روز سازهای موسیقی ناشناخته

روز سازهای موسیقی ناشناخته
مدت زمان : 5 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

می دونستید سازهای موسیقی ناشناخته ای وجود داره که به دلیل شهرت بسیار اندکشون ممکنه حتی اسمشون رو هم نشنیده باشید؟ جالب تر اینجاست که یک روز جهانی هم برای این سازها وجود دارد و هدف آن هم افزایش آگاهی در مورد این سازهای ناشناخته است. روز سازهای موسیقی ناشناخته در تاریخ 31 جولای قرار دارد. در این مطلب همراه ما باشید تا به نکاتی جذاب در مورد این سازهای ناشناخته بپردازیم.

انسان ها از ابتدای ایجاد تمدن ها تا امروز در تلاش بودند تا با ابداع صداها و سبک های مختلف موسیقی و ایجاد نوآوری در آن ها مرزهای دنیای موسیقی را گسترش بدهند.

 

اهداف روز سازهای موسیقی ناشناخته

اهداف روز سازهای موسیقی ناشناخته فراتر از آن چیزی است که تصور می کنید. یکی از اهداف این روز افزایش آگاهی نسبت سازهای ناشناخته و با شهرت کمتر است. هدف دیگر آن نیز یادگیری و گسترش استفاده از این سازهای موسیقی دوست داشتنی و کم استفاده است. اما مهمتر از هر چیزی هدف از ایجاد روز سازهای موسیقی ناشناخته این است که علاقه مندان را برای ساخت سازهای جدید و معرفی آن ها به دنیای موسیقی تشویق کند.

 

روز سازهای موسیقی ناشناخته

 

نواختن موسیقی آسان است یا دشوار؟

برخی فکر می کنند که نواختن سازهای موسیقی کار بسیار دشواری است و نیازمند نبوغی ذاتی است. البته که استعداد ذاتی در استفاده از سازهای موسیقی می تواند تأثیرگذار باشد، اما همه چیز وابسته به این ماجرا نیست. آهنگساز و موسیقیدان مشهور آلمانی یوهان سباستین باخ در مورد دشواری نواختن موسیقی می گوید:

“نواختن ساز موسیقی آسان است. تمام آن چیزی که برای این کار نیاز دارید لمس کلید یا زه صحیح ساز در زمان درست است. باقی ماجرا به عهده ساز موسیقی است.”

خوب اکنون ممکن است از آقای باخ بپرسید که اگر ساز موسیقی مورد نظر ما کلید یا زه نداشت چطور؟

سازهای گوناگونی در جهان وجود دارد که بسیاری از آن ها از کلید ها و زه ها استفاده می کنند، اما سازهای زیادی هم وجود دارند که از این کلیدها و زه ها بی بهره اند. سازهایی مانند انواع طبل و دهل و سازهایی مانند ترمین یا انواع فلوت.

 

تاریخچه روز سازهای موسیقی ناشناخته

آیا می دانید که قدمت اولین سازهایی که بشر ساخته است به 42 هزار سال قبل بر می گردد؟ این سازها در غارهایی در آلمان پیدا شده اند و از استخوان پرندگان و عاج فیل تهیه شده اند.

گفتیم که سازهای مختلفی وجود دارد که ممکن است تا به حال یکبار هم صدای آن ها را نشنیده باشید. صدها ساز ناشناخته که به شهرت نرسیده اند و در موسیقی های مشهوری که به طور روزانه گوش می دهید استفاده نشده است. سازهایی مانند «کونتراباس بالالایکا – contrabass balalaika» که می توان از آن به عنوان عجیب ترین سازهای موسیقی یاد کرد. این ساز از نظر شکل کلی بدنه شباهت کمی با گیتار دارد، اما از بدنه ای بسیار بزرگتر و با شکلی نامتعارف برخوردار است.

 

روز سازهای موسیقی ناشناخته

 

ساز عجیب و غریب دیگری که می توانیم به آن اشاره کنیم، ساز «امریکن فوتوپلیر – American Fotoplayer» است. این ساز غول پیکر نوعی خاص از پیانو است که در قرن نوزدهم و برای تهیه موسیقی های پس زمینه فیلم های صامت استفاده می شده است.

ساز موسیقی دیگری که قطعاً می تواند عجیب غریب و جالب باشد ساز «هیدروکریستال فون hydrocrystalophone» است. این ساز از کاسه های شیشه ای در سازهای مختلف ساخته شده که هر کدام از این کاسه های شیشه ای توانایی تولید صدای متفاوتی دارند.

Xaphoon، Daxophone، Bowfrideaphone چند مورد دیگر از سازهای ناشناخته ای هستند که می توانید راجع به آن ها تحقیق کنید.

این مثال ها تنها چند مورد از صدها ساز ناشناخته ای است که در سراسر جهان وجود دارد. در واقع کارایی آن ها در موسیقی امروز مهم نیست. این سازهای موسیقی در طول سالیان مختلف و در فرهنگ ها و بخش های مختلف جهان ساخته شده اند و هر کدام بار فرهنگی خاص خود را به همراه دارند.

 

گرامیداشت روز سازهای ناشناخته

آسان ترین و جذاب ترین راه برای گرامیداشت این روز، تحقیق در مورد سازهای مختلف در فرهنگ های مختلف است. تجربه دیدن شکل این سازها و شنیدن صدای آن ها حتی در فضای وب نیز می تواند تجربه فوق العاده ای برای شما باشد. روز سازهای ناشناخته روزی برای تحقیق در زمینه این سازهای جالب و عجیب است. در موردشان یاد بگیرید، شاید در میان این سازها توانستید ساز گمشده ی خود را پیدا کنید. دنیای موسیقی دنیای بزرگی است که با ورود به آن به بخش های جذاب و مرتبط متصل می شوید و تجربه های جدید و لذت بخشی را درک می کنید.