات، تفکرات و ایده ها در گفتگوی دیجیتال. ما ایرانی ها یاهو مسنجر را مبدأ و زادگاه اموجی ها می شناسیم، اما شهرت جهانی آن به معرفی آیفون در سال 2011 باز می گردد. اما سوالی که پاسخ آن برای بسیاری از ما مبهم است، این است که لفظ Emoji اموجی به چه معناست؟ اصلاً این واژه معنای به خصوصی دارد یا صرفاً از واژه ی Emotion به معنای احساس گرفته شده است؟ اموجی واژه ای ژاپنی است. این واژه در زبان ژاپنی به معنای «شخصیت تصویری» و «حروف تصویری» است.

 

اموجی ها یک زبان جدید محسوب می شوند

امروزه به طور روزانه میلیاردها اموجی مورد استفاده قرار می گیرد و این کاراکتر خلاقانه به یک عضو جدانشدنی از ارتباطات دیجیتال تبدیل شده است. استیکر با چشم های قلب و استیکر خنده از ته دل سه مورد از پر استفاده ترین استیکرهای دنیا هستند.

 

روز جهانی اموجی و اموجی های مشهور

 

حالا استفاده وسیع و سراسری از اموجی ها کار را به جایی رسانده که متخصصان علم زبان شناسی به فکر معرفی اموجی ها به عنوان یک زبان واحد افتاده اند. از نظر متخصصان زبان شناسی اموجی ها توانسته اند تأثیر جدی بر فهم ارتباطات داشته باشند و لحن و احساسات را بهتر به نمایش بگذارند. البته گاهی پیش می آید که این اموجی ها برعکس عمل می کنند و باعث برداشتی نادرست می شوند، اما این برداشت نادرست ممکن است ناشی از خطای انسانی نیز باشد. خطای انسانی در زمینه استفاده از اموجی ها تا جایی پیش می رود که گاهاً دیده می شود از یک استیکر برای بیان چند وضعیت و احساس مختلف استفاده می شود یا از استیکر های مختلف برای نمایش یک احساسات استفاده می شود، در صورتی که هر کدام از این استیکر ها معنای متفاوتی با خود دارند.

 

روز جهانی اموجی چه کار باحالی انجام بدیم؟

این روز فرصت خوبی برای انجام هر کار خلاقانه ای است. یکی از کارهای جالبی که می توانید انجام دهید این است که برای بیان هرچیزی از استیکرها استفاده کنید و تا جای ممکن تنها از آن ها استفاده کنید. چه در شبکه های اجتماعی و چه در پیام رسان ها می توانید این کار را انجام دهید. می توانید تیشرت هایی با طرح های اختصاصی سفارش دهید و درخواست کنید که استیکر مورد علاقه تان را روی آن چاپ کنند. ما نیز در زرافه قرار است کار جذابی انجام دهیم و در این روز با شما به اشتراک بگذاریم. به ما سر بزنید.