برای ارتقاء رتبه شغلی خود چه باید بکنید

1397/01/11
پیشرفت شغلی
11 فروردین
نویسنده : مریم نوین تن

همه ی ما در یک برهه ی زمانی به این موضوع فکر می کنیم که برای ارتقاء رتبه شغلی و داشتن جایگاهی بالاتر در محیط کاری خود چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟ برای کسب موفقیت بیشتر چه راهکارهایی وجود دارند؟ برخی از افراد در چنین مواقعی تنها به در دست گرفتن پروژه های بیشتر فکر می کنند و با کار شبانه روزی و نفس نکشیدن در 3 ماه خود را به رتبه ی بعدی می رسانند. قطعا این تنها راه برای رسیدن به چیزی که دوست دارید نیست و شما می توانید از لحظه ای که کار خود را آغاز می کنید با انجام دادن کارهای کوچک اما مداوم به راحتی بتوانید در مسیر شغلی خود یک گام جلوتر بروید و در محیط کاری جایگاه بالاتری را کسب نمایید. در ادامه به چند مورد از مهم ترین این راهکارها اشاره خواهیم کرد.

چند راهکار برای ارتقاء رتبه شغلی

در صورتی که شما هم دوست دارید در زمینه ی شغلی خود پیشرفت کنید و با راهکارهایی واقع بینانه به اهداف خود دست پیدا کنید می توانید موارد زیر را در زندگی روزمره ی خود به کار بگیرید و با مداومت کردن بر این رفتارها آنها را به عادات خود تبدیل نمایید. عادت های روزمره مهم ترین نقش را در تغییرات زندگی ما دارند و به عبارتی این عادات ما هستند که قالب زندگی ما را شکل می دهند.

 

در موردش بیشتر بدانید

فردی که سمت شغلی مورد نظر شما را در شرکت دارد بیابید و از او بخواهید تا چند دقیقه از وقتش را در اختیار شما بگذارد. با این کار می توانید اطلاعات کامل تری در مورد شغل مورد نظرتان داشته باشید، این اطلاعات به واقعیت بسیار نزدیک هستند زیرا از فردی به شما منتقل می شود که در حال حاضر در همان حوزه مشغول به فعالیت است و با اوضاع فعلی تا حد زیادی آشنا می باشد.دانسته های خود را با صحبت هایی که می شنوید تطابق دهید و در صورت لزوم از مواردی که ممکن است یادتان برود نت برداری کنید. یادتان نرود شما در حال ترسیم نقشه ی راه خود به سمت شغل مورد نظرتان می باشید و هر نکته ای ممکن است روزی به کارتان بیاید.پ

 

موفقیت های خود را ثبت کنید

با خواندن این جمله ممکن است فکر کنید چه نیازی به این کار دارید وقتی تمام آنها یادتان است؟ اما واقعیت این است تمام آنها را به یاد ندارید. هدف های جزئی و کوچکی که به آنها دست پیدا کرده اید پس از مدتی در ذهنتان رنگ می بازند و تنها موفقیت های بزرگ را به یاد می آورید، در صورتی که همان گام های کوچک بودند که باعث شدند تا مرحله به مرحله پیش بروید و به موفقیت دست پیدا کنید. مطمئن باشید با نوشتن هدف های کوچک و بزرگی که در طول مسیر شغلی خود تا به حال به دست آورده اید یکی از مهم ترین کارها برای رفتن به مرحله ی بعدی را انجام داده اید. این کار حتی زمانی که نمی خواهید ترفیع بگیرید به شما کمک می کند تا بتوانید بفهمید در نقش فعلی خود چه چیزهایی را به دست آورده اید و بدین ترتیب دید بهتری نسبت به جایگاه خود پیدا خواهید کرد. احساس موفقیت در پایان هر روز کوچک ترین فایده ی عادت کردن به انجام این کار است.

 

در جلسات فعال تر باشید

صحبت در جلسات نیاز به اعتماد به نفس بیشتری دارد و ممکن است احساس معذب بودن در میان جمع را شما هم تجربه کرده باشید. با این حال نباید در جلسات سکوت اختیار کنید و لازم است در صورتی که موردی به حوزه ی فعالیت شما مربوط می شد در موردش نظر دهید و حتی اگر ایده ای دارید آن را بیان کنید. صحبت در میان مدیران و کارشناسان از حساسیت بالایی برخوردار است پس در عین حال مواظب باشید تا پرگویی نکنید و در مواردی که صحبت ها به صورت متکلم وحده انجام می شود و گوینده یک نفر است شما نیز شنونده باشید. تشخیص زمان مناسب برای صحبت کردن هنری است که باید با گذشت زمان، شناخت همکاران و مدیران و تسلط بیشتر بر روی موضوعات مورد بحث به آن دست پیدا کنید.

 

از تمام وقت خود استفاده کنید

تمام بحث ما در این مقاله تاکید بر کارهای کوچک و همیشگی است. در این قسمت نیز موضوع همین است. شما با استفاده از وقت های مرده ای که میل دارید به بطالت بگذرانید می توانید در طول مدت زمان کارهای بزرگی انجام دهید و اطلاعات زیادی را از این طریق فرا بگیرید. کافیست همواره لیستی از کارهایی که می توانید در این زمان های کوچک انجام دهید را در گوشی همراه خود داشته باشید تا با نگاه کردن به آنها سریعا یکی را انتخاب کنید و دست به کار شوید. از جمله کارهایی که در زمان های مرده می توانید انجام دهید چک کردن صفحه ی کاریتان در لینکداین، فرا گرفتن لغات جدید، گوش دادن به یک پادکست مفید و… می باشد. همین کارهای کوچک در بلند مدت می تواند تاثیر به سزایی در ارتقاء رتبه شغلی تان داشته باشد.

 

خودتان را به چالش بکشید

وقتی در کارتان جا می افتید دیگر تقریبا همه چیز را در مورد آن می دانید و روند روزهایی که طی می کنید برایتان کاملا مشخص شده است. تمام مواردی که جزو برنامه ی کاری شما محسوب می شوند برایتان روشن است و با سرعت مطلوبی قادر به اتمام وظایف خود در طول روز می باشید. از طرفی با جا افتادن در وضعیت فعلی فکر کردن به ارتقاء رتبه شغلی کمی سخت به نظر می آید، اما با رسیدن به چنین مرحله ای ممکن است پس از مدتی احساس کسالت کنید و عمیقا بخواهید تغییری در کار خود ایجاد کنید. برای رفع کسالت و مفید تر بودن در چنین شرایطی می توانید خودتان کسی باشید که تغییر را ایجاد می کند.  مهارت های جدیدی که می توانید در این حوزه کسب کنید را جستجو کنید و لیستی از آنها تهیه کنید. برنامه ی جدیدی برای فراگیری داشته باشید و نگذارید روزهایتان شبیه به هم بگذرند. چالش هایی که برای خودتان درست می کنید مطمئنا در سمت شغلی جدید به کارتان خواهد آمد و نکته ی جالب اینکه درعین حال ذهنتان را نیز برای رویایی با شرایط چالش برانگیزی که در ابتدای تغییر شغلتان با آن روبرو می شوید آماده کرده اید.

 

سپاسگزار باشید

شکر نعمت نعمتت افزون کند …………. کفر نعمت از کفت بیرون کند
برای آنکه بیشتر داشته باشید بیشتر سپاس بگویید. قدر دانی از وضعیت فعلی که در آن حضور دارید باعث می شود تا موقعیت های بهتری برای ارتقاء رتبه شغلی پیش رویتان قرار بگیرد اما در صورتی که همواره شکایت کنید و از موقعیت خود راضی نباشید فرصت بهتر بودن را نیز از خود گرفته اید. آداب سپاسگزاری از همکاران و هر کسی که در محیط کاریتان به شما در بخشی از کارتان کمک کرده است را بدانید و در صورتی که آموزش خاصی را از فردی در یک حوزه دریافت می کنید حتما از او تشکر کنید. در مواردی که احساس می کنید پیشرفت بزرگی کرده اید و نسبت به قبل کارآیی بیشتری دارید علاوه بر تشویق خودتان از تمام کسانی که نقش مثبتی در بهتر شدن شما داشته اند تشکر کنید تا روند رشدتان مثبت و دائمی باقی بماند.

برداشتن گام بعدی در مسیر کاری و ارتقاء رتبه شغلی ممکن است دلهره آور باشد. فرقی نمی کند که دوست دارید به چه چیزی دست پیدا کنید مهم این است که به خاطر داشته باشید همیشه قرار دادن کارهای کوچک در کنار همدیگر در طی یک مدت مشخص، باعث به وجود آمدن موفقیت های بزرگ می شود. خودتان را باور داشته باشید و به جلو پیش بروید. هر روز کار کوچکی در جهت بهتر بودن انجام دهید و اهداف خود را فراموش نکنید. شما عالی هستید و در صورتی که با برداشتن گام های کوچک اما دائم رو به جلو حرکت کنید پیشرفت های بزرگ، زودتر از آنچه که فکرش را می کنید به سراغتان می آیند. در پایان اگر تا به حال در این مسیر بوده اید و راه دیگری برای آسان تر طی کردن آن می شناسید در بخش نظرات از همین مقاله ی مجله اینترنتی زرافه آن را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
(1 votes, average: 5٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments