آموزش کامل استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی

1397/05/01
آموزش کامل استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی
01 مرداد
مدت زمان : 15 دقیقه
نویسنده : سید مهدی رئوف

در مقاله آموزش کامل استفاده از هشتگ ها قصد داریم، بهترین و جامع ترین و بروز ترین راهنمای استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی را برای شما شرح دهیم. شبکه های اجتماعی امروز، جزئی جدانشدنی از زندگی بیشتر ما و حتی بخشی اجتناب ناپذیر از هر کسب و کار و استارتاپ هستند. نباید از ارزش و اهمیت هشتگ ها در شبکه های اجتماعی غافل شد. حالا که این فرصت خوب در اختیار هر استارتاپ قرار دارد، در ادامه مطلب، صفر تا صد نحوه استفاده از هشتگ ها را برای شما عنوان می کنیم. شاید در پایان مطلب از اینکه باید این همه نکته راجع به هشتگ ها می دانستید تعجب کنید.

 

کاربرد هشتگ چیست؟

اولین مسئله ای که در مطلب آموزش کامل استفاده از هشتگ ها به آن اشاره می کنیم و لازم است پیش از هر چیز از آن اطلاع داشته باشید این است که کاربرد هشتگ چیست؟ سرتان را درد نمی آوریم و یک راست به اصل مطلب می رویم. کاربرد هشتگ دو طرفه است. هشتگ هم برای صاحبان شبکه های اجتماعی مفید است و هم تأثیر بسیار زیادی در کارکرد شبکه های اجتماعی برای کاربران دارد. مردم می توانند با استفاده از هشتگ ها برند ها را بشناسند و برند ها نیز متقابلاً می توانند افرادی که در رابطه با حوزه خاصی جستجو می کنند را پیدا کنند. این موضوع در رابطه با هر چیزی مصداق دارد. شما ممکن است به دنبال محتوایی در رابطه با موضوعی خاص باشید. از طرفی صاحبان صفحات شبکه های اجتماعی که برای آن موضوع محتوا تولید و منتشر کرده اند نیز فرصت دیده شدن توسط شما را دارند. ارزش هشتگ ها در جا انداختن برند شما در زمینه های مورد فعالیت شما انکار ناپذیر است. این موضوع مخصوصاً در توییتر و در اینستاگرام در اوج خود قرار دارد.

 

از هشتگ در کدام شبکه های اجتماعی بهترین بهره را ببریم؟

اگر قصد ارتقای کسب و کار و استارتاپ خود را دارید استفاده از شبکه های اجتماعی توییر و اینستاگرام را بیش از بقیه به شما پیشنهاد می کنیم. این دو شبکه اجتماعی وقت شما را تلف نخواهند کرد. طبق آمار سه ماهه اول سال 2018 توییتر در حال حاضر 336 میلیون مخاطب فعال دارد. اینستاگرام اما وضعیت فوق العاده ای دارد و جمع کاربران فعال این پلتفرم اجتماعی تا به امروز به حدود یک میلیارد نفر می رسد. این تعداد کاربر فعال در یک شبکه اجتماعی نشان دهنده این است که احتمالاً شبکه اجتماعی اینستاگرام فرصت خوبی برای ارتقای کسب و کار شماست.

آموزش کامل استفاده از هشتگ ها را در کدام شبکه اجتماعی اعمال کنیم؟

 

این مطالب را عنوان کردیم که بدانید این شبکه های اجتماعی ارزش فعالیت جدی استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا را خواهند داشت. از بحث اصلی خودمان دور نشویم.

اکنون می خواهیم برای شما توضیح دهیم که هشتگ ها چطور کار می کنند؟

 

هشتگ ها چطور کار می کنند؟

هشتگ ها رایج ترین و یکی از جالب ترین پدیده های موجود در اینترنت و شبکه های اجتماعی هستند. شما به هر چیزی که فکر کنید، هشتگی در مورد آن وجود دارد و شانس اینکه افرادی تصویر یا متنی در رابطه با آن هشتگ منتشر کرده باشند نیز وجود دارد. تصور کنید که وقتی در همین زبان فارسی خودمان هشتگ “#نه_به_استفاده_یا_سو_استفاده_از_جنسیت” در شبکه های اجتماعی وجود دارد، مطمئناً در زبان فارسی و انگلیسی پر است هشتگ های کاربردی و مفید که می توان از آن ها استفاده کرد.

اما اینکه هشتگ مورد استفاده شما کارکرد خوبی داشته باشد و از آن نتیجه بگیرید بستگی به مفید بودن و کاربردی بودن هشتگ دارد. باید از هشتگ درست استفاده کنید تا مخاطبان مورد نظر خود را به دست بیاورید.

 

نقش هشتگ در شبکه های اجتماعی

هشتگ برای اولین بار توسط یکی از کارمندان سابق گوگل در شبکه اجتماعی توییتر استفاده شد. نقش هشتگ و هدف آن را می توان در اصل نظم دهی و دسته بندی موضوعات مختلف در شبکه های اجتماعی دانست. متأسفانه هنوز فرهنگ استفاده صحیح و اصولی از هشتگ ها در کشور ما جا نیفتاده است. فایده اصلی استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی این است که باعث می شود محتوای موجود در رابطه با هر موضوع قابل جستجوتر باشد.

 

استفاده از هشتگ برای اولین بار در توییتر

 

فرهنگ استفاده از هشتگ ها

اما به مرور زمان و با جا افتادن فرهنگ استفاده صحیح از هشتگ ها کسانی که به استفاده بی رویه و اشتباه از هشتگ ها بپردازند و هشتگ های غیر مرتبطی با محتوای خود منتشر کنند بیشتر در خطر خواهند بود. مطالبی که در آن ها به هر نحوی اصول استفاده از هشتگ رعایت نشده باشد، در صورت گزارش توسط کاربران می تواند به عنوان محتوای اسپم و بی فایده محسوب شود و این به هیچ وجه به نفع صاحبان این کسب و کار ها و این صفحات نخواهد بود. (در ادامه در مورد آثار و پیامدهای استفاده از هشتگ های نامرتبط و بی رویه توضیح می دهیم) همچنین شانس بهتر دیده شدن برای صفحه های اجتماعی که از هشتگ های صحیح استفاده می کنند نیز بیشتر است.

امروز جستجوی کاربران در فضای وب در مورد هشتگ ها بسیار زیاد است. برای مثال یکی از سوال های مطرح و پرجستجو در فضای وب این جمله است: بهترین هشتگ ها برای شبکه های اجتماعی کدام هشتگ ها هستند؟ این نشان دهنده این است که فرهنگ استفاده از هشتگ ها می تواند در وضعیت بهتری قرار بگیرد.

 

نکات مهم برای استفاده از هشتگ

اگر به استفاده از هشتگ ها به عنوان یک ابزار بازاریابی فکر می کنید حتماً این نکات را به یاد داشته باشید:

 • از هشتگ ها برای هدف و موضوع اصلی استفاده کنید. برای دسته بندی و قابلیت جستجوی بهتر و آسان تر.
 • از تعداد کلمات زیاد در ترکیب هشتگ ها  استفاده نکنید. این کار می تواند خواندن آن را سخت تر و قابلیت جستجوی آسان تر هشتگ مورد نظر شما را بسیار کم کند.
 • پست ها و مطالب خود را غرق هشتگ نکنید! این کار به معنای استفاده بی رویه از هشتگ است که باعث می شود مطلب شما خسته کننده و هرز به نظر برسد. شبکه اجتماعی اینستاگرام در حال حاضر امکان ایجاد 30 هشتگ برای هر پست را فراهم کرده است، اما سخن ما این است که در دیزی باز است، گربه نباید حیا داشته باشد؟ بنابراین مخاطب را نیز در نظر بگیرید. ما استفاده بیش از 4 تا 6 هشتگ را به شما توصیه نمی کنیم. بر اساس توصیه ها در شبکه اجتماعی توییر نیز بیش از دو هشتگ برای هر پست توصیه نمی شود.
 • می توانید از هشتگ های مرتبط با رویدادها، جشن ها، همایش ها و موضوعات مرتبط با کسب و کارتان و متناسب با مطلب مورد نظر استفاه کنید.
 • از هشتگ های مرتبط با برند و یا محتوای مورد نظر استفاده کنید.
 • چند هشتگ مخصوص برای  کسب و کار و استارتاپ خود نیز در نظر بگیرید.

 

چرا باید حتماً از هشتگ مرتبط استفاده کنیم؟

بر اساس تحقیقی از شرکت توییتر استفاده از هشتگ می تواند باعث افزایش 16 درصدی ریتوئیت شوند. این یعنی هشتگ ها می توانند مطالب شما را برای افرادی که شما را دنبال نمی کنند در دسترسی آسان تر و بیشتری قرار دهند. در اینستاگرام نیز با به روز رسانی اخیر این شبکه اجتماعی و اضافه شدن امکان دنبال کردن هشتگ ها و اضافه کردن هشتگ ها به بیوگرافی پروفایل، هشتگ قدرت بیشتری پیدا کرده است. اما قبل از اینکه هول شوید و سریع به انتخاب یک هشتگ برای پیج خود فکر کنید چند لحظه صبر کنید. قبل از آن باید یک نکته مهم را بدانید.

 

امکان جریمه هشتگ توسط کاربر

اگر قصد دارید هشتگی را به بیوگرافی پروفایل خود اضافه کنید به یاد داشته باشید که لازم است تا محتوای مرتبط با آن هشتگ را نیز تولید کنید. علاوه بر این موضوع، با بروزرسانی جدید و علاوه بر اضافه شدن این قابلیت ها یک قابلیت مهم دیگر نیز در اختیار کاربران قرار گرفته است که بسیار مهم است. کاربران می توانند در مورد مطلبی که با هشتگ مورد نظر ارسال کرده اید نظر بدهند و در صورتی که پست مورد نظر محتوای مرتبطی با هشتگ استفاده شده در آن نداشته باشد امکان گزارش این موضوع توسط کاربران وجود دارد. بنابراین اگر محتوای شما مرتبط نباشد تلاش شما بی فایده خواهد بود.

کاربر از زمانی که هشتگ را دنبال می کند پست های مرتبط با آن را مشاهده می کند. با کلیک بر روی هر پست و در قسمت سه نقطه پست در اینستاگرام امکان ارسال فیدبک در مورد مرتبط بودن محتوا با هشتگ مورد نظر وجود دارد. با استفاده از این فیدبک اینستاگرام متوجه می شود که محتوا مرتبط است یا اینطور نیست و اگر محتوا مرتبط نباشد به جریمه پیج متخلف می پردازد.

 

استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی

 

برای مثال شرکت شما در زمینه خدمات حسابداری فعالیت می کند. ممکن است شما به دلیل محبوب بودن استفاده از هشتگ #لاکچری تصمیم به استفاده از آن بگیرید. در صورتی که کاربران پست شما را به عنوان یک پست نامرتبط با هشتگ مورد استفاده گزارش دهند، اینستاگرام شما را جریمه خواهد کرد و پست شما را به قعر نتایج مورد نمایش می فرستد. حتی ممکن است تمام پست های شما که حاوی این هشتگ می باشند نیز به پایین نتایج سقوط کنند. باقی ماجرا و تصمیم و قضاوت راجع به این که استفاده از هشتگ نامرتبط ارزشی دارد یا خیر، به شما بستگی دارد.

 

هشتگ ها و برند شما

همانطور که برای تولید محتوا در وبسایت خود از تحقیقات در مورد کلمات کلیدی مرتبط استفاده می کنید در شبکه های اجتماعی نیز بهتر است این کار انجام شود. از هشتگی استفاده کنید که مرتبط باشد و از بازدید زیادی برخوردار باشد.

 

از بهترین هشتگ موجود استفاده کنید!

اگر نمی دانید هشتگ های خود را در مورد چه چیزهایی و حول چه محوری ایجاد کنید می توانید به سوالات زیر پاسخ دهید تا سرنخ را به دست آورید.

 • علاقه و توجه مشتریان به چه چیزی است؟
 • کدام یک از برندها هستند که به شما شباهت دارند، اما رقیب شما نیستند؟
 • قالب مشتریان شما از کجا هستند؟
 • کالا و خدمات شما چه نیازی را برطرف می کنند و یا چه مشکلی را حل می کنند؟

حالا اگر فرض کنیم که شرکت شما یک آژانس مسافرتی است که خدمات رزرو بلیط هواپیما ارائه می دهد، هشتگ های ثابت متناسب با محتوای شما به ترتیب و شکل زیر خواهند بود:

علاقه ها: #هواپیما / #هواپیمای_مسافربری

برند های مشابه: #نام برند مشابه

مکان ها: #تهران / #مشهد

راه حل ها و خدمات: #سفر_راحت / #سفر_مطمئن

 

استفاده از هشتگ های مرتبط در مقاله آموزش کامل استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی

 

از هشتگ های مختص به برند خود استفاده کنید

هشتگ های مخصوص خودتان را نیز بسازید و از آن ها استفاده کنید. این هشتگ ها به مرور زمان برای شما برند و ارزش خواهند شد و نماد شما خواهند بود. بهتر است این هشتگ ها اختصاصی بیش از حد طولانی نباشند، یادآوری آن ها سخت نباشد، و روان و سلیس باشند.

 

چطور هشتگ مخصوص به کسب و کار خودمان را بسازیم؟

در حالیکه از هشتگ های مختلف برای جذب بازدید استفاده می کنید بهتر است دو یا سه هشتگ مخصوص به خود نیز داشته باشید تا از آن ها در پست های خود استفاده کنید. مراقب باشید تا این هشتگ ها عمومی نباشند تا پست شما به عنوان پست غیر مرتبط و اسپم محسوب نشود. برای ساخت این هشتگ ها نیز کافیست کمی با لغات بازی کنید. برای مثال می توانید نام “اینستا” را به انتهای نام برند خود اضافه کنید و هشتگ اختصاصی مربوط به پیج اینستاگرام خود را بسازید. بسیاری از مدیران بازاریابی دیجیتالی برند های مشهور هنوز از به روز رسانی جدید اینستاگرام مطلع نیستند و به صورت شانسی و بی حساب و کتاب و یا تنها فقط بخاطر بیشتر دیده شدن از هر هشتگی که با آن احساس راحتی بیشتری می کنند استفاده می کنند و از عواقب آن اطلاع ندارند.

 

معنای “Top Posts” و “Recent Posts” در اینستاگرام

هر هشتگ در اینستاگرام گالری مخصوص به خودش را دارد. زمانی که شما هشتگی را در قسمت جستجو تایپ می کنید هر پستی که با این هشتگ منتشر شده باشد برای شما قابل مشاهده خواهد بود. پست هایی که در قسمت Top Posts (پست های برتر) قرار می گیرند پست های جدیدتری هستند که معمولاً در مدتی کوتاه لایک و کامنت بیشتری دریافت کرده اند. همه پست ها که با این هشتگ منتشر می شوند نیز در قسمت Recent Posts منتشر می شوند، اما با اضافه شدن پست های جدید تر اگر پست شما تعامل کافی را برقرار نکرده باشد به پایین لیست خواهد رفت.

 

هشتگ های پربازدید بهتر هستند یا هشتگ های خاص تر و مرتبط تر؟

با استفاده از هشتگ های معروف و پر استفاده شما می توانید بازدید خوبی برای محتوای خود ایجاد کنید، اما طولی نمی کشد که محتوای شما به سرعت به رده های پایین برود و از دید خارج شود، استفاده از این هشتگ ها مفید است، اما پیشنهاد می کنیم در کنار آن ها از هشتگ های کم استفاده و خاص تر (با مخاطبان خاص تر و گزیده تر) استفاده کنید تا شاید بتوانید در این هشتگ ها رتبه خوبی کسب کنید و همچنین افرادی که واقعاً به پست شما احتیاج دارند به آن می رسند.

 

هشتگ های خاص تر بهتر هستند یا هشتگ های پر بازدید تر ؟ - آموزش کامل استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی

 

از چه تعداد هشتگ استفاده کنیم؟

هیچ استاندارد خاصی برای استفاده از هشتگ ها وجود ندارد، اما بر اساس تحقیقات ما بهترین تعداد استفاده از هشتگ 2 الی 4 هشتگ مرتبط و هدفمند است. بیشتر پست هایی که در رده های بالاتر در قسمت پست های برتر قرار می گیرند معمولاً از این تعداد هشتگ استفاده می کنند. این تعداد می تواند ترکیبی از استفاده از هشتگ های برندینگ شما، هشتگ های دریافت کننده بازدید و هشتگ های مرتبط مختص به موضوع شما باشد.

راستی اگر در حال راه اندازی یک استارتاپ جدید هستید و از آن جایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، حتماً می دانید که شبکه های اجتماعی می توانتد چه تأثیرات مثبتی بر کسب و کار نوپای شما داشته باشد. به شما پیشنهاد می کنیم مقاله اشتباهات رایج استارتاپ ها در استراتژی شبکه های اجتماعی را از دست ندهید.

 

اضافه کردن هشتگ به قسمت بیو در پروفایل اینستاگرام

در ویژگی جدید اینستاگرام شما می توانید از هشتگ ها علاوه بر کپشن پست ها و کامنت ها، در قسمت بیو پروفایل خود نیز استفاده کنید. اما قبل از استفاده از هشتگ در بیو اینستاگرام لازم است به دو سوال پاسخ دهید.

 • هشتگ شما باعث جذب مخاطب هدف شما می شود؟
 • محتوای شما ارتباط طبیعی و خوبی با هشتگ مورد استفاده دارد؟

با فکر کردن به پاسخ این دو سوال می توانید از هشتگ های بهتری استفاده کنید.

 

چطور هشتگ های ترند در توییتر را بشناسیم؟

در توییتر هم هر هشتگ مجموعه خودش را دارد. همه پست هایی که از یک هشتگ استفاده کنند در یک مجموعه قرار می گیرند. استفاده از هشتگ هایی که با سرعت مور و ملخ شروع به افزایش پیدا می کنند کار خوبیست، اما با استفاده از هشتگ های خاص تر و مرتبط تر می توانید هواداران و مخاطبان هدف خود را به مطالبتان جذب کنید و به این شکل شاید افرادی که شما را از این طریق دنبال می کنند به مخاطبین هدف شما نزدیک تر باشند.

 

آموزش کامل استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی - هشتگ های ترند در توییتر

 

کمی هم در مورد هشتگ های توییتری خود فکر کنیم. برای این کار همان سوالاتی که در مورد استفاده از هشتگ در اینستاگرام از خود پرسیده بودید را در مورد توییتر نیز از خود بپرسید.

حالا اگر مقاله آموزش کامل استفاده از هشتگ ها را خوانده باشید دیگر می دانید که چطور از هشتگ های مفید برای کسب و کارتان استفاده کنید و از چه هشتگ هایی استفاده نکنید. اگر این مقاله به نظر شما مفید بود محبت کنید و آن را برای دوستان و همکاران خود ارسال کنید.

مقالات استارتاپی مشابه

Simmilar Startup article
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
گام صفر . پیش از شروع

24 گام برای موفقیت استارت آپ – گام صفر!

یک استارت آپ از چه چیزی شروع می شود؟ وقتی با علاقمندان حوزه ی...

مدت زمان مطالعه
قوانین فضای استارتاپی

5 موضوعی که قبل از کارکردن در محیط استارتاپی باید بدانید

کار کردن در محیط استارتاپی جذاب است، آنقدر جذاب که بسیاری از افراد حاضر...

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
نیاز به طرح تجاری برای استارتاپ

آیا برای استارتاپ حتماً به طرح کسب و کار نیاز داریم؟

طرح کسب و کار، طرح تجاری یا بیزنس پلن (Business Plan) معمولاً جزء اولین...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments