20 – روز آدم های عجیب و غریب

روز آدم های عجیب و غریب
نویسنده : giraffemag

آدم های عجیب و غریب یا به قول معروف انسان های خاص به آن دسته از انسان هایی گفته میشود که رفتار، حرکت، و حتی شاید ظاهرشان با بقیه متفاوت باشد. به عبارتی نوع لباس پوشیدن، غذا خوردن و یا حتی سبک زندگیشان غیر طبیعی و خارج از روتین به نظر می آید و همین حالات و رفتارها باعث میشودکه از آنها به عنوان انسان های خاص و غیر معمول یاد کنیم. البته شاید اینجا “خاص” بودن لزوما به معنی “خوب” یا “هنجار اجتماعی” بودن نباشد. اما گاهی معنی مثبت میدهد. مثلا آلبرت انیشتین در سنین کودکی بر خلاف اغلب کودکان هم سن و سال خود، در سن 3 سالگی شروع به حرف زدن کرد و به دلیل بی توجهی اش موضوعات مختلف باعث شد که اطرافیان او را در کودکی کند ذهن بنامند. البته اکنون بر جهان پوشیده نیست که انیشتین بعدها به یک انسان عجیب اما خارق العاده مبدل شد.

شاید هر روز در زندگی روزمره ما، اتفاقاتی بیفتد که برایمان عادی جلوه کند اما ممکن است از دید مخاطب و دیگران خیلی هم عادی و معمولی نباشد. مثلا رسوم و فرهنگ کشور ژاپن به حدی عجیب و غریب است که شاید حتی در وصف هم نگنجد. آنها برخلاف اکثر مردم دنیا که اهمیت زیادی به زیبایی صورت و دندان میدهند (خصوصا مردم ایران که گاهی به معنای واقعی از آن طرف بوم می افتند)، دندان های کج و معوج را جزء زیبایی محسوب میکنند و حتی برای اینکه دندان های خود را به حالت کج در بیاورند به دندانپزشک مراجعه می کنند. آن ها بعضا هزینه های هنگفتی را پرداخت میکنند که عمل “یائه‎با” که نتیجه آن چیزی متضاد با تصور ذهنی ما از زیبایی دندان است را پیاده کنند (در گوگل yaeba teeth را سرچ کنید). همچنین هنگام غذا خوردن برخلاف عرف برخی جوامع دیگر باید غذایشان را همراه با سرو صدا میل کنند. در غیر این صورت توهین به آشپز تلقی میشود.

جدا از فرهنگ مردم ملت های مختلف، در هر فرهنگی نیز باز عده ای هستند که خلاف جهت رودخانه حرکت میکنند تا خود را متفاوت از دیگران و عجیب و غریب از نگاه سایرین جلوه دهند. روز 20 دی ماه مصادف با 10 jun را به عنوان روز آدم های عجیب و غریب نام گذاری کرده اند.