روز جهانی موزه

روز جهانی موزه
نویسنده : سید مهدی رئوف

همانطور که از نام آن مشخص است روز جهانی موزه یک رویداد بین المللی است که هر ساله در روز 18 ماه مه میلادی و با هماهنگی با شورای بین المللی موزه ها (ICOM) برگزار می شود. در این مقاله از بخش رویداد های زرافه به توضیح بیشتر در مورد این رویداد می پردازیم.

یکی از آموزنده ترین و پررمز و رازترین مکان ها در جهان موزه ها هستند. در موزه ها می توانید تاریخ را نه به شکل یک متن، بلکه به صورت تصویری و حقیقی ببینید و از داستان های حقیقی مرتبط با هر کدام نیز باخبر شوید. با توجه به این که هر کشور تاریخ تمدن مخصوص به خود را دارد، شما با دیدن موزه های کشور های دیگر ارزش و شگفتی میراث فرهنگی و موزه ها را بهتر درک می کنید. از اشیای باستانی تا اولین رادیوی اختراع شده، همه و همه شما را به تعجب وا می دارند.

 

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

 

متاسفانه میلیون ها نفر در سراسر جهان و در کشور خودمان وجود دارند که دسترسی مستقیم به موزه هایی دارند که نشانگر تمدن و فرهنگ غنی آن ها می باشد، اما حتی یکبار هم به بازدید از این موزه ها نپرداخته اند. اینکه بسیاری از افراد به بازدید موزه ها نمی روند، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. دلایلی مانند خسته کننده بودن دیدن اشیای تاریخی برای این افراد و یا عدم آگاهی از گوناگونی و تفاوت تمدن ها در طول تاریخ و بسیاری از دلایل دیگر که فرصت ذکر کردن آن ها را دراینجا نداریم. روز جهانی موزه بهترین فرصت برای گذشتن از این بهانه ها و ملاقات چندین موزه و آموختن از آن هاست.

 

در مورد روز جهانی موزه

روز جهانی موزه فرصتی برای فعالان حوزه میراث فرهنگی و موزه است تا با عموم مردم ملاقاتی داشته باشند و آن ها را از مشکلات و چالش هایی که موزه ها با آن رو به رو هستند با خبر کنند. البته هدف اصلی و کلی این رویداد افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت موزه ها و میراث فرهنگی در جهت گسترش جامعه است.

در این سال ها رویداد روز جهانی موزه در اوج خود به سر می برد و در حال حاضر 30 هزار موزه در 129 کشور جهان رویداد هایی را در این روز بین المللی برگزار می کنند.

رویداد روز جهانی موزه

 

تاریخچه روز موزه

رویداد روز جهانی موزه، اولین بار در سال 1977 و توسط شورای بین المللی موزه ها برگزار شد. هر سال، موزه های سراسر جهان برای شرکت در این رویداد بین المللی دعوت می شوند تا با برگزاری برنامه های تفریحی و رایگان، نقش موزه ها را در سراسر جهان بهبود ببخشند. رویداد روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در طول زمان با پیشرفت خوبی رو به رو شده و با افزایش استقبال هر ساله از آن توسعه پیدا کرده است.

 

فعالیت ها و اقداماتی که در روز جهانی موزه انجام می گیرد

اولین کار و بهترین کاری که می توانید در این روز انجام دهید این است که به صورت دسته جمعی و یا حتی تنها به چند موزه شهر خود سر بزنید و در اولین قدم اطراف خود را دریابید.

اگر موزه های اطراف خود را کاملا می شناسید و از آن ها بازدید داشته اید می توانید به موزه های شهر های نزدیک تر مراجعه کنید و از آن ها بازدید کنید. همچنین اگر در نزدیکی شما موزه ای با موضوع علاقه شما وجود ندارد نیز می توانید از همین ترفند استفاده کنید و برای دیدن موزه های مورد علاقه خود به سفر کوتاهی بروید. شما می توانید این سفر را با دوستان خود شروع کنید تا سفری لذت بخش تر را تجربه کنید.

روز جهانی موزه و موز لوور پاریس

 

موضوعات و محوریت روز جهانی موزه در سال های مختلف

روز جهانی موزه که سالانه و به طور مداوم برگزار می شود، هر سال دارای یک موضوع و تم مشخص است که به صورت سالانه تغییر می کند. وظیفه تعیین موضوع سالانه رویداد روز جهانی موزه به عهده شورای بین المللی موزه ها می باشد. برای مثال موضوع این رویداد در سال 2017 این موضوع بود: “بیان مواردی که نمی توان در موزه ها گفت”. طبق روند هر ساله، امسال نیز این رویداد موضوع و محوریت مخصوص به خود را دارد.