چگونه پولدار شویم؟

1396/10/26
6 راه برای مدیریت هزینه ها و پولدار شدن
26 دی
نویسنده : giraffemag

شاید فکر کنید تمام کسایی که پولدارند خوش شانس هستند اما این حقیقت ندارد. ذهنیت این افراد غنی از پول هست و همین اونا رو به سمت پول می بره. اگر شما اوضاع ذهنی مناسبی در مورد پول نداشته باشین در این صورت کاملا طبیعیه که درآمد کمی داشته باشین. برای اینکه پول بیشتری نصیبتون بشه نیاز نیست دائم به فکر شغل های پردرآمدتر باشین. جایی که باید روی اون کار کنین و پرورشش بدین درست تو وجود خودنوته. ذهنیتتون از خودتون رو پولدار کنین! اینکه ذهننیت خودتون رو تغییر بدید کار چندان اسانی نیست اما مهم اینه که شما خودتون به تدریج این ذهنیت رو شکل دادین پس خودتون هم می تونین به تدریج عوضش کنین.

9 عادت ذهنی که برای پولدار شدن به آنها نیاز دارید

برای شکل دادن ذهنیت خودتون نیاز دارین رو عادت هاتون تمرکز کنین. عادت ها هرچند کوچیک هم باشن نقش مهمی در زندگی ما دارند و این مسئله وابسته به تکرارشون هست. در ادامه چند مورد از تأثیرگذارترین عادت هایی که برای پولدار شدن می تونین تو خودتون ایجاد کنید رو با هم بررسی می کنیم.

از خرید های ناگهانی و هیجانی خودداری کنید

بسیاری از افراد هستند که بلافاصله بعد از به دست  آوردن پول قصد دارند آن را خرج کنند. اما چه چیزی باعث این کار میشه؟ لذت بردن لحظه ای! بله ما فقط می خوایم در لحظه لذت ببریم و دیگه به نتایج این کار فکر نمی کنیم. احساسات باعث میشن تا ما تبدیل به یک “خریدار هیجانی” بشیم. اگر این رفتار رو از خودمون دور نکنیم کم کم حساب بانکیمون به دلیل خرید چیزایی که بهشون نیاز نداریم خالی میشه. راه حل جلوگیری از این پیشامد پرسیدن دو سوال از خودتون قبل از انجام خرید های بزرگه:

یک- آیا واقعا به این محصول نیاز دارید؟

دو- بدون این محصول می توانید زندگی کنید؟

اگر پاسختون به هر دو سوال مثبت بود یک هفته برای خرید این محصول صبر کنید. در بیشتر مواقع پس از تمام شدن هفته نظرتون در مورد خرید محصول عوض می شه. البته این سوالات رو در مورد خرید چیزایی مثل یه قهوه یا چای نیاز نیست از خودتون بپرسین و منظور از مطرح کردن این مسئله جلوگیری از انجام خریدهایی با مبالغ بالا و عجله ای است.

برای روزهای سخت آماده باشید

به پس انداز کردن عادت کنید. همه ی ما ممکنه روزهای سختی داشته باشیم که نیاز باشه از پس اندازمون استفاده کنیم. اما اگر در چنین روزهایی پولی نداشته باشیم چی میشه؟ همیشه با خودتون قرار بذارین که بیشتر از نصف حقوقتون رو خرج نکنید و اگر این براتون امکان پذیر نیست طبیعتا باید از هزینه هاتون کم کنید. پس انداز کردن نیمی از درآمد ماهانه تون کار عاقلانه ای است که نباید از اون چشم پوشی کنید.

 بر روی سلامت جسمیتان تمرکز کنید

بذارید صادقانه بهتون بگم، به جای اینکه در آینده بخواین هزینه های مربوط به درمان و بیمارستان رو بپردازید، الان برای سلامتیتون اهمیت قائل بشین و با هزینه برای سالم بودن، جلوی خرج های بزرگتر رو بگیرید. چه لزومی داره وقتی می تونیم پولمون رو برای سالم بودن خرج کنیم و در ازاش شاد باشیم، اجازه بدیم تا مریضی بیاد سراغمون و بعد برای سالم شدنمون هزینه کنیم؟

به ثبت و ضبط هزینه ها عادت کنید

در پایان هر روز هزینه هایی که پرداخت کردید رو بنویسید. نوشتن هزینه ها کار زمان بری نیست اما تأثیر بسیار زیادی در مدیریت هزینه هاتون داره. یک دفتر مخصوص به این کار اختصاص بدین تا آخر هر ماه با بررسی هزینه ها ببینین بیشترین قسمتی که براش هزینه کردین کجا بوده! خیلی از مواقع هست که با بررسی هزینه ها متوجه میشین خریدهایی که اصلا فکر هم نمی کردین مهم باشن روی هم جمع شدن و در طول یک ماه باعث شده تا بخش بزرگی از پولتون به هدر بره. با نوشتن هزینه ها در هر ماه می تونین برای مخارج ماه بعد بهتر برنامه ریزی کنید.

گرفتار قرض نشوید

اگر به قرض گرفتن عادت کنید هر روز صبح که بیدار میشین به فکر پولهایی هستین که باید پس بدین و این فکر کم کم باعث میشه تا نا امید شین یا پیش خودتون فکر کنین من هرگز نمی تونم از پس قرضی که دارم بربیام و ازش خلاص بشم. برای اینکه تو این شرایط گیر نیفتین همیشه یه قانون داشته باشین و اونم اینکه اگر توانایی خرید وسیله ای رو ندارین خب نخرینش! چرا باید برای خرید وسیله ای که به اندازه ی اون پول ندارین دو برابر قیمت به بانک سود پرداخت کنید؟ اگر وسیله ای که میخواین براش وام بگیرین ضروریه، به پس انداز کردن به جای وام گرفتن فکر کنید. در ضمن یادتون باشه همیشه محصولات گرونتر بهتر نیستن، با آگاهی کامل خرید کنید تا بعدا پشیمون نشید.

احساسات خود را به امور مالی وارد نکنید

افرادی که از نظر مالی قوی هستند اجازه نمیدن احساساتشون در تصمیمات مالیشون دخالتی داشته باشه. به عنوان مثال اگر یک میلیاردر فامیلی داشته باشه که میدونه ایده اش برای سرمایه گذاری تا حدود زیادی با شکست مواجه میشه هرگز برای اون ایده پول خرج نمی کنه! اگر میخواین از نظر مالی پیشرفت کنید باید یاد بگیرین احساساتتون رو از تصمیمایی که میگیرین جدا کنید. منظورم این نیست که کمک نکنین یا سنگدل باشین اما در این زمینه زیاده روی نکنین و وقتی واقعا میدونین که متضرر میشین به خاطر احساساتتون تصمیم اشتباه نگیرین.

وقتی ناراحت هستید خرید نروید

افرادی هستند که خرید را راه حل تمامی مشکلات می دانند. اینکه یک روزی  تصمیم بگیرید برای تنوع و رفع نیازهاتون به خرید برید و حالتون خوب بشه اصلا بد نیست. اما اینکه همیشه به خرید به عنوان یک مسکن نگاه کنید واقعا بده! شما نباید اجازه بدید این کار براتون تبدیل به یک عادت بشه؛ در غیر اینصورت تبدیل به آدمی میشین که در مواقع ناراحتی تمام پولهاشو خرج چیزایی می کنه که حتی بهش نیاز نداشته، خبر بد اینکه در آخر هم همچنان مشکلی که ناراحتتون کرده بوده سرجاش باقیه و با خرید حل نشده! خرید فقط یک مسکن موقت برای خوشحال کردن شماست پس هوشیار باشید.

خریدهای ضروری را به تعویق نیاندازید

اینکه بخواهید با به تعویق انداختن خرید اقلام ضروری پس انداز کنید کار بسیار اشتباهی است. به عنوان مثال تصور کنید هرماه روغن خودروی خود را عوض نمی کنید تا پس انداز کنید. بعد از چند ماه ماشین خرجی چند برابر روی دستتون می ذاره که باعث میشه تمام پس اندازتون از دست بره. در این صورت فکر می کنید اون پس انداز براتون سود داشته یا ضرر؟ کاملا مشخصه که در چنین شرایطی ضرر کردید. پس حواستون به خرج های ضروری و مهم باشه تا بعدها هزینه های مالی بزرگتری براتون پیش نیاد.

این 9 مورد برای اینکه درونی بشن تو وجودتون و واقغا تبدیل به عادت بشن نیاز به زمان و تلاش دارن. نباید حس کنین که نمی تونین یا در مورد این مسئله خیلی عقب هستین. برای اینکه تو مسائل مالی حرفه ای تر عمل کنین به خودتون فرصت بدین و در عین حال در کنارش آروم آروم این عادت ها رو تبدیل به اهدافی کنین که باید بهشون در یک مدت مشخص برسین. امیدوارم نتایج توجه به مسائل مالی و اهمیت قائل شدن برای دخل و خرجتون رو خیلی زود ببینین. J

 

 

 

 

 

مقاله مشابه

Simmilar Blog
(1 votes, average: 3٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments