روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی

روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی
مدت زمان : 6 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

روز 3 جولای در هر سال مقارن با روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی است. امسال این روز در تقویم ما در روز 12 تیرماه قرار گرفته است. اهمیت این روز بین المللی را نباید دست کم گرفت. زمان آن فرارسیده است که کیسه های یکبار مصرف پلاستیکی را کنار گذاشته و از کیسه های پارچه ای یا بگ های کاغذی استفاده کنیم. به همین منظور روزی جهانی برای این رویداد و فرهنگ سازی مهم در نظر گرفته شده است. این استفاده نکردن یک روزه از پلاستیک های یکبار مصرف نمادی است برای فرهنگ سازی استفاده نکردن همیشگی از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف. در این مطلب در مورد این روز بین المللی توضیح بیشتری می دهیم.

 

نگاهی به استفاده سرسام آور کیسه های پلاستیکی

بیشتر ما به طور روزانه از آن ها استفاده می کنیم. این کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف در اکثر مغازه های خرده فروشی محصولات مختلف یافت می شوند. احتمالاً برای شما هم پیش آمده که به فروشگاه یا تره بار مراجعه کرده اید و با انبوهی از خرید با کیسه های پلاستیکی برگشته اید. بدون شک این کیسه های بدون استفاده اثر وحشتناکی بر محیط زیست خواهند گذاشت.

 

روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی برای فرهنگ سازی

 

تصور کنید که هر کس در هر بار خرید مقدار زیادی از این کیسه های پلاستیکی را دور بریزد. تا به حال به عواقب استفاده از این کیسه های پلاستیکی فکر کرده اید؟ با توجه به اینکه کشور ما یکی از پر مصرف ترین کشورهای دنیاست، احتمالاً عواقب این موضوع نیز برای ما چند برابر خواهد بود. فک می کنید در یک سال اخیر چند کیسه پلاستیکی استفاده کرده اید؟

 

روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی بهانه ای برای آگاهی

در اصل هدف از ایجاد چنین روزی افزایش آگاهی در مورد این وضعیت بحرانی است. هیچ نوعی از شوخی در مورد این موضوع در کار نیست. ما با استفاده بی رویه از این کیسه های پلاستیکی و دیگر اقلام پلاستیکی، برای نابودی محیط زیست اطرافمان به شمارش افتاده ایم. طبق تحقیقات، میانگین زمان استفاده از کیسه های پلاستیکی به طرز وحشتناکی کم است. این زمان کمتر از 25 دقیقه تخمین زده شده است.

چرا باید برای 25 دقیقه حمل به وسیله این کیسه های پلاستیکی با محیط زیست زیبای اطرافمان دشمنی کنیم؟ این کیسه ها بعد از استفاده ای 25 دقیقه ای از ذهن ما دور می شوند، اما در محیط زندگی ما باقی می مانند. طبق بررسی های به عمل آمده حدود 100 تا 500 سال زمان لازم است تا یک کیسه پلاستیکی به طور کامل نابود شود. وضعیت دریاها و برکه ها بر اثر استفاده بی رویه از پلاستیک در حد وخیمی قرار دارد.

 

روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی بهانه ای برای آگاهی

 

در اقیانوس ها تپه هایی از انواع پلاستیک به وجود آمده، این روز بهانه ای است برای اینکه به یاد خودمان و اطرفیانمان بیاوریم، به یاد بیاوریم که این کیسه های پلاستیکی اثر مخربی بر زندگی نسل های پیش رو نیز خواهد داشت. این روز برای تشویق مردم به نه گفتن به کیسه های پلاستیکی است تا با کمک هم طبیعت و اکوسیستم جانوری و آب های سالم تری داشته باشیم.

 

گرامیداشت روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی

راه های زیادی برای گرامیداشت روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی وجود دارد. اولین و مهمترین قدم در این راه استفاده کردن از کیسه های پارچه ای یا کاغذی (حداقل برای یک روز) است. در برخی از کشورهای اروپایی برای افرادی که از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنند تخفیف هایی نیز در نظر گرفته می شود. اگر شما هم مغازه دار هستید، حداقل می توانید افراد را به عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی تشویق کنید و با اعلام اینکه قرار دادن کیسه های پلاستیکی در اختیار آن ها حق آن ها است، از آن ها بخواهید که از راه های دیگری برای حمل کالاهای خود استفاده کنند.

اگر علاقه دارید در این زمینه فعال تر باشید، می توانید این روز و این اطلاعات را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید و از آن ها نیز تقاضای همکاری کنید. شبکه های اجتماعی نیز گزینه خوبی برای شیوع این فرهنگ است.

یکی از کمپین های بی نظیری که در حمایت از این روز نیز قرار دارد، کمپین جمع آوری انفرادی یا گروهی زباله های پلاستیکی است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، مردم به صورت انفرادی و یا دسته جمعی به جمع آوری این عاملان مخرب از سطح جاده ها، سواحل و رودخانه ها می پردازند.

 

گرامیداشت روز جهانی بدون پلاستیک

 

با توجه به میزان فراوان تبدیل کیسه های پلاستیکی به زباله های بی مصرف، اگر دلسوزی چنین کمپین ها و چنین افرادی برای محیط زیست نباشد و مشارکتی از سمت هرشخصی صورت نگیرد، در سال هایی نه چندان دور شاهد حضور ده ها میلیون تن زباله و کیسه های پلاستیکی در محیط زیست خواهیم بود. راه های ساده تری هم برای همیاری با این کمپین و این روز جهانی وجود دارد. در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

  • عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی
  • استفاده از کیسه های پارچه ای و کاغذی به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی
  • سرمایه گذاری مالی یا زمانی در سازمان های داوطلبانه پاکسازی محیط زیست
  • تبلیغ و حمایت از این کمپین و این روز
  • راه اندازی کمپین های کم هزینه و جذاب (برای مثال اگر یک شرکت هستید می توانید با هدیه بگ های کاغذی به عنوان تبلیغی برای حمایت از این کمپین کار بزرگی انجام دهید)