روز همبرگر

روز همبرگر
مدت زمان : 5 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

پیش از این که در این مطلب در مورد روز همبرگر بگوییم، اجازه دهید با یک جمله بی نظیر از یک شخصیت مشهور شروع کنیم. فیلم سینمایی شگفت انگیز اینتراستلار را به یاد دارید؟ فکر می کنم کمتر کسی باشد که تا به حال این فیلم شگفت انگیز را ندیده باشد. بازیگر نقش اول این فیلم متیو مک کانهی نظر جالبی در مورد همبرگر دارد: “کسی که همبرگر را اختراع کرده قطعاً آدم باهوش و جالبی بوده، اما اونی که چیزبرگر رو اختراع کرده واقعاً نابغه بوده” . بگذارید تصور کنیم. فکر نمی کنم چیزی فوق العاده تر از گاز اول از یک همبرگر حرفه ای و ویژه باشد. حتی گیاهخواران هم نمی توانند در برابر طعم بی نظیر همبرگر مقاومت کنند.

 

تاریخچه روز همبرگر

 

در این مقاله به تاریخچه همبرگر می پردازیم و در ادامه روش های جشن گرفتن این روز جذاب و دوست داشتنی را برای شما شرح خواهیم داد.

 

تاریخچه روز همبرگر

هیچکس در واقع از تاریخ به وجود آمدن این روز جذاب خبر ندارد. از تاریخچه خود همبرگر هم اطلاعات زیادی در دسترس نیست. نام همبرگر احتمالاً از شهر هامبورگ به دست آمده است و شواهد و قرائن نشان دهنده تاریخچه آلمانی این ساندویچ دوست داشتنی هستند. اما همبرگر مدرن امروزی شهرت و محبوبیت خود را از کشورهای آمریکا و کانادا به دست آورده است. از همه این موارد که بگذریم اصالت همبرگر مشخص نیست و از اینکه در ابتدا در کجای دنیا به وجود آمده اطلاعات ضد و نقیض زیادی در دسترس است. عده ای معتقدند اصالت تاریخی همبرگر به تمدن باستانی مصر بر می گردد. شواهدی هم مدعی بر این قضیه هستند که احتمالاً چنگیزخان مغول نیز به مصرف ماده غذایی (شبیه به همبرگر امروزی) می پرداخته است.

 

جشن گرفتن روز همبرگر

 

طبق مدارک تاریخی که البته اعتبار چندان زیادی هم ندارند، همبرگر احتمالاً از طریق مغولان به سمت ساکنان مناطق اروپای شرقی (روسیه امروزی) رسیده است و بعد از آن در قرن شانزده میلادی از طریق روابط و رفت و آمد های تجاری به آلمان رسیده است. سپس در آلمان تغییراتی روی انجام شده و به همبرگر جذاب امروزی تبدیل شده است. این همبرگر جذاب از طریق مهاجران آلمانی که در قرن های هجده و نوزده میلادی به آمریکا مهاجرت می کردند به اهالی آمریکا معرفی شد و سپس توسط آمریکایی ها و کانادایی ها به شهرت امروزی رسیده اند و اکنون در سرتاسر دنیا به یکی از محبوب ترین غذاها تبدیل شده است.

 

روز همبرگر را چطور جشن می گیرند؟

جشن گرفتن روز همبرگر شاید به سختی جشن گرفتن خیلی از روز های دیگر نباشد. راه های زیادی برای جشن گرفتن این روز وجود دارد. می توانید برای همه وعده های غذاییتان در روز یا دست کم یکی از وعده های غذاییتان برنامه نوش جان کردن همبرگر بریزید. همچنین می توانید در حیاط خانه خود بساط پخت همبرگر خانگی را فراهم کنید و از طعم دلچسب یک همبرگر خانگی جذاب لذت ببرید. البته گزینه اول احتمالا دردسر کمتری برایتان خواهد داشت. ترتیب دادن یک همبرگر پارتی کوچک نیز می تواند ایده شگفت انگیزی باشد.

فقیران و تنگدستان را هم در این روز به یاد داشته باشید.

 

همه چیز در مورد روز همبرگر

 

در ادامه به بیان چند حقیقت جذاب در مورد همبرگر می پردازیم.

  • همبرگر ها تا کنون نیمی از ساندویچ های فروخته شده در جهان را تشکیل داده اند.
  • آمریکایی ها سالانه 50 میلیارد همبرگر در سال مصرف می کنند.
  • مک دونالد در هرثانیه 75 همبرگر (270000 همبرگر در هرساعت) به مشتریان خود می فروشد.
  • از دهه 1920 پنیر به محبوب ترین افزودنی همبرگر تبدیل شد.
  • سربازان آمریکایی در طول جنگ جهانی دوم قصد داشتند نام همبرگر را به دلیل آلمانی بودن آن و مرتبط بودن با نام دومین شهر بزرگ آلمان تغییر دهند.