مهم‎‌ترین دلیل موفقیت استارتاپ‌ها از زبان بیل گروس [ویدیو]

1397/03/08
مهم ترین عامل موفقیت استارت آپ ها
08 خرداد
مدت زمان : 9 دقیقه
نویسنده : پیمان حسنی

بیل گروس بیش از 20 سال پیش و در سال 1996 کمپانی IdeaLab را تأسیس کرد. از آن زمان تاکنون او و همکارانش بیش از 100 شرکت موفق را راه اندازی کرده اند. اگر قصد دارید بدانید مهم ترین دلیل موفقیت استارتاپ ها یا شکست آنها چیست، یا اینکه می خواهید به اشتباهات استارتاپ های شکست خورده دچار نشوید، استفاده از تجربیات افراد متخصص و کارکشته ای مثل بیل گروس بسیار مفید خواهد بود. اگر او را نمی شناسید در ادامه معرفی مختصری از او را بخوانید.  

 

تقریباً هر ایده استارتاپی ای که در اطراف خود می بینید قبلاً توسط شخص دیگری امتحان شده است. پس چرا بعضی استارتاپ ها مفتضحانه شکست می خورند و بعضی دیگر موفق می شوند؟

برای جواب دادن به این سؤال به سخنان بیل گروس گوش کنید:

 

 

بیل گروس کیست؟

ویلیام تی گروس (William T. Gross) که در دنیای کسب و کار با نام بیل گروس شناخته می شود در سال 1958 در اِنسینوی کالیفرنیا متولد شد. او دارای مدرک لیسانس مهندسی مکانیک از مؤسسه فناوری کالیفرنیا (CalTech) است. او بنیانگذار کمپانی های GNP Audio Video, Knowledge Adventure و همچنین مالک و مدیرعامل کمپانی IdeaLab است که در نقش انکوباتور به استارتاپ ها کمک می کند.

فاکتورهای موفقیت استارتاپ ها

او کار راه اندازی کسب و کارها را از 12 سالگی و با فروش شکلات در ایستگاه های اتوبوس شروع کرده است. 5 شرکت Citysearch, CarsDirect, GoTo, NetZero و Tickets.com از موفق ترین کمپانی های تأسیس شده توسط او بوده و با کمک او به درآمدهای میلیارد دلاری رسیده اند.

من معتقدم استارتاپ ها یکی از بهترین مکان ها برای بهتر کردن وضعیت معیشتی مردم هستند. اگر تیم خوبی از افراد با انگیزه داشته باشید پتانسیل واقعی افراد را آزاد خواهید کرد و نتایجی غیرمنتظره رقم خواهید زد.

بیل گروس برای فهمیدن مهم ترین دلیل موفقیت استارتاپ ها 100 استارتاپی که خودش در IdeaLab راه اندازی کرده بود را آنالیز کرد. او به این 100 شرکت بسنده نکرد و علاوه بر آنها، 100 کمپانی خارجی را هم تحلیل کرد. او استارتاپ ها را بر اساس 5 فاکتور زیر سنجید و به آنها از 1 تا 10 نمره داد:

  • ایده
  • تیم
  • مدل کسب و کار
  • سرمایه
  • زمانبندی

 

موفقیت استارتاپ؛ شانس یا…

2 استارتاپ با ایده یکسان را فرض کنید؛ یکی موفق می شود و دیگری شکست می خورد. در اطراف خود نمونه های زیادی از این گونه استارتاپ ها را می بینیم. یکی به درآمد میلیاردی می رسد اما دیگری حتی یک ریال هم برای مؤسس خود به همراه نمی آورد! مثلاً قبل از گوگل موتور جست و جوی AskJeeves وجود داشت و قبل از حکمرانی بی چون و چرای یوتیوب، سایت به اشتراک گذاری ویدیو به نام shareyourworld.com در سال 1997 وجود داشت! چه بلایی سر آنها آمد؟

زمانبندی درست، یکی از مهمترین عومال موفقیت استارتاپ ها است

فاکتورهای تعیین کننده در موفقیت یا شکست استارتاپ ها

طبق صحبت های گروس، اولین قدم برای داشتن استارتاپ موفق، داشتن ایده ای است که نیاز بزرگی از مردم را رفع می کند. انجام چنین کاری به نظر ساده می رسد چون مردم مشکلات فراوانی دارند؛ اما بسیاری از استارتاپ ها به خاطر همین یک مورد به نظر ساده شکست خورده اند. نیازی که قرار است رفع کنید باید آنقدر واضح و اذیت کننده باشد که مردم حاضر باشند بابت رفع آن پول پرداخت کنند.

