13 – روز جهانی تاس

نویسنده : giraffemag

به عقیده باستان شناسان اولین تاسر کشف شده مربوط به جسمی مکعبی از جنس سفال بوده که به 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح در کشور مصر بازمیگردد. اولین بازی های قمار به وسیله تاس نیز در بین رومی ها ، یونانی ها و مسیخیان رواج پیدا کرد. واژه ی تاس در لغت نامه های مختلف معانی مختلفی دارد. به لغتنامه دهخدا سری زدیم و به تعاریفی مثل اضطراب و بی طاقتی، اندوه و ملامت برخوردیم. جالب است بدانید که در فرهنگ و گویش های برخی از استان های کشورمان نیز از این واژه برداشت های مختلفی می شود.

و اما تاس امروزه جسمی مکعبی با 6 بعد است که هر بعد از این مکعب با یکی از ارقام 1 تا 6 نمایش داده شده است. البته تاس هایی با تعداد وجه های بیشتر هم ساخته می شود که گاها استفاده هایی غیراز بازی و قمار خواهند داشت. عمده استفاده از تاس های امروزی در بازی هایی مثل تخته نرد، منچ یا سایر بازی های گروهی و دو نفره است که بازیکنان انتخاب یا حرکاتشان را به شانس استفاده از تاس واگذار می کنند.

تمامی آنچه که درمورد تاس آن را جذاب می کند هیجانی ست که وابسته به شانس شما در استفاده از آن است.

دنیای دیجیتال امروزی هم برای نزدیک کردن خودش به دنیای واقعی از تاس های مجازی استفاده کرده است. اگر علاقمند به بازی های شانسی هستید بازی های مثل Yaghtz ، Dice with Buddies ، Mafia Farkle انتخاب های خوبی برای تجربه تاس های دیجیتال خواهد بود.