14 – روز جهانی خط بریل

روز جهانی خط بریل
نویسنده : giraffemag

خط بریل را همه میشناسیم. نقاطی برجسته بر روی کاغذ که مخصوص نابینایان اختراع شده است. این روز به مناسبت تولد “لویی بریل” مخترع خط بریل ارج نهاده میشود. 4 ژانویه برابر با 14 دی ماه به نام روز جهانی خط بریل نامیده شده است. 150 سال پیش به نظر غیر ممکن می رسید که نابینایان نیز بتوانند مانند سایرین به خواندن و نوشتن بپردازند. اما لویی بریل که در زمان حیات خود از نعمت بینایی محروم شد دست به ابتکاری زد که بعدها به نام خود وی به ثبت رسید. ابتکار او نه تنها نابینایان را قادر به خواندن و نوشتن کرد بلکه حتی عده ای از آنان را به کسب مدارج عالی تحصیلی، علمی و نیز به موقعیتهای شغلی بالا رساند، شاهکاری که زندگی آنان را دگرگون و میل به حیات را در آنان دو چندان کرد.

نخستین جرقه های خلق خط بریل مربوط به قرن چهاردهم میلادی در ایران است. 400 سال بعد از آن “والنین هوی” در فرانسه اولین مدرسه مخصوص نابینایان را تاسیس نمود. اما سر انجام لویی بریل موفق به ابداع روشی شد که بر اساس آن شش نقطه در دو ستون موازی روی سه خط افقی بیانگر ۶۳ حرف، عدد و علامت بودند و به گفته انجمن نابینایان هیچ زبان شناخته شده ای در دنیا نیست که مدعی شود قادر به اجرای این روش در زبان خود نیست.

“بریل” در سن 11 سالگی در پی آشنایی با یک افسر ارتش به نام “نیکلاس ماری” اولین گام را در جهت ابداع روش خود برداشت. نهایتا در سن 16 سالگی موفق به ابداع زبان شش نقطه ای خود شد اما بدون این که اوج موفقیت خود را لمس کند در سن 43 سالگی بر اثر بیماری سل، دیده از دنیا فرو بست.
در نهایت خدمات لویی بریل در فرانسه مورد شناسایی رسمی قرار گرفت و سال ۱۹۲۵ پیکر او را به پاریس انتقال دادند و در پانتئون، گورستان قهرمانان ملی فرانسه به خاک سپردند.

خط بریل فارسی