برخورد صحیح با همکار غرغرو ، مهارتی که باید بیاموزید

1396/10/11
11 دی
نویسنده : giraffemag

با همکار غرغرو چه کنیم؟

تا حالا براتون پیش اومده که همکارتون با تغییرات خلق و خوش روی شما هم اثر بذاره و با غرغر کردن روحیه ی شما را کسل و خموده کنه؟ شاید همین همکار تا چند وقت پیش رابطه ی خوبی با شما داشته و همیشه با سلام های اول صبحش لبخند به لبتون می آورده اما در حال حاضر به هر دلیلی هر روز شروع به ناله کردن می کنه و حس و حال شما رو هم درگیر خودش کرده. اما شاید تا حالا باهاش همراهی کردید و نتیجه بدتر شده! چاره ی رهایی از این وضعیت چیه؟ برای فهمیدن جواب این سوال چند نکته رو باهم مرور کنیم.

 

هدف واقعی وی از این کار را بفهمید

باید بفهمید که همکارتون فقط برای تخلیه خودش این کار رو میکنه یا برای اینکه شما راهنماییش کنید این موضوعات رو با شما در میان میذاردب. تنها راه هم برای اینکه این موضوع رو بفهمید اینه که خیلی صادقانه و روراست ازش بپرسید.

اگر فقط قصد داشت خودش رو خالی کنه دو راه دارید، یا به حرفاش دائما گوش بدید یا اگر واقعا این براش تبدیل به یه عادت شده و گوش دادن به حرفاش از توانتون خارجه خیلی محترمانه بهش اعلام کنید که نیاز دارید یک هفته از حرفای نا امید کننده اش دور باشید. گفتن این حرف قطعا براتون سخته اما وقتی به درجه ای رسیدید که دیگه نمی تونستید این رفتار رو تحمل کنید به این فکر کنید که واقعا حقشه بدونه که چقدر رفتارش آزاردهنده ست.

در صورتی که احتیاج به نصیحت داشت در موردی که نیاز داره راهنماییش کنید ولی اگه به شخصه نظری در اون مورد نداشتید یا ترجیح دادید از زبون شما نصیحت هارو نشنوه یه مشاور خوب که خودتون هم تاییدش می کنید بهش معرفی کنید. اگر گفتن این حرفا به همکارتون سخت به نظر می رسید می تونید از این جمله ها استفاده کنید: شرایطی که تعریف کردی خیلی پیچیده اس، من همیشه وقتی خودم تو اوضاعی مثله این گیر می کنم به این مشاور یه سر می زنم. اگر میخوای می تونم ببینم برای چه زمانی می تونه بهت وقت بده تا با هم حرف بزنید و مشکل رو حل کنی.

 

تشویق کنید تا چند قدم برای تغییر اوضاع بردارد

ازش بپرسید برای تغییر شرایط و بهبود اوضاع چه کاری هست که بتونه انجام بده. به جای اینکه دائما بخواد غر بزنه و حال خودش رو خراب کنه به فکر راه حل باشه. براش توضیح بدید که چند وقت از اینکه با این مشکل درگیره میگذره و سعی کنید در حرفاهاتون خودتون رو کنارش نشون بدید. هدف اصلی شما توی این گفتگو نباید گم بشه و بحث رو به سمت این ببرید که راه حلی برای رفع این مشکل سراغ داره یا نه؛ در اینجا با دو بازخورد مواجه میشوید.

 • اطلاع دارد که باید چه کاری انجام بدهد. در صورتی که جواب سؤال رو میدونست تشویقش کنید که زودتر اقدامات لازم رو انجام بده تا از این وضعیت بیرون بیاید. به وی این آگاهی رو بدهید که مهم نیست چقدر این کار میتونه سخت باشه، مهم اینه که چقدر نتیجه ی این کار می تونه حالش رو خوب کنه و از این حال و هوا نجاتش بده.
 • اگر نمیدونست که برای بهتر شدن اوضاع چه کاری می تونه انجام بده شما جواب منفی اش رو اینجوری تعبیر کنین که ازتون داره کمک میخواد تا اگه راهی سراغ دارید بهش بگید. هر پیشنهادی که دارید همون موقع در اختیارش بذارید. یادتون باشه اینکه بحث رو در اختیار داشته باشید مهمه چون احتمالا فرد مقابلتون تمایل داره طبق عادت به الگوی رفتاری قبلش برگرده و شروع کنه به غر زدن و ناله کردن! در کنار صحبت در مورد راه حل هاتون بهش اطمینان بدید که باور دارید می تونه از پسش بر بیاد و این مشکل رو حل کنه. در ضمن اگر صمیمیتی باهاش دارید یا دوست دارید کمکش کنید می تونید کمک خودتون رو هم بهش پیشنهاد بدید.

انجام دادن کارهای بالا شاید همیشه در مورد اینکه مشکل همکارتون حل بشه کارساز نباشه اما حتما اون شخص رو نسبت به موقعیتی که توش هست آگاه تر می کنه و باعث میشه تا بفهمه نمی تونه مشکلش رو با استفاده از شما به عنوان کسی که انرژی های منفی رو روی سرش خالی می کنه، حل کنه. متوجه میشه که باید به فکره یه راه دیگه باشه. در این صورته که به احتمال خیلی زیاد به رفتار آزاردهنده اش پایان میده و شما دوباره آرامشی رو که دنبالش بودین به دست میارید.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
(1 votes, average: 5٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments
 • سبحان
  13 دی 1396

  بنده در حال حاضر دارای یک عدد همکار غیر قابل تحمل هستم. دارم از مقالتون برای مقابله با رفتارش استفاده می کنم. دعا کنین از پسش بربیام! خدا نصیب هیچ کس همکار غرغرو نکنه. :-/

  • giraffemag
   18 دی 1396

   :)) ما هم امیدواریم که با این روش ها بتونید به خوبی با همکار غرغروی خودتون مقابله کنید و نتیجه بگیرید