چگونه بوسیلۀ هوش هیجانی با افراد سمی مقابله کنیم؟

1397/02/22
22 اردیبهشت
مدت زمان : 11 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

فرد سمی کیست؟

فرد سمی منطق را زیر سؤال می برد و وجودش آدم را ناراحت می کند. آنها دو دسته اند: بسیاری از آنها خوشبختانه (!) از اینکه در حال آزار دیگران هستند هیچ اطلاعی ندارند، خیلی از آنها نیز از اینکه دیگران را آزار داده و هرج و مرج به پا کنند احساس رضایت و خوشحالی می کنند. در هر دو صورت آنها دلخوری، ناراحتی و از همه بدتر، استرس بیجا ایجاد می کنند.

 

استرس؛ سم کشنده

تحقیقات نشان داده اند استرس بر مغز انسان اثرات منفی و مخربی خواهد گذاشت. تحمل استرس، حتی برای چند روز، روی نورون های بخش هیپوکامپ مغز که مسئول استدلال و حافظه است، اثر مخرب می گذارد. هفته ها استرس اثرات جبران ناپذیری روی نورون ها گذاشته و برقراری ارتباط بین آنها را مختل می کند. ماه ها استرس کشیدن نیز می تواند نورون ها را به طور کامل از بین ببرد.

همانطور که می بینید استرس ویران کننده است و اگر از کنترل خارج شود زندگی و سلامتی شما را مختل خواهد کرد. استرس های محیط کار را معمولاً به آسانی می توان کنترل کرد؛ اما این استرسِ ناگهانی است که فرد را از پای در می آورد. تحقیقات اخیر دپارتمان بیولوژیک و سلامت روانی دانشگاه Friedrich Schiller آلمان نشان داده اند که تماس با عاملی که منجر به بروز عواطف منفی می شود، علائم قوی استرس را در مغز بروز خواهد داد.

فرقی نمی کند فرد سمی منفی باف، بی رحم یا حتی دیوانه است؛ در هر صورت به شما استرس خواهد داد که باید به هر قیمتی که شده از بروز چنین حالتی جلوگیری کنید.

 

کاهش استرس با کنترل احساسات

توانایی کنترل عواطف و احساسات و حفظ خونسردی در مواقع بحرانی، رابطۀ مستقیمی با حفظ عملکرد دارد. پژوهشی که بر روی بیش از 1 میلیون انسان توسط TechSmart صورت گرفته نشان می دهد 90 درصد از افرادی که توانسته بودند عملکرد بالای خود را حفظ کنند، احساسات خود را مواقع استرس زا کنترل کرده بودند.

یکی از بزرگ ترین توانایی های این گونه افراد خنثی کردن سم افراد سمی است. آنها راه کارهایی دارند که به آنها کمک می کند با افراد سمی مقابله کرده و پادزهر سموم را تولید کنند. برای مقابله کردن با افراد سمی باید کنترل اموری که می توانید را به دست گرفته و از اموری که توانایی کنترل کردن آنها را ندارید چشم پوشی کنید.

در ادامه 12 مورد از بهترین استراتژی هایی که افراد موفق برای مقابله کردن با افراد سمی به کار می برند آموزش داده می شوند.

 

مشخص کردن حد و حدود (خصوصاً با افراد شاکی!)

بودن در کنار افراد همیشه شاکی و منفی باف فاجعه است، چون آنها همیشه در حال دست و پا زدن در اقیانوس مشکلات و ناکامی های خود هستند و نمی توانند راه حل ها را ببینند. آنها به دنبال کسی می گردند تا مشکلات و ناکامی های خود را برای او تعریف کرده و خود را خالی کنند. ما معمولاً برای نشان دادن ادب و نزاکت خود به حرف های این گونه افراد گوش می دهیم؛ اما فرق بسیار زیادی بین درد دل های چند دقیقه ای با غوطه ور شدن در باتلاق ناکامی ها وجود دارد.

مقابله با افراد سمی

 

برای مقابله با این وضعیت باید حد و حدود خود را تعیین کرده و تا حد ممکن از این افراد فاصله بگیرید. فرض کنید در اتاق کوچکی که هیچ در و پنجره ای ندارد نشسته اید که ناگهان فرد روبرو شروع به سیگار کشیدن می کند؛ آیا ترجیح می دهید اتاق را ترک کنید یا در تمام مدت دود مضر سیگار او را تنفس کنید؟ حتماً اتاق را ترک می کنید. هنگام رویارویی با افراد سمی نیز باید همین کار را بکنید. بهترین روش در اینگونه مواقع پرسیدن سؤال “چه راه حلی برای حل مشکل داری؟” از فرد شاکی است؛ با پرسش این سؤال او یا سکوت می کند یا موضوع بحث عوض می شود.

