آیا برای وقتتان به اندازه پول ارزش قائلید؟

1397/02/08
08 اردیبهشت
نویسنده : مریم نوین تن

زمان و پول دو مورد با ارزش در زندگی هر شخص هستند. همان طور که زمان محدودی در روز دارید، مقدار محدودی پول نیز در حسابتان وجود دارد. زمان و پول دو رکن اساسی در زندگی هر فرد هستند و در صورتی که از دست بروند به راحتی قابل برگشت نمی باشند. در قسمتی از مقاله ای که توسط الیسون ریمم در ارتباط با بازگشت کسب و کار هاروارد نوشته شده به این موضوع اشاره شده که زمان یک منبع محدود است، اما اکثر مردم زمان خود را صرف به دست آوردن پول از راه های سخت می کنند. بدین شکل از پرداختن به زمان های با ارزش خود باز می مانند و به شکلی زمانشان را فدای حساب مالی می کنند. به عبارتی این دسته از افراد از ارزش زمان بی خبر هستند.

 

ارزش زمان را با برنامه ریزی درست مشخص کنیم

ریمم برای این مسئله استراتژی خاصی تشکیل داده که به سه دسته تقسیم می شود: یکی برای پروژه های بسیار مهم که زمان کمی دارند. دیگری برای وظایفی که باید در یک همان روز تحویل داده شوند. و در نهایت مورد سوم که شامل کارهایی می شود که عجله ای برای انجام آن ها نداریم و یا پرداختن به آن ها ضروری نیست. هر کدام از این موارد را با رعایت ارزش گذاری زمان در تقویم کاری خود قرار داده و برای پروژه های احتمالی و خاص نیز زمانی را تعیین کنیم تا دچار مشکل در زمان بندی نشویم. به طور کل شخص نویسنده رویکرد و نظر جالب و متفاوتی در مورد منابع محدود دارد.

 

شما برای زمان ارزش قائلید اگر…

  • به یاد بیاورید زمانی که هیچ در آمدی نداشتید و هیچ پس اندازی نیز در حساب شما وجود نداشت تا بتوانید از طریق آن پرداخت های مالی را انجام دهید. زمان نیز به همین شکل است که اگر از آن نهایت استفاده را نبرید، فرصت بازگرداندن آن به شما داده نخواهد شد.

 

  • زمان مشخصی را برای کار، خواب و موارد دیگری که نقش مهمی در زندگی تان ایفا می کند داشته باشید. همان طور که برای هزینه های ثابت خود مانند اجاره خانه، پرداخت وام و مواردی از این قبیل برنامه ریزی می کنید و برای شما اهمیت دارد. به علاوه به همان نسبت که برای صورت حساب های پرداختی به منبع مالی نیازمند هستید، برای انجام وظایف خود در طول هفته به شرایط و زمانی مناسب احتیاج دارید.

 

  • به همان مقدار که برای لباس، غذا و سرگرمی های مورد علاقه تان مبلغی را پرداخت می کنید باید برای شغل، اوقاتی که با خانواده می گذرانید، فعالیت های اجتماعی و کلاس های آموزشی زمان بندی مناسبی داشته باشید و برای لحظه به لحظه زندگی تان ارزش گذاری کنید.

 

  • همان طور که برای خرج های مهم مانند اجاره خانه بودجه بندی مشخصی دارید، به این مسئله واقف هستید که نباید مبلغی که به این منظور کنار گذاشته اید را صرف چیز دیگری کنید. این قاعده در مورد زمان نیز صدق میکند؛ در واقع زمانی را که برای پرداختن به امور ضروری در نظر گرفته اید را نباید صرف انجام کارهای بیهوده یا حاشیه ای کنید. اگر هر کاری را در زمان تعیین شده انجام دهید هیچ مسئولیت عقب افتاده یا جا مانده ای نخواهید داشت.

 

  • کم کم باید یاد بگیرید برای کارهای روزانه وقت اضافه ایجاد کنید تا بتوانید بدون از دست رفتن زمان اصلی به کارهای حاشیه ای نیز بپردازید. همان طور که اگر مقداری از حقوق ماهیانه تان را پس انداز کنید می توانید در موارد لزوم خارج از برنامه بودجه بندی از آن استفاده کرده و چیزی که دوست دارید فراتر از نیازتان تهیه کنید. هر کاری را نیز اگر به موقع و با تمرکز انجام دهید زمان های اضافه ای برای انجام فعالیت های فرعی و آزادانه خواهید داشت.

 

  • به طور کلی زمان و پول دو مورد جدا نشدنی از زندگی هر فردی است که باید به آن پرداخته شود. هر دو به یک میزان در زندگی تأثیر گذار هستند. همان قدر که برای بودجه بندی نیازهایتان حساسیت به خرج می دهید و خرج های شخصی خود را برنامه ریزی می کنید. باید زمان بندی را نیز جدی گرفته و با هدف پیش بروید. بعد از رعایت این موارد متوجه آرامش بیشتر و استرس کم تر خود خواهید شد و تمامی وظایفتان را کامل تر و بهتر از قبل به انجام خواهید رساند.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments