اگر قصد دارید میلیونر شوید از این 12 عادت بد دوری کنید

1397/02/01
01 اردیبهشت
نویسنده : پیمان حسنی

طبق تحقیقات انجام گرفته توسط متخصصین مغز و اعصاب بر روی مغز انسان آنها به این نتیجه رسیدند که موفقیت یک ذهنیت است؛ به همین دلیل برای آنکه به موفقیت و کامیابی رسیده و بتوانیم درآمدی میلیونی داشته باشیم، باید از الگوهای افراد موفق پیروی کرده و برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم تا به آن هدف نهایی و حیاتی – یعنی موفقیت – برسیم. قبل از برنامه ریزی برای رسیدن به آن هدف باید بعضی از عادت های نامناسب را ترک کرده یا مراقب باشیم تا به آنها دچار نشویم. شمایی که درحال مطالعه این مقاله هستی بدون شک جای در گوشه ذهنتان آرزو دارید میلیونر شوید. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

قبل از اینکه میلیونر شوید باید این عادات را ترک کنید

ترک کردن این عادت های بد نه تنها به شما کمک خواهند کرد تا در کسب و کار خود موفق شوید، بلکه باعث می شوند تا زمان بیشتری را با خانواده و دوستان سپری کرده و در طولانی مدت فرد خوشحال تر و راضی تری شوید. در این مقاله 12 عادت بدی را که باعث می شوند به موفقیت و درآمد میلیونی نرسید توضیح می دهیم.

 

برای انجام دادن کارها از تمام وجود مایه بگذارید!

هر کاری که در زندگی می خواهید انجام دهید را به بهترین و کامل ترین نحو انجام دهید. هنگام تلاش برای رسیدن به موفقیت، به پیروزی های کوچک دل خوش نکرده و تلاش های خود را متوقف نکنید. تا رسیدن به آخرین هدف برای موفقیت بیشترین تلاش را کرده و پشتکار خود را از دست ندهید. وقتی برای رسیدن به موفقیت چنین درجه فوق العاده ای از انگیزه را دارید تنها کسی که می تواند مانع موفقیت شما شود فقط خودتان هستید.

بهتر است برای شروع اهداف کوچک و کوتاه مدت را برای خود تعیین کرده و برای رسیدن به همه آنها تلاش کنید. تأکید می کنیم که برای رسیدن به همه آنها تلاش کرده و از برنامه عقب نیفتید. بلند پروازی خوب است اما اگر بی برنامه باشید و با وجود تلاش مداوم همیشه از برنامه عقب بیفتید، روحیه خود را کم کرده و انگیزه خود را کاهش می دهید.

 

کارها را همزمان با هم انجام ندهید

تحقیقات انجام شده توسط پزشکان اعصاب نشان می دهند که 98% از انسان ها نمی توانند چندوظیفگی (Multitask) را با موفقیت انجام دهند. معمولاً کسانی که ادعا می کنند چندوظیفگی را به بهترین نحو انجام می دهند در این کار افتضاح هستند! بعد از تحقیقی که دانشمندان دانشگاه استنفورد بر روی گروهی از افراد انجام دادند، متوجه شدند کسانی که کارها را هم زمان با هم انجام داده بودند مدام به مسائل حاشیه ای توجه می کردند و نمی توانستند افکار خود را متمرکز کنند و همیشه در حال پریدن از این شاخه به آن شاخه بودند. برای اینکه میلیونر شوید باید مانند یک میلیونر فکر کنید.

بنابراین اگر از این به بعد قصد دارید بازده خود را بالاتر برده و سودمندی را در محیط کار بالا ببرید، برای شروع تمام تب های مرورگر خود را بسته و تنها یک تب را که بیشترین ارتباط را با کار شما دارد باز نگه دارید. در قدم بعدی همه نوتیفیکیشن ها را غیر فعال کرده و تماماً بر روی کار تمرکز کنید. پس از انجام این کارها می بینید که بهره وری شما به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده است.

 

از چک کردن شبکه های اجتماعی هنگام کار کردن بپرهیزید

شبکه های اجتماعی با پست هایی که در آنها چندین لینک قرار گرفته است کاربران را مجاب می کنند تا روی آن لینک ها ضربه زده و مدام از این پست به آن پست و از این شبکه به آن شبکه بروند. هدف اینگونه پست ها این است تا کاربران را درگیر خود نگه دارند. پس از مدتی کاربر خود را در هزارتوی پست های شبکه اجتماعی یافته و سر از ناکجا آباد در می آورد! این کار زمان زیادی از فرد را هدر داده و مانع از رسیدگی او به کارهای مهم می شود. بنابراین به جای چک کردن های پیاپی اینستاگرام و تلگرام، به سایت های خبری یا علمی سر بزنید. با این کار حین بحث با همکاران اطلاعات علمی و آموزنده را با آنها در میان می گذارید.

 

خود را با دیگران مقایسه نکنید

از این مقایسه ها به هیچ جایی نخواهید رسید؛ بگذارید صراحتاً بیان کنیم که همیشه کسی هست که از شما باهوش تر، پولدارتر، موفق تر و زیباتر باشد. مقایسه کردن خود با دیگران بسیار زیان آور است؛ فقط و فقط بر روی خود و توانایی هایی که دارید تمرکز کنید. اگر می خواهید در طولانی مدت به موفقیت برسید، اول از اهداف کوتاه مدت شروع کنید. آن وقت می بینید که در آینده به موفقیت و سعادت خواهید رسید. اگر از هر فرد موفق یا ثروتمندی بپرسید به شما نمی گوید برای اینکه میلیونر شوید خودت را با فلان شخص مقایسه کن!

 

وقت خود را با افراد منفی نگر هدر ندهید

نه منظورمان این نیست که جر و بحث به راه انداخته یا دوستی های خود را به هم بزنید! فقط کافی است در جاهایی که احتمال می دهید آن افراد هم هستند حضور پیدا نکرده یا کمتر حضور پیدا کنید. متأسفانه افرادی وجود دارند که به نظر می رسد از تحریک کردن و ناراحت کردن دیگران لذت می برند. از این گونه افراد باید تا حد امکان دوری کنید. فراموش نکنید اثرات منفی ای که این افراد بر روی شما می گذارند باعث می شود تا مدت ها تمرکز خود را بر اصل موضوعی که برای شما مهم است از دست بدهید.

 

بهانه نیاورید

اگر می خواهید به چیزی برسید برای رسیدن به آن تلاش کنید. برای انجام ندادن آن بهانه نیاورید، حتی دلیل تراشی هم نکنید. این دلیل تراشی ها همان بهانه ها هستند که به آنها شاخ و برگ داده ایم تا قابل باور شوند! بگذارید داستانی واقعی از یک استارتاپ ناموفق را تعریف کنیم. معمولاً در پسِ استارتاپ ها ایده های بسیار خوبی نهفته است اما به علت تجربه کم افراد و بهانه تراشی های مداوم آن استارتاپ به بن بست خورد؛ آنها میلیون ها تومان هزینه کردند و یک سال پس از شروع کار استارتاپ شکست خورد. افراد تیم تازه متوجه شدند که آنقدر برای انجام ندادن کارها دلیل تراشی کردند که عدم توانایی برای انجام پروژه به آنها تلقین شده و تبدیل به یک واقعیت شد.

 

بیش از حد کمال‌گرا نباشید

به جای آن واقع‌بین باشید. نیازی نیست تا ساعت ها وقت خود را برای طراحی بی عیب و نقص فونت ها و نحوه رنگ آمیزی آنها هدر دهید. آخر کار هم متوجه می شوید فقط خودتان به آن جزئیات توجه کرده بودید. این مورد در مقوله مدیریت زمان هم صحیح است، پس مختصر و مفید باشید. به جزئیات ناچیزی که قرار نیست کسی به آنها در طولانی مدت (یا حتی کوتاه مدت) توجه کند، وسواس به خرج ندهید.

 

غر زدن را متوقف کنید

درک این مسأله بسیار ساده است، از قدیم گفته اند: “اگر مثبت فکر کنی، اتفاقات مثبت هم سر راه تو سبز خواهند شد.” بنابراین همیشه به نیمه پر لیوان – هر چند مقدار آب آن کم باشد! – توجه کنید. درجات منفی اندیشی و مثبت اندیشی رابطه ای مستقیم با سلامتی فرد دارند، بنابراین همین الان اخم ها را از هم باز کرده لبخند بزنید! پیش از اینکه میلیونر شوید، نباید درباره اینکه هنوز میلیونر نشده اید غر بزنید!!

 

تصور نکنید اتفاقات بد فقط برای شما می افتند

رئیس قرار نیست کسی را اخراج کند، راننده تاکسی به لباس شما نمی خندید، ماشین شما را کسی از روی عمد خراب نکرد و … . مردم مشکلات خود را داشته و گرفتارند، آنها دارند به مشکلات خودشان فکر می کنند نه شما. وقتی به این نتیجه رسیدید که مردم کاری با شما ندارند می توانید خوشحال تر شوید و به موفقیت تمرکز کنید.

 

تمام کارها را خودتان نکنید

درست است که مدیر شرکت هستید اما این به این معنی نیست که باید با تمام چالش ها روبرو شده و کوچکترین مسائل کارمندان را هم مدیریت کنید. وکالت دادن و محول کردن برخی از کارها به دیگران را بیاموزید. سؤالی که باید از خودتان بپرسید این نیست: “چطوری باید این کار را تمام کنم؟”، به جای آن باید بپرسید: “چطوری می شود این کار را به پربازده ترین شکل ممکن انجام داد؟”. سپس به نماینده خود کارها را واگذار کنید.

 

ملاقات ها را اولویت نکنید

مارک کیوبن تاجر و سرمایه گذار موفق آمریکایی و صاحب تیم بسکتبال Dallas Mavericks، در یک سخنرانی گفت: “با هیچ کس ملاقات نکنید مگر آنکه او بخواهد برای شما چکی بنویسد!”. معمولاً به علت مشغله و ترافیک کسی سر وقت به ملاقات نمی رسد، ملاقات ها بسیار طولانی می شوند یا به ندرت می توان از داخل آنها مطلب سودمندی بیرون آورد. ملاقات ها قاتل زمان هستند، بنابراین بهتر است در طول روز فقط با مهم ترین افراد و به طور هدفمند ملاقات کنید.

بهتر است قبل از شرکت در ملاقات ها، از فرد دعوت کننده درخواست کنید تا دستور جلسه مفصل و با جزئیات ملاقات را برای شما ایمیل کند. اگر پس از بررسی متوجه شدید آن دیدار ارزشی برای شما نخواهد داشت بهتر است وقت خود را برای آن ملاقات هدر ندهید. فراموش نکنید “نه” گفتن هیچ ایرادی ندارد.

 

از لیست انجام کارها استفاده نکنید

از گنجاندن تمام کارها در تقویم خودداری کنید. به جای آن کارها را در یک جدول زمانی قرار دهید، با این کار بهره وری را به مقدار بسیار زیادی بالا خواهید برد. باقی زمان را هم صرف برنامه ریزی بر اساس تقویم کنید و طبق آن جلو بروید. درست کردن یک طومار از کارهایی که قرار است انجام شوند بدون اولویت بندی و برنامه ریزی، موفقیتی برای شما به همراه نخواهد آورد. یادتان باشد رویای اینکه میلیونر شوید ، هیچگاه در لیست انجام کارهای روزانه ای که به در یخچال چسبانده اید جا نمی شود.

کارها را طبق مواردی که در این مقاله گفته شدند انجام دهید تا طی چند هفته تغییرات مثبت را مشاهده کنید. شب ها و پیش از به خواب رفتن در مورد عادت های بدی که کنار گذاشتید فکر کرده و ببینید کدام عادت ها را هنوز ترک نکرده اید و برای فردا برنامه ریزی کنید. موفقیت را در ذهن خود ترسیم کنید تا همان چیزی که فکر می کنید اتفاق بیفتد و شاید به زودی های زود یک میلیونر شوید.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments