راهکارهای یک مصاحبه کاری موفق

1396/09/27
چگونه در مصاحبه شغلی موفق شویم
27 آذر
نویسنده : giraffemag

همه ما حداقل برای یک بار در عمر چند ساله خود تجربه مصاحبه کاری را داشته ایم. چیزی که بیشتر از همه در خصوص یک مصاحبه کاری زمان و ذهن ما را درگیر می کند در قدم اول نوع پوشش و در قدم بعدی چگونگی برخورد و واکنش در حین مصاحبه است. مسلما همه ما اشتباهات و ایراداتی داریم و هیچ انسانی به معنای محض کامل نیست. البته این را در نظر داشته باشید که اگر شما با کارفرمایی آینده نگر طرف باشید بسیاری از نقص های شما نادیده گرفته می شود. به این دلیل که کارفرمای مجرب توانایی های شما را ارزیابی کرده و فرصت شکوفا شدن را در اختیارتان می گذارد. اما همه این ها باعث نمی شود برای یک مصاحبه بی نقص و فوق العاده تلاش نکنید.

 

باید ها و نباید های یک مصاحبه کاری چیست؟

تصویری که در مصاحبه کاری از خود به جای می گذارید تأثیر بسزایی در پذیرفته شدن و حتی ماندگار شدن شما در یک موقعیت شغلی دارد. ما نکاتی را برای شما بازگو می کنیم که شاید هیچ وقت در موقعیت های از دست رفته به آن توجهی نکرده اید و قول می دهیم همین موارد کمک شایانی به پیشرفتتان در این زمینه خواهد کرد.

علت ترک آخرین شغلتان را توضیح ندهید

مدیر شرکتی که شما را به مصاحبه دعوت کرده است به طور حتم علت ترک شغلتان را خواهد پرسید. در این مورد این یک حق مسلم است که به آن شخص داده می شود و شما در هر صورت باید پاسخی مناسب به این پرسش داشته باشید. این را در نظر داشته باشید که ابدا در مورد شغل یا مدیر قبلی خود بدگویی نکنید. فقط توضیح مختصری بدهید و در آن ذکر کنید که مشکلی با آن شرکت نداشته اید و لازم دیده اید که شغل خود را تغییر دهید و تجربه های جدید در محیط جدید کسب کنید. طولانی کردن بحث و صحبت منفی در این مورد حس نداشتن صداقت و اشتباهی از طرف خودتان را پر رنگ می کند.

روی چیزی که از شغل مورد نظر می خواهید متمرکز نشوید

مطمئنا در انتخاب یک شغل بسیاری از موارد را در نظر می گیرید. به عنوان مثال به حقوق و مزایای مورد نظر، بیمه و خیلی موارد دیگر توجه نشان می دهید. اما به این توجه کنید که به هیچ عنوان سؤال و صحبت در این باره را طولانی نکنید. اگر در مدت مصاحبه فقط راجب خودتان صحبت کنید و سؤالی در ارتباط با کاری که قرار است در آن مشغول شوید و انتظاراتی که از شما در طول مدت کاری می رود نپرسید، تصویر مثبتی از خود به جای نگذاشته و در آخر ممکن است موفق به گرفتن شغل مورد نظرتان نشوید.

لبخند بزنید

سعی کنید لبخند داشته باشید و با انرژی مثبت وارد اتاق شوید. رفتاری دوستانه و گرم داشته باشید. اگر با شما شوخی کردند بخندید و صمیمانه پاسخ دهید. خود را جذاب و شوخ طبع نشان داده و فقط منتظر نباشید تا از شما سوال بپرسند تا جواب دهید. خودتان هم سوال کنید طوری که مشخص باشد به شغل مورد نظر علاقه دارید. شاید لبخند به تنهایی آزار دهنده باشد، اما مجموع این موارد در کنار هم مؤثر واقع خواهد شد.

اعتماد به نفس و اطمینان به خود داشته باشید

اگر احساس اطمینان و اعتماد به نفس ندارید در ابتدای امر وانمود به آن کنید تا با تمرین این حس را در خود تقویت کنید. در لحظه اول که وارد اتاق مصاحبه می شوید ممکن است احساس خوبی نداشته باشید و رفتار سرد و خشکی را از طرف مقابل دریافت کنید. ممکن است سوالات کمی شما را آزار دهند اما باید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و طوری رفتار کنید که به آن شغل یا آن شرکت تعلق دارید. در صورتی که از خود نقطه ضعف نشان دهید احتمال استخدامتان پایین می آید.

لباس مرتب بپوشید

لباسی بپوشید که در خور مصاحبه و محل کار باشد. در برخورد اول ظاهر حرف اول را می زند و شما را سریعا به مرحله بعدی که محک زدن توانمندیهایتان است سوق می دهد. لباسی مرتب و اتو کشیده شخصیت توانمند و منظمی به شما می دهد. توجه به نوع پوشش موردی است که در تمامی مصاحبه های کاری لحاظ می شود و تصمیم گیری برای انتخاب شما آسان تر و سریع تر اتفاق می افتد.

مقاله مشابه

Simmilar Blog
(1 votes, average: 4٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments