روز جهانی صلیب سرخ

روز جهانی صلیب سرخ
نویسنده : سید مهدی رئوف

چقدر راجع به صلیب سرخ می دانید؟ صلیب سرخ یک جنبش مردمی فعال است که در حال حاضر بیش از 97 میلیون داوطلب، عضو و کارمند مشغول فعالیت های بشردوستانه در این جنبش هستند. هدف این جنبش سلامتی انسان و نجات جان بشریت است. روز هشتم از ماه مه میلادی هر سال، به روز جهانی صلیب سرخ اختصاص دارد. در این مقاله از مجله زرافه به معرفی رویداد روز جهانی صلیب سرخ می پردازیم.

 

اهداف کمیته بین المللی صلیب سرخ

هدف این مجموعه محترم شمردن همه انسان ها (فارغ از رنگ پوست، نژاد، دین، مذهب، ملیت، طبقه اجتماعی) و جلوگیری از رنج کشیدن انسان هاست. صلیب سرخ در ابتدای فعالیت خود تنها وظیفه کمک رسانی به مجروحین جنگی را داشت، اما اکنون اهداف این جنبش فراتر رفته و به تمام مشکلاتی که باعث رنج و به خطر افتادن جان بشریت می شود (مانند حوادث طبیعی، خشونت، جنگ، تغییرات آب و هوایی) رسیدگی می کند.

 

کمیته بین المللی صلیب سرخ

جنبش صلیب سرخ از سال 1863 شروع به فعالیت کرده و اکنون بیش از 150 سال قدمت دارد. صلیب سرخ در حال حاضر شامل چندین سازمان است که به طور مستقل و قانونی به فعالیت خود ادامه می دهند. مقر اصلی این کمیته بین المللی هم اکنون در ژنو قرار دارد. در حال حاضر 190 کشور در این مجموعه فعالیت دارند و بیشتر کشور ها به عضویت این مجموعه در آمده اند.

امروزه نقش میلیون ها نفر از مردم جهان که در این کمیته بین المللی عضو هستند بیش از گذشته دارای اهمیت است و تاثیر عملکرد این افراد در ادامه راه این جنبش نیز به خوبی قابل مشاهده است. افرادی که دلاوری هایشان در صحنه های حوادث به خوبی دیده شده است. این افراد فداکار حتی جان خود را نیز برای مردمی که نیاز به کمک دارند در خطر می اندازند و در مناطق جنگی و یا حادثه دیده مشغول کمک به رنج دیدگان هستند. هدف این مجموع تنها کمک رسانی در زمان حوادث نیست و این انجمن و این افراد در جهت توانمند سازی، بازیابی و قدرتمند تر شدن آسیب دیدگان و رنج دیدگان نیز فعالیت می کنند.

 

درباره ی روز جهانی صلیب سرخ بیشتر بدانید

جشن روز جهانی صلیب سرخ هر ساله به مناسب گرامیداشت اصل و اساس سازمان جهانی صلیب سرخ برگزار می شود. این روز هر ساله در تاریخ 8 مه جشن گرفته می شود. علت قرارگیری این تاریخ برای این روز جهانی نیز مشخص است. 8 مه سالروز تولد جان هنری دونانت موسس و ایده پرداز جنبش صلیب سرخ است. جان هنری دونانت اولین دریافت کننده جایزه صلح نوبل است.

 

درباره روز جهانی صلیب سرخ

 

در جدال با حوادث طبیعی اعضای صلیب سرخ با پیدا کردن خلاقانه ترین روش ها به کمک حادثه دیدگان می رسند. این افراد دوره های مخصوص امدادرسانی می بینند و تمام آموزش های لازم برای مدیریت بحران را نیز پشت سر می گذارند تا بتوانند در شرایط سخت جنگ، حوادث طبیعی و هر مسئله دیگر بهترین راه حل ها را انتخاب کنند. روز جهانی صلیب سرخ روز تمام این افراد فداکار و تمامی اعضای این مجموعه بزرگ است.

 

تاریخچه روز جهانی صلیب سرخ

ایده یک رویداد سالانه که در تمام جهان برگزار شود و به صلح کمک کند برای اولین بار پس از جنگ جهانی اول شکل گرفت. این رویداد سالانه اولین بار در تاریخ 8 مه 1948 میلادی یعنی سه سال پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد. در طول زمان بارها نام “روز جهانی کمیته بین المللی صلیب سرخ” تغییر کرد و در نهایت در سال 1984 این رویداد و این روز به نام “روز جهانی صلیب سرخ و هلال ماه سرخ” تغییر نام پیدا کرد.

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

 

نماد و پرچم صلیب سرخ

احتمالا پرچم سوئیس که یک صلیب سفید رنگ بر روی یک زمینه قرمز است را دیده اید. نماد و پرچم صلیب سرخ نیز بر عکس آن است و ترکیبی از یک صلیب قرمز رنگ بر روی زمینه ای سفید رنگ است. جنبش صلیب سرخ در کشور های اسلامی نیز با نام هلال احمر فعالیت می کند و نماد یک نیمه ماه قرمز رنگ بر یک زمینه سفید رنگ می باشد.

روز جهانی صلیب سرخ و نماد صلیب سرخ و هلال احمر