روز دوربین

روز دوربین
مدت زمان : 4 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

29 ژوئن که امسال در تاریخ شمسی ما با روز 8 تیر مقارن شده، روز دوربین است. اما چه دوربینی؟ همه دوربین ها. روز 29 ژوئن روز تمام دوربین هایی است که توانایی ثبت خاطرات ما، هنرهای ما و وقایع مرتبط با زندگی ما را دارند. امروزه دوربین ها نیز نابغه شده اند. هر کاری از دستشان بر می آید. حتی می توانید در حین فیلمبرداری با آن ها عکس بگیرید. قابلیت های ریز و درشتی که بیان آنها در این مطلب نمی گنجد و شاید ما به ساده ترین آن ها اشاره کردیم.

هرساله دوربین ها کوچکتر و نابغه تر می شوند و قابلیت ها و کیفیت آن ها افزایش می یابد. حالا که دیگر پای هوش مصنوعی نیز به دوربین ها باز شده است. آن ها فکر هم می کنند. یاد می گیرند! جل الخالق. شاید بتوانیم دوربین ها را چشم های جدید خودمان بدانیم. برای مثال یک چشم من در دستان دوست من است که اکنون در سفر چین است و مکان های دیدنی را در قالب استوری هایی در اینستاگرام به من نشان می دهد. و میلیون ها چشم دیگر که گاهی در اختیار من هستند و گاهی نیستند. بگذریم و در ادامه مطلب به تاریخچه دوربین و گرامیداشت روز دوربین بپردازیم.

 

روز دوربین عکاسی

 

تاریخچه دوربین و روز دوربین

در واقع دوربین ها، تاریخچه ای به بلندای تاریخ دارند. قضیه به چین و یونان باستان باز می گردد. نخستین پیشگام دوربین های امروزی که از آن ها استفاده می کنیم. این دوربین های ابتدایی از یک روزنه برای ایجاد طرحی برعکس بر روی یک سطح در اتاق های تاریک استفاده می کرد.

دوربین هایی که امروز می بینیم اما، تا قرن نوزدهم وجود نداشتند. اولین شخصی که از یک دوربین استفاده کرده، جوزف نیپس Joseph Niépce نام داشته است. این مخترع فرانسوی، اولین شخصی بود که در سال 1816 اولین تصویر را با استفاده از یک دوربین ثبت کرد. او همچنین هلیوگرافی را گسترش داد. همسر او نیز قدم بعدی را در زمینه عکاسی برداشت. او اولین چاپ و کلیشه سازی قدیمی را اختراع کرد. او در واقع اولین تصویری را ایجاد کرد که محو یا کم رنگ نمی شد. فرایندی که در آن از یک صفحه نقره برای تهیه عکس استفاده می شد. این فرایند توسط او به عنوان Daguerreotype نامگذاری شد.

 

روز دوربین فیلمبرداری

 

سرگرمی آسان و ارزان

سرانجام پس از افت و خیزهای زیادی، در پایان قرن نوزدهم فناوری دوربین ها و عکس برداری تکامل یافت. کداک Kodak اولین نامی است که شروع به عرضه فیلم عکاسی و دوربین به بازارهای عمومی کرد.

انقلاب بعدی که در زمینه دوربین های عکاسی و فناوری عکسبرداری رخ داد دوربین های دیجیتال بود. قبل از این تحول شاید دوربین و عکس برداری تا این حد گسترش نیافته بود، اما در اواخر دهه 1980 دوربین های دیجیتال تجاری شدند و عکاسی را به یک سرگرمی آسان و ارزان و در دسترس همگان تبدیل کرد. شاید این زمان نقطه عطفی در تاریخ هنر و علم عکاسی است. و آخرین قدم که نقشی منقلب کننده در عرصه عکس برداری و دوربین ها داشت، ساخت گوشی های هوشمند و درگیر کردن دوربین ها به عنوان عضوی حیاتی با این تلفن های هوشمند بود.

 

گرامیداشت و جشن روز دوربین

حالا دیگر امروز نمی توانیم حتی زندگی را بدون دوربین ها تصور کنیم؟ همان چشم هایی که از آن یاد کردیم. شاید اگر دوربین نبود، تلویزیون نبود، سینما نبود، اخبار نبود، اینترنت و خدمات آن به شکل امروزی آن وجود نداشت؛ در کمال شگفتی، حتی پست های شبکه های اجتماعی هم نبود. اصلاً مزه زندگی به این است که تصاویری از کودک زیبایتان بعد از تولد گرفته باشید و در سنین بالاتر به او نشان دهید. شاید تنها با آوردن این مثال ها بتوانید از اهمیت و جذابیت این وسیله دوست داشتنی آگاه شوید. از بحث دور نشویم. این روز را چطور جشن بگیریم؟

 

روز دوربین و عکسبرداری

 

  • دوربین خود را با خود به بیرون ببرید و به مناسبت این روز چندین عکس بگیرید.
  • می توانید این عکس ها یا عکس های دیگری را با موضوع روز عکس در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
  • اگر تا به حال دوست داشتید که عکاسی یاد بگیرید، این روز می تواند بهتر از شنبه بعدی باشد.
  • در مورد تاریخچه دوربین و عکاسی و عکس بیشتر بخوانید. در مورد اصطلاحات مهم و رایج در حرفه عکاسی بیاموزید.