روز جهانی اهدای خون

روز جهانی اهدای خون
مدت زمان : 4 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

اهدای خون عملی انسان دوستانه است که همیشه از اهمیت آن آگاه بوده ایم. اما اهمیت این موضوع در سال های اخیر و در پی حادثه های انسانی سال های اخیر مشخص شده است. حادثه ها همیشه رخ داده اند، با این وجود دلیل پر رنگ شدن ماجرای اهدای خون در سال های اخیر چیست؟ یکی از دلایل پررنگ شدن موضوع اهدای خون در سال های اخیر کمپین های حمایت از اهدای خون در شبکه های اجتماعی بوده است. این کمپین های خودجوش به همه گیر شدن این موضوع کمک مهمی کرده اند و مشارکت عمومی را در این امر بشر دوستانه افزایش داده اند. اما سال هاست که روزی به عنوان روز جهانی اهدای خون در سراسر جهان تعیین شده است و به عنوان یک رویداد جهانی برای افزایش آگاهی در مورد اهدای خون و کمک به افزایش مشارکت در این زمینه نقش مهمی داشته است. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد این روز بیشتر بدانیم.

 

تاریخچه اهدای خون و روز جهانی اهدای خون

تاریخچه اهدای خون و تاریخچه روز جهانی اهدای خون هر دو به زمان های دوری بر می گردند. عمل اهدای خون مربوط به قرن هفدهم و روز جهانی اهدای خون مربوط به قرن نوزدهم است. در قرن هفدهم دانشمندان علوم پزشکی متوجه اهمیت حیاتی خون برای جان انسان شدند و متوجه شدند که از دست دادن مقادیر زیادی از خون ممکن است نتایج خطرناکی در پی داشته باشد. از همین زمان اهدای خون برای نجات انسان شروع شد و افرادی شروع به عمل اهدای خون کردند. اهدای خون در تمام این سال ها منجر به نجات جان قربانیان تصادفات و تمام انسان هایی شده است که نیاز به خون داشته اند.

 

تاریخچه روز جهانی اهدای خون

 

اما تاریخچه روز جهانی اهدای خون به قرن نوزدهم مرتبط است. امروزه روز 14 ژوئن هر ساله به عنوان روز جهانی اهدای خون نام گرفته است. کارل لندشتاینر در روز 14 ژوئن سال 1868 متولد شده است و 14 ژوئن به همین علت به عنوان روز جهانی اهدای خون تعیین شده است. کارل لندشتاینر بیولوژیستی است که سیستم گروه های خونی ABO را کشف کرده است. این کشف هنوز هم در انتقال خون میان افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

گرامیداشت روز جهانی اهدای خون

امروزه در سراسر جهان به طور سالیانه 92 میلیون عملیات اهدای خون صورت میگیرد، اما همچنان نیاز به اهدای خون بیشتر و بیشتر می شود و همچنان تقاضا برای خون پاکیزه و سالم بیشتر می شود. این روند به خصوص در کشورهای در حال توسعه بیشتر صورت می گیرد. امروزه در روز جهانی اهدای خون در سراسر جهان رویدادهایی برگزار می شوند تا به افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت اهدای خون سالم بپردازند. کنسرت های موسیقی، مسابقات فوتبال و حتی ایجاد کمپ های موقت برای اهدای خون تنها تعدادی از رویداد هایی هستند که برای حمایت از این روز برگزار می شوند.

 

گرامیداشت روز جهانی اهدای خون

 

در سال 2011 سازمان سلامت جهانی کمپینی برگزار کرد که شعار آن رنگ زدن دنیا با رنگ قرمز بود. راه های زیادی برای گرامیداشت روز جهانی اهدای خون وجود دارد، اما اگر بخواهیم از کاربردی ترین راه گرامیداشت این روز صحبت کنیم می توانیم از عمل اهدای خون صحبت کنیم. کافیست هر چند مدت یکبار به اهدای خون بپردازید تا تنها از طریق همین کار جان بسیاری از افراد نیازمند به خون سالم در سراسر جهان را نجات دهید.