 

عدم ورود به جر و بحث های بی مورد

افراد موفق به خوبی ارزش روزها و لحظه ها را می دانند و اجازه نمی دهند کسی آنها را ناراحت کند، خصوصاً افراد سمی. در مواقع بحرانی اگر حواستان نباشد و احساسات خود را کنترل نکنید، در یک آن خود را در میدان مبارزه ای خواهید دید که می تواند به سختی شما را مجروح کند. زمانی که عواطف و احساسات خود را کنترل کنید، در زمان درست و با زیرکی فقط به بحث هایی ورود خواهید کرد که ارزش بحث کردن و مبارزه را داشته باشند.

 

دم ندادن به تلۀ بی منطقی

رفتار بی منطق افراد سمی باعث عصبانیت شما خواهد شد. ولی مقاومت کنید و به خودتان اجازه ندهید به طور احساسی به آنها واکنش نشان داده و وارد بازی آنها شوید. هر چه فردی بی منطق تر باشد فرار کردن از تله او راحت تر خواهد بود. اصلاً سعی نکنید آنها را متقاعد کنید. تا جای ممکن با آنها صمیمی نشده و بسیار خشک و ماشینی رفتار کنید. وظیفه شما پاسخ دادن به هرج و مرج های احساسی افرد نیست، شما فقط با بدیهیات و حقایق سر و کار دارید.

 

آگاهی از عواطف

فاصله گرفتن از لحاظ عاطفی نیازمند خودآگاهی است. تا زمانی که نفهمیده اید دیگران چه زمانی دارند شما را تحریک می کنند نمی توانید آن را متوقف کنید. در بسیاری از اوقات خود را در وضعیتی خواهید دید که باید به دنبال بهترین راه حل بوده و ناراحتی ها را پشت سر بگذارید. در این گونه مواقع خونسردی خود را حفظ کنید و قبل از واکنش نشان دادن به خودتان وقت بدهید.

فرض کنید در حال قدم زنی در خیابان هستید که فردی خُل وضع به شما نزدیک شده و مدعی می شود رئیس جمهور آمریکاست! در اینگونه موارد شما هیچ واکنشی نشان نداده و عبور می کنید. در مواقعی که مثلاً همکار شما با چنین طرز تفکری با شما صحبت می کند، بهترین واکنش سر تکان دادن و لبخند زدن است.

فرد سمی کیست؟

 

مشخص کردن خط قرمزها

بسیاری از افراد خط قرمزهای خود را به دلایل مختلفی مثل شغلی یا زندگی مشترک جدی نمی گیرند. البته حق هم دارند، ولی وقتی بفهمید در چه مواقعی در حال تحریک شدن هستید راحت تر رفتار طرف مقابل را پیش بینی خواهید کرد. با این روش می فهمید که چه وقتی نباید واکنش نشان داده و چه مواقعی باید واکنش نشان دهید.

مثلاً اگر موظفید با تیمی کار کنید که در آن فرد سمی وجود دارد، مجبور نیستید تعاملات رودر رویی که با بقیه اعضای تیم دارید با او هم داشته باشید. باید به طور مستمر و آگاهانه خط قرمز خود را مشخص کنید. اگر اوضاع را به حال خود رها کنید همیشه خود را در حال جر و بحث با این افراد خواهید دید. ولی اگر حد و مرز تعیین کنید و بفهمید که چه زمانی باید فرد سمی را خنثی کنید، از وقوع هرج و مرج جلوگری خواهید کرد.

 

دهن بین نبودن

زمانی که خوشحالی شما تابع نظرات و کارهای دیگران باشد، دیگر کنترلی روی احساسات خود ندارید. زمانی که مسأله ای افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند را خوشحال می کند، دیگر به هیچ عنوان به دیگران اجازه نمی دهند با حرف ها یا کارهای خود خوشحالی آنها را تبدیل به ناراحتی کنند.

البته غیرممکن است که بخواهید همیشه در مورد اظهار نظر دیگران خاموش بمانید و واکنشی نشان ندهید، اما خود را با دیگران مقایسه نکنید و اگر اینگونه افراد حرفی زدند فکر کنید دارند مزه می پرانند و جدی نگیرید. با این روش وقتی افراد سمی شروع به سم پاشی می کنند شما ناراحت نمی شوید چون از درون احساس رضایت و اعتماد به نفس می کنید.

 

تمرکز فقط بر راه حل ها

آنچه که در ذهن شما می گذرد حال شما را تعیین می کند. وقتی که فقط به مشکلات فکر کنید عواطف منفی را تحریک کرده و استرس می گیرید. اما موقعی که به راه حل های مشکلات فکر کنید احساس رضایت می کنید. افکار مثبت هم استرس را کاهش می دهند. زمانی که در برخورد با افراد سمی به این فکر کنید که چقدر این افراد دیوانه و غیر منطقی هستند، به آنها قدرت داده اید. به اینکه چقدر این افراد مضر هستند فکر نکنید، بلکه به که راه کارهای مقابله با آنها فکر کنید. با این کار قدرت را از آنها گرفته و خود افسار امور را به دست می گیرید و استرس خود را کم می کنید.

 

عدم فراموشی

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند زود می بخشند اما هرگز فراموش نمی کنند! بخشندگی یعنی فراموش کردن اتفاقات گذشته برای پیشرفت در آینده. ولی بخشندگی به این معنی نیست که باید به فرد سمی شانس دوباره بدهید. افراد موفق کسانی هستند که برای پیشرفت امور فعلی اجازه نمی دهند حرف ها یا کارهای افراد سمی پیشرفت کارها را مختل کند بنابراین زود فراموش می کنند، اما برای آینده خود را مصون نگاه داشته و از بروز دوباره خسارات جلوگیری می کنند.

چطور با افراد سمی برخورد کنیم

 

زمزمه نکردن افکار منفی

بعضی اوقات مجبورید افکار منفی را با خود حمل کنید. در اینگونه موارد اشکالی ندارد کمی ناراحت باشید، اما زیر لب حرف زدن با خود در مورد افکار منفی اوضاع را بدتر خواهد کرد. حرف زدن با خود در مورد افکار منفی غیر ضروری و غیرواقعی بوده و فقط جنبه خودخوری دارد. با این کار خود را در طوفان سهمگین احساسات منفی پرت خواهید کرد که رهایی از آن بسیار مشکل است. پس به هر قیمتی که شده از حرف زدن با خود در مورد افکار منفی خودداری کنید.

 

کم کردن میزان کافئین

خوردن کافئین باعث ترشح آدرنالین می شود. آدرنالین نیز عامل اصلی واکنش فیزیولوژیک “جنگ یا گریز” است. این واکنش یک مکانیزم برای بقاء بوده و در مواقع خطر انسان را وادار می کند که یا بایستد و بجنگد یا برای زنده ماندن پا به فرار بگذارد. واکنش جنگ یا گریز برای واکنش سریع، منطق را دور می زند. این واکنش در مواقعی که یک خرس در حال دنبال کردن شماست بسیار کاربردی است، اما زمانی که صبح زود رئیسِ عصبانیِ شما با داد و فریاد در حال بازخواست کردن شماست نه!

 

خواب کافی

هر چقدر از اهمیت خواب کافی و تأثیر آن در افزایش هوش هیجانی و کاهش استرس بگوئیم بازهم کم است! وقتی می خوابیم مغز به معنای واقعی کلمه شارژ می شود و اتفاقاتی که در طول روز رخ داده اند را ذخیره کرده یا پاک می کند (این پروسه باعث خواب دیدن می شود.) و نهایتاً منجر می شود صبح روز بعد هوشیار و سرحال باشیم.

خواب بی کیفیت یا کم خوابی باعث کاهش خویشتن داری و پائین آمدن هوشیاری و حافظه خواهد شد. کمبود خواب هورمون های استرس را هم تحریک خواهد کرد. خواب کافی شبانه شما را در برخورد با افراد سمی صبورتر، مثبت تر و خلاقانه تر کرده و مبارزه با آنها را راحت تر می کند.

 

کمک گرفتن از اطرافیان

اینکه بخواهید تک نفره از عهده همه بر بیایید وسوسه کننده اما کاملاً بی فایده است! در برخورد با افراد سمی باید نقطه ضعف های رویکرد خود را بدانید. این یعنی مشورت کردن با دیگران برای رسیدن به یک استراتژی بهتر در مقابله با فرد سمی. هر کسی در محل کار یا خارج از آن دوستی دارد که در مواقع بحرانی به او کمک کرده و اصطلاحاً هوای او را دارد. این افراد را در زندگی خود شناسایی کرده و سعی کنید در مواقع لازم از آنها کمک یا مشورت بگیرید.

در بسیاری از اوقات توضیح دادن مشکل منجر به کسب بینش خواهد شد. علاوه بر این صحبت کردن با دیگران منجر به پیدا کردن راه کاری مؤثر می شود چون آنها به اندازه شما از لحاظ احساسی درگیر موضوع نیستند و به موضوعات با دید بازتری نگاه می کنند.

 

برخورد با افراد سمی آسان است

همانطور که می بینید برای مقابله با فرد سمی باید راه کارها و استراتژی های مختلفی را به کار برد. فراموش نکنید که همیشه خونسردی خود را حفط کرده و از وارد شدن به هرج و مرجی که نهایتاً منجر به ناراحتی خودِ شما خواهد شد خودداری کنید.

شما چه فکر می کنید؟ آیا تا به حال با فرد سمی در زندگی خود برخورد کرده اید؟ رویکرد شما برای مقابله با این افراد چیست؟ لطفاً نظرات خود را با زرافه در میان بگذارید.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
(1 votes, average: 4٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments
  • علی
    13 مرداد 1397

    من که میشینم باهاشون ی سیگاری بکشم اونا تو اون لحظه ی سری حرفایی میزنند آدم کب میکنه چطوری آنقدر رو مخ‌ می‌توانند راه برند بعدش خیلی عجیب و غریب حرف میزنند چطوری جوابشونو بدم خوب ولی تو اون موقعیت من ی جمله بلد نیستم بگم حرف اونو خنثی کنم تمرکزم از بین میره