بنابراین اگر مشکل یا نیازی را هدف بگیرید که کوچک است یا آنقدر بی اهمیت که مردم حاضر نباشند بابت محصول شما پول بپردازند، تناسب محصول با بازار را نادیده گرفته اید و شکست خواهید خورد. عامل مهم بعدی داشتن تیم حرفه ای و نحوه اجرای کارها برای تولید محصول مناسب است.

آقای گروس سپس به مدل کسب و کار می پردازد و معتقد است استارتاپ ها باید مسیر واضح و روشنی برای کسب درآمد مشخص کرده باشند. او تزریق سرمایه های هنگفت را فاکتور دیگری برای موفقیت احتمالی استارتاپ ها می داند.

 

زمان، کلید پیروزی

بعد از اینها زمانبندی درست فاکتور سرنوشت ساز دیگری است. بسیاری از استارتاپ ها را می بینیم که یا خیلی زود محصول را عرضه کرده اند یا خیلی دیر که بازار از محصولات مشابه پر شده است. (مثلاً در ایران همه روزه شاهد ظهور انواع و اقسام استارتاپ های حمل و نقل و رستورانی هستیم!)

پس همانطور که می بینید زمانبندی درست اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیاری از استارتاپ ها از انجام دادن درست آن ناتوانند؛ برای زمانبندنی درست باید عملکرد محصول را در آینده تخمین زد و به نوسانات قیمت تمام شده هم فکر کرد تا به بهترین تناسب رسید. علاوه بر اینها باید به طور موازی رفتار و سلیقه مشتریان را هم بررسی کرده و درست در زمانی که مشتری نیاز به محصول پیدا می کند آن را به بازار عرضه کنیم.

 

نتایج تحقیق

بیل گروس متوجه شد که عامل موفقیت 42 درصد از موفق ترین استارتاپ های دنیا، زمانبندی درست است. تیم و اجرای کارها در مکان دوم و ایده –  منظور ایده ایست که ناب، متمایز و خاص است – در مکان سوم قرار گرفت. به طور خلاصه هر 5 فاکتور اهمیت زیادی دارند اما زمانبندی اهمیت بیشتری دارد. بهترین روش برای زمانبندی این است که ببینید آیا مردم واقعاً منتظر استفاده کردن از محصولی که قرار است عرضه کنید هستند یا نه؟

در نهایت آقای گروس سخنرانی خود را با بیان جملات زیر به پایان برد:

همانطور که قبلاً گفتم به کمک استارتاپ ها می توان دنیا را تغییر داد و زندگی را بهتر کرد. امیدوارم به کمک این بینش ها موفقیت های بیشتری کسب کرده و محصولی خلق کنید که بدون استارتاپ امکان پذیر نبود.

مقالات استارتاپی مشابه

Simmilar Startup article
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
استارتاپ یا استارت آپ

استارتاپ یا استارت آپ ؟ مسئله این است!

استارتاپ یا استارت آپ ؟ مسئله ای کوچک که از بزرگان اکوسیستم استارتاپی تا...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
Pitch deck چیست

Pitch deck چیست ؟ یک نمونه Pitch deck شامل چه چیزهایی است؟

تا به حال استارتاپی راه اندازی کرده اید؟ اگر در حال حاضر استارتاپی راه...

مدت زمان مطالعه 8 دقیقه
استارتاپ یونیکورن چیست

استارتاپ یونیکورن چیست ؟ تفاوت استارتاپ یونیکورن با استارتاپ های دیگر چیست؟

استارتاپ یونیکورن چیست ؟ چقدر در مورد استارتاپ یونیکورن ها می دانید؟ استارتاپ یونیکورن...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments