روز WWW !

روز وب گسترده جهانی
مدت زمان : 2 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

روز وب گسترده جهانی روزی است که به گشت و گذار در دنیای وب اختصاص داده شده است. فعالیتی آنلاین که به واسطه آن می توانید جهان را بر سر انگشتان خود بیاورید و یا حتی ثروت را به زیر پای خود بکشید. هر سال روز 1 آگوست به روز وب گسترده جهانی اختصاص داده شده است.

 

روز وب گسترده جهانی

پایه و ساختار وب عریض جهانی در سال 1989 توسط شخصی به نام تیم برنرز Tim Berners-Lee ایجاد شد. البته در این سال تنها ایده ایجاد چنین شبکه ای توسط او مطرح شد و آزمایش موفق آن در سال 1990 صورت گرفت. شبکه ای که مانند یک تار نقاط مختلف را به یکدیگر متصل می کند. او با استفاده از هایپرلینک ها راهی برای ارتباط با همکاران خود ایجاد کرد. در واقع او معرف زبان HTML است. زبانی که پایه و اساس دنیای وب بر آن استوار است. اولین وبسایت در 6 آگوست 1991 ساخته شد. سال ها بعد یعنی امروز وب گسترده جهانی به شاهراهی برای انجام انواع فعل و انفعلات و تراکنش ها و راهی برای ایجاد ارتباط آسان تر میان انسان ها تبدیل شده است.

 

روز وب گسترده جهانی

 

وب گسترده جهانی فرصت های زیادی را برای انسان ها ایجاد کرده است. فرصت هایی که نسل های پیشین حتی آن را تصور هم نمی کردند.

 

تأثیر دنیای وب در زندگی امروز ما

دنیای وب را می توانیم یک موهبت و یک نعمت تصور کنیم. همه افراد اعم از دانشجویان، کارمندان، خبرنگاران، کسب و کارها، برنامه نویسان و هر قشر دیگری به نوعی از این موهبت بهره می برند و زندگی روزمره شان به آن آمیخته شده است. این فضا باعث رشد عظیمی در سطح علمی و پیشرفت کسب و کارهای مختلف شده است و به قدرتمندترین و به صرفه ترین ابزار پیشرفت آن ها در طول تاریخ تبدیل شده است. در حال حاضر بیشتر کسب و کارهای کوچک و بزرگی که در طول روز با آن ها سروکار دارید از این فضای مستعد بهره می برند. وبسایت ها و اپلیکیشن هایی که استفاده می کنید همگی به لطف وجود فضایی به نام اینترنت یا همان شبکه گسترده جهانی است.

البته امروزه با همه گیرتر شدن وب مدت بسیاری زیادی را در این دنیای آنلاین سپری می کنیم، اما با این وجود این روز بهترین فرصت برای آنلاین شدن و فعالیت بیشتر در این فضاست. فعالیت در شبکه های اجتماعی، پرسه زدن در بلاگ ها، دیدن ویدیو، گوش کردن به پادکست یا هر کار دیگری که می توانید در فضای وب انجام دهید می تواند در روز وب گسترده جهانی جذاب تر باشد.

 

روز شبکه عریض جهانی

 

در ادامه به آمارهای جالبی در زمینه اینترنت یا همان وب گسترده جهانی می پردازیم:

  • در حال حاضر بیشتر از 40 درصد از جمعیت کره زمین به اینترنت دسترسی دارند.
  • از سال های 1999 تا 2013 بیشترین افزایش در تعداد کاربران فضای اینترنت مشاهده شده است.
  • جمعیت کاربران در فضای وب تا سال 2005 به یک میلیارد نفر رسید و در سال 2010 دو میلیاردی شد. سال 2014 نیز سالی بود که فضای وب به جمعیتی سه میلیارد نفری تبدیل شد.