روز جهانی خانواده

روز جهانی خانواده
نویسنده : سید مهدی رئوف

روز جهانی خانواده هر ساله در پانزدهمین روز از ماه مه میلادی جشن گرفته می شود. این روز امسال در تقویم شمسی با تاریخ 25 اردیبهشت مصادف شده است. جشن روز جهانی خانواده برای گرامیداشت و ارج نهادن به خانواده و ارزش و اهمیت خانواده در زندگی افراد، هر ساله به صورت بین المللی برگزار می شود. رویداد روز جهانی خانواده یکی از رویداد هایی است که ما در قسمت رویداد های زرافه به آن می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

رویداد روز جهانی خانواده

 

فعالیت ها و اهداف روز جهانی خانواده

در این روز، رویداد های زیادی در سطوح بین المللی، ملی و محلی برگزار می شوند که شامل این فعالیت های می باشند:

  • برگزاری کارگاه ها
  • برگزاری سمینار ها
  • ایجاد جلسات در سطح مدیران فعال در حوزه امور خانواده
  • برگزاری نمایشگاه هایی در زمینه خانواده
  • ایجاد جلسات بحث و تبادل نظر در جهت افزایش آگاهی در مورد موضوع سالانه روز جهانی خانواده
  • برگزاری جلسات و کارگاه های آموزشی برای کودکان و نوجوانان
  • برنامه ریزی و اجرای کمپین های حمایتی در جهت توانمند سازی اعضای خانواده ها

روز جهانی خانواده با اینکه یک رویداد بین المللی و در سطح جهانی است اما در بیشتر کشور ها به عنوان یک تعطیلی رسمی شناخته نمی شود.

هدف از ایجاد و برگزاری روز جهانی خانواده ایجاد فرصت هایی جهت افزایش آگاهی در مورد مشکلات و تهدید های مرتبط با خانواده ها و همچنین افزایش دانش و درک اجتماعی و اقتصادی اعضای خانواده ها می باشد تا کیفیت این جامعه کوچک و اما بسیار پر اهمیت را افزایش دهد.

 

روز جهانی خانواده

 

تاریخچه روز جهانی خانواده

سال 1994 با اعلامیه ای از طرف سازمان ملل متحد به عنوان سال خانواده ها اعلام شد. این کار در پی تغییرات ساختاری و اساسی اجتماعی و اقتصادی در آن سال ها انجام شد. این تغییرات باعث تاثیراتی در نظام ساختاری و استحکام خانواده ها در هر اقلیمی شد و این اثرات همچنان نیز باقی هستند. روز جهانی خانواده که از سال 1995 به طور سالانه برگزار می شود در جهت ترفیع نقش خانواده و اهمیت خانواده در فرهنگ ها و جوامع مختلف حرکت می کند.

 

نشانه ها و نمادهای روز بین المللی خانواده

نشانه ها و نماد های بسیاری برای این روز و این کمپین وجود دارند، اما نماد و نشانه رسمی این روز دایره سبز رنگ است که تصویری قرمز رنگ در آن وجود دارد. نقش یک قلب و یک خانه بیش از هر چیز در این تصویر قرمز رنگ خودنمایی می کند. این نماد، نشانه یک خانواده ایمن و پایدار است که فضای خانه را به یک فضای حمایتی برای هر یک از اعضای خانواده و در هر سن و سالی تبدیل می کند.

 

نشانه ها و نمادهای روز بین المللی خانواده

 

موضوع سالانه روز بین المللی خانواده

هر ساله موضوعی خاص و هدفمند برای این روز تعیین می شود که به مسائل روز نیز مرتبط است. برای مثال تم و موضوع روز جهانی خانواده در سال 2016 با عنوان “خانواده ها، زندگی سالم و آینده ای روشن” معرفی و برگزار شد. موضوع سالانه روز جهانی خانواده برای سال 2018 نیز به عنوان “خانواده ها و جوامع منظور شده” نام گذاری شده است.