6 موضوع ممنوعه در محیط کار

1396/10/11
11 دی
نویسنده : giraffemag

در محیط کار چه بگوییم و چه نگوییم؟

محیط کار محیط دوم زندگی ماست. در این محیط با افرادی سر و کار داریم که هر کدوم در دنیای خودشون زندگی می کنند و سلایق و افکار متفاوتی دارند. طبق تحقیقی که در سال 2015 صورت گرفت، مدت زمانی که یک کارمند تمام وقت در محل کار خود سپری میکنه، به طور متوسط 47 ساعت است. با وجود تلاش برای ایجاد رابطه ای صمیمی میان همکاران، باید توجه کرد که در برخی از اوقات مرز میان زندگی حرفه ای و شخصی به سادگی از بین میره. مهم ترین مسئله در این قسمت این نکته است که بتونیم در این محیط آرامش داشته باشیم و رسیدن به این آرامش در گرو این است که یکسری از نکات رو رعایت کنیم. این نکته ها خیلی سخت نیستند اما به یاد آوردنشون درست در موقعی که داریم اونارو زیرپا میذاریم موضوعیست که باید بهش توجه کرد. این مساله قطعا به مرور زمان موجب افزایش تجربه کاری شما هم خواهد شد. در این مقاله به تعدادی از موضوعاتی که سر کار باید ازشون بگذریم و در موردشون حرفی نزنیم تا آرامش نصیبمون بشه اشاره می کنیم.

مشکلات قانونی

فرقی نمی کنه شما در سمتی باشید که حق با شماست یا نه، به طور کلی صحبت در مورد مسائل و مشکلات قانونی که باهاش درگیر هستید کار عاقلانه ای نیست و تحت هر شرایطی بهترین تصمیم مخفی نگه داشتن این مسائل هست. یادتون باشه محیط کار اصلا مکان مناسبی برای صحبت در مورد مسائل قانونیتون نیست. مهم نیست که این مشکلات چقدر ناعادلانه و مصیبت بار هستند، زمانیکه در محل کار در مورد مسائل حقوقی خود صحبت کنید، دو مفهوم را به همکاران انتقال می دهید: اول آنکه به راحتی به افراد اطمینان کرده و مسائل شخصی خود را بیان می کنید و دوم شخصیتی دادخواهانه دارید.

روابط خارج از محیط کار

برای هر کسی پیش میاد که در زمینه روابطش دچار مشکلاتی بشه، در اینجور مواقع شدیدا دوست داریم که مشکل رو بازگو کنیم و با دیگران در موردش حرف بزنیم. یادتون نره اون یه نفری که قصد دارید در این زمینه باهاش درد و دل کنید مطمئنا در محیط کارتون نیست. صحبت در مورد این مسائل اون هم در محیط کار هیچ نتیجه ای نداره و در بسیاری از موارد نتیجه ی عکس دارد. مشکلاتی که ما در روابطمون باهاش مواجه میشیم بخشی از زندگیمون هستند اما نباید به زندگی کاریمون نفوذ پیدا کنند و این ما هستیم که باید این اجازه رو ازشون بگیریم. روابط عاطفی هم بخشی از آنهاست. اگر به تازگی از همسرتون جدا شدید و یا به نوعی مسائل ناراحت کننده عاطفی را پشت سر گذاشتید، می تونید با نزدیکان مورد اعتماد خود در مورد آنها صحبت کنید، اما باید بدانید که این موارد اصلاً موضوعات گفتگوی مناسبی در محل کار نیستند.

تجربیات مربوط به شغل قبلی

داستان تعریف نکنید و رازدار بمونید. هیچ دلیلی نداره که در محل کار فعلیتون در مورد رییس بدجنس قبلی یا همکار بی ملاحظه ای که خیلی شاکیتون میکرد صحبت کنید. این حرفها دید همکارانتون رو به شما تغییر میده و ممکنه در موردتون اشتباه قضاوت کنند یا حتی نگران این باشن که همین اتفاق ها در مورد اون ها هم پیش بیاد. در این صورت همیشه از شما ذهنیتی خواهند داشت که به صلاحتون نیست.

مسائل و مشکلات خانوادگی

هر فردی توی زندگیش با این مسائل روبرو میشه و اگه بخوایم صادق باشیم این مسائل تموم نشدنی هستند! اگر بخوایم هر روز این مسائل رو با خودمون به سر کار بیاریم آرامشی برامون باقی نمیمونه و دائما درگیر مشکلات خانوادگیمون هستیم. بحث در مورد مشکلات خانوادگی به نوعی نشون دهنده ضعف در مدیریت کردن زندگی شخصیه و نشان دهنده ی عدم توانایی در تعیین حدود مشخص شده در زندگی شماست، دو فاکتوری که به طور مستقیم روی رفتار حرفه ای و خلاقیت فرد اثر گذار هستند. سرو کله زدن با فرزندان یا بیماری آنها، بخشی از زندگی روزمره هر فردیست، فقط باید توجه کنید تلاش برای این رفع این مشکلات مربوط به خانه، خللی در برنامه زندگی حرفه ای شما وارد نمی کند.

در محل کار متمرکز روی کارتون باقی بمونید و اگر واقعا انقدر مشکلتون حاد و پیچیده شده بود که نمی تونستید ذهنتون رو آروم کنید اون روز رو مرخصی بگیرید و از فرداش با ذهنی باز دوباره سر کارتون برگردید. یادتون باشه همیشه بدترین تصمیم اینه که اجازه دهید مسائل خانوادگی ای که به ذهنتون میاد رو به جای اینکه از خودتون دورشون کنید به زبون بیارید و پخشش کنید.

مشکلات مالی

در صورتی که با شرایطی مواجه شده اید که از نظر مالی در تنگنا قرار گرفتید اجازه ندهید کسی این موضوع رو بفهمد. این کار هم برای شخصیتتون بهتره و هم افشای این مسائل باعث میشه تا دیگران فکر کنند که شما قادر نیستید مسائل مالی رو مدیریت کنید. همچنین به یاد داشته باشید بروز این مسائل باعث میشه تا بقیه افراد شک کنند که شما به دنبال یک کار با درآمد بیشتر باشید یا حتی بعد از ساعت کاری به کار دیگه ای بپردازید. در اون صورت به تمامی مسائل شما شک می کنند و  با هر مسئله ای که پیش بیاد فکرشون معطوف به این قضیه خواهد شد.

دیدگاه های سیاسی

هر کسی عقاید سیاسی خود را دارد، استراتژی هوشمندانه این است که در طول مدت کار بی طرف باشید. با به اشتراک گذاری دیدگاه های سیاسی خود، به طور مستقیم یا غیر مستقیم باعث رنجش خاطر همکاران شده و پیشرفت شغلی خود را به مخاطره می اندازید.

باورهای مذهبی

درست مثل سیاست، مذهب نیز خطر قرمز افراد است. بسیار پیش میاد که با بیان نظری شخصی، فرضت های حرفه ای را به طور منفی تحت تاثیر قرار دادیم. همکارانتون رو فارغ از اعتقادات مذهبیشون فرض کنید و قضاوتی در این مورد نداشته باشید. از هر گونه صحبت و اقدام که سبب آزرده کردن دیگران میشه خودداری کنید و اعتقادات شخصی خودتون رو به محل کار نیارید.

مشکلات سلامتی

حقیقت اینه که در هر محیط  ایده آل کاری بهترین وضعیت روابط به صورتی می تونه باشه که همکاران نگران حال همدیگه باشند اما حقیقت اینه که صحبت در مورد مسائل مربوط به سلامتیتون شاید منجر به یه برنامه ی کاری منعطف تر بشه اما در نهایت باعث میشه تا سرگروه ها یا روسای رده بالا از شما ذهنیتی پیدا کنند که نمی تونید به اندازه ی کافی فشار کاری رو تحمل کنید یا به قدر کافی قوی نیستید و آمادگی ارتقا به یک رده ی شغلی بالاتر رو ندارید، پس همیشه این مسائل رو پیش خودتون نگه دارید و تا حد امکان اجازه ندید روی مسائل کاریتون تاثیر داشته باشد.

بیان اولویت ها

با کمی صحبت در مورد خودمون و خصوصیات شخصیتیمون، سبب شکل گیری رابطه ای قوی بین خودمون و همکارانمون خواهیم شد. اما باید بدونیم که بین بیان خلق و خوها و بحث کردن همیشگی در مورد اولویت های شخصی، مرز مشخصی وجود داره. تمرکز بیش از حد بر اولویت های شخصی، ممکنه این طرز تفکر رو در همکاران ایجاد کند که شغل شما در اهمیت زیادی برای شما نداشته و در اولویت چندم قرار گرفته است.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
Life Style
زرافه

6 موضوع ممنوعه در محیط کار

در محیط کار چه بگوییم و چه نگوییم؟ محیط کار محیط دوم زندگی ماست....

(2 votes, average: 3٫50 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments
 • شایسته
  19 دی 1396

  اگر تو شرکت های ایران همین یک مورده صحبت نکردن درباره ی مسائل و مشکلات خانوادگی هم جا بیفته واقعا جای شکر داره!

  • giraffemag
   26 دی 1396

   بله کاملا. تقریبا تمام این موضوعات ، اصلی ترین موضوعات صحبت با همکاران در محیط های کاری ایران هستند. با این حال ما هم امیدواریم با فرهنگ سازی بهتر در محیط کار همه ی ما صحبت های روزمره به سمت پیشرفت و مسائل فنی و کاری پیش بره…