روز جهانی بدون دخانیات

روز جهانی بدون دخانیات
مدت زمان : 5 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

یکی از تکراری ترین صحنه هایی که هر یک از ما در زندگی با آن رو به رو می شویم صحنه سیگار کشیدن است. زیر باران، زیر برف، زیرآفتاب، قبل ناهار، بعد ناهار، بعد صبحانه، ناشتا، بعد کار، قبل کار و هر موقعیت دیگری که فکر آن را می کنید. بوی بد لباس، دندان خراب و لک گرفته و هر چیز دیگری که حال هر کسی را بد می کند. فرد مصرف کننده دخانیات هر لحظه از روز انتظار وعده بعدی مصرف نیکوتین را می کشد. روز جهانی بدون دخانیات برای همه است. اما بیش از هر کس برای کسانیست که قصد ترک این عادت را دارند. هر سال روز 31 ماه می روز جهانی بدون دخانیات است. این روز امسال در تقویم شمسی در روز 10 خرداد قرار گرفته است.

 

تاریخچه روز جهانی بدون دخانیات

 

این روز در سراسر جهان توسط مردم، سازمان های دولتی و غیر دولتی، انجمن ها و بسیاری از اجتماعات دیگر گرامی داشته می شود. روز جهانی بدون دخانیات آشکار کردن مشکلاتی ست که بر اثر مصرف دخانیات برای سلامت بدن به وجود می آید.

 

تاریخچه روز جهانی بدون دخانیات

روز جهانی بدون دخانیات با هدف افزایش آگاهی در مورد مصرف دخانیات به وجود آمده است. سیگار برگرفته از گیاه توتون یا همان نیکوتین است. این ماده که امروزه به عنوان یک تهدید برای جان بشریت محسوب می شود و عامل مرگ بسیاری از انسان هاست، اصالتی آمریکایی دارد. توتون در حدود قرن 16 میلادی به مناطق زیادی از اروپا رسید و به مرور گسترش پیدا کرد. این کالا به مرور زمان به یکی از کالاهای صادراتی تبدیل شد و در معاملات تجاری رد و بدل می شد. سر انجام در اوایل قرن بیستم طبق تحقیقات پزشکی مشخص شد که توتون عامل بسیاری از بیماری های قلبی، انواع سرطان و بسیاری از بیماری های دیگر است.

در تاریخ 5 می 1987 سازمان سلامت جهانی تصمیم گرفت که روز 7 آوریل سال بعد را به عنوان اولین روز جهانی بدون دخانیات معرفی کند. علت انتخاب این تاریخ به عنوان روز جهانی بدون دخانیات این بود که این روز چهلمین سالگرد تأسیس سازمان سلامت جهانی بود. بعد از برگزاری اولین سالگرد روز جهانی بدون دخانیات این سازمان تصمیم گرفت این روز را به تاریخ 31 می هر سال تغییر دهد. از آن تاریخ این رویداد به طور سالانه برگزار می شود.

 

موضوع سالانه روز جهانی بدون دخانیات

این روز که به طور سالانه گرامی داشته می شود هر سال با موضوع خاصی برگزار می شود و هدف های مرتبط با این موضوع را دنبال می کند. برای مثال یکی از جذابترین موضوعات این رویداد در سال 1998 برگزار شد که به موضوع “رشد بدون دخانیات” اشاره داشت.

 

گرامیداشت روز جهانی بدون دخانیات

 

نماد های روز جهانی بدون دخانیات

معروف ترین تصاویری که جزو نماد های روز جهانی بدون دخانیات هستند شامل موارد زیر هستند:

  • زیرسیگاری تمیزی که در آن شاخه های گل قرار گرفته است.
  • زیر سیگاری با تصویر اعضای بدن که بر اثر مصرف سیگار آسیب دیده اند، مانند ریه و قلب.
  • نشانه های سیگار کشیدن ممنوع.
  • نشانه مرگ، جمجمه و از این قبیل تصاویر.
  • تصاویر بیماری هایی که بر اثر مصرف دخانیات به وجود می آید.

این تصاویر معمولاً در قالب پوستر ها، سایت ها و شبکه های اجتماعی و انجمن های اینترنتی، لباس ها و وسایل حمل و نقل عمومی به نمایش در می آیند.

 

گرامیداشت روز جهانی بدون دخانیات

برای شروع می توانید از خودتان شروع کنید. سیگار را کنار گذاشته و یک روز را بدون دود زندگی کنید. اگر بخواهید پا را فراتر بگذارید می توانید برنامه ای یک ساله برای ترک سیگار برای خود فراهم کنید. می توانید از کاهش تعداد مصرف روزانه شروع کنید و به مرور زمان تا رسیدن روز بدون دخانیات سال بعد مصرف دخانیات را به طور کامل ترک کنید. با ترک دخانیات احتمال ابتلا به بیماری در شما تا حد زیادی کاهش می یابد و احساس شادابی بیشتری نیز خواهید داشت. ضمناً پولی که برای خرید سیگار صرف می کردید را نیز از دست نمی دهید.

 

موضوع سالانه روز جهانی بدون دخانیات

 

در این روز سازمان های دولتی و غیر دولتی هم فعالیت ها و برنامه های متفاوتی را در نظر می گیرند تا از طریق آن آگاهی عمومی مردم را در مورد مصرف دخانیات افزایش دهند و آن ها از خطرات مصرف دخانیات آگاه کنند. این فعالیت ها شامل موارد زیادی می شود که در ادامه به چند مورد از مهمترین و شایع ترین آن ها اشاره می کنیم.

  • برگزاری راهپیمایی ها و استفاده از بنرهای آگاهی بخش
  • کمپین های تبلیغاتی و برنامه های آموزشی
  • در این روز بسیاری از افراد به مکان های پرجمعیت عمومی رفته و سعی می کنند دیگران را برای عدم مصرف دخانیات ترغیب کنند.
  • اطلاع رسانی در مورد ممنوعیت مصرف دخانیات در مکان های مشخص
  • تشکیل انجمن ها و جلساتی برای مبارزه با مصرف دخانیات

علاوه بر این ها کمپین های سراسری با محوریت سلامت و ممنوعیت های مصرف دخانیات در مکان های مشخص نیز می تواند این فضا را بهبود ببخشد.