5 موضوعی که قبل از کارکردن در محیط استارتاپی باید بدانید

1397/01/26
کار کردن در استارتاپ
26 فروردین
نویسنده : پیمان حسنی

کار کردن در محیط استارتاپی جذاب است، آنقدر جذاب که بسیاری از افراد حاضر می شوند شغل فعلی و باثبات خود را رها کرده تا استارتاپ راه اندازی کنند. در توضیحات شغلی استارتاپ ها معمولاً عباراتی مثل “محیط کاری صمیمی و مفرح” و “فضا برای رشد سریع” را به کرّات می بینیم. سؤالات مصاحبه استارتاپ ها هم با سؤالات سنتی درخواست استخدام دیگر شرکت ها فرق دارد و عجیب نیست اگر سؤال هایی مثل “اگر کارمند نبودید دوست داشتید کدام ستاره تلویزیونی می بودید؟” و مواردی از این دست را ببینیم. پرسش سؤالاتی این چنینی دلایلی دارد که در ادامه خواهید دید.

ملحق شدن به استارتاپ ها می تواند حرکتی جالب و هوشمندانه بوده و ممکن است زندگی حرفه ای شما را به کلی دچار تغییر کند. درست است که استارتاپ ها از بودجه های کلان و محیط های کاری کمپانی های آنچنانی و مدیران عاملی که دارای چشم اندازهای چندین ساله و باتجربه هستند، بی بهره بوده و نمی توان به واسطه آنها در کوتاه مدت به موفقیت امثال فیسبوک رسید، ولی به کمک آنها می توان اصولی که برای راه اندازی یک تجارت جدید ضروری است را یاد گرفته و فرد اصطلاحاً چم و خم های ساخت کمپانی جدید را از صفر یاد خواهد گرفت.

ولی کار کردن در استارتاپ ها به این سادگی ها هم نبوده و تفاوت های کلیدی بسیاری بین کار کردن در محیط این چنینی و شرکت هایی که قبلاً برای آنها کار می کرده اید وجود دارند. به همین دلیل قبل از آنکه بخواهید شغل کنونی خود را رها کرده و درخواست شغلی جدید برای استارتاپ ها ارسال کنید، 5 موردی که قبل از کار کردن در محیط استارتاپی باید بدانید را در نظر بگیرید.

 

1. باید با تغییرات مداوم راحت باشید

بر خلاف شرکت هایی با سوابق چندین ساله که پروسه ها و دستورالعمل های تعریف شده ای داشته و افراد می بایست کارهای یکسان و مشخصی را روزانه انجام دهند، استارتاپ ها اینگونه نبوده و هر لحظه ممکن است تغییر کنند. این تغییرات در بسیاری از اوقات آنقدر سریع بوده که جا به جایی های شغلی کارمندان، وظایف، ساختار گزارش دهی و برنامه ریزی های پروژه ای بسیار سریع تر از پر و خالی شدن سطل زباله شرکت اتفاق می افتند!

خانم Rikki Rogers که سابقه کار کردن در محیط استارتاپی را دارد می گوید: “در استارتاپی که کار می کردم در مدت کمتر از 6 ماه 3 مرتبه اتاق کارم را عوض کرده و در کل 6 میز مختلف عوض کردم.” چنین تغییراتی برای همه خوشایند نیست، مخصوصاً اگر قبلاً سال ها در یک محیط مشخص و با ثبات شرکتی کار کرده باشید. برای کار کردن در محیط استارتاپی باید با چنین تغییراتی احساس راحتی کرده و هرج و مرج را با آغوش باز بپذیرید (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وفق دادن خود با محیط کار، مقاله از اهمیت هماهنگی با فرهنگ سازمانی بیشتر بخوانید را مطالعه کنید).

مؤسسان استارتاپ ها معمولاً به دنبال افراد جوان و با انگیزه می گردند و هراسی از تغییر ناگهانی پرسنل ندارند. بنابراین اگر می خواهید در محیط استارتاپی موفق شوید باید انعطاف پذیری بالایی در برابر تغییرات ناگهانی از خود نشان دهید.

توانایی کنار آمدن با تغییرات مداوم در استارتاپ

 

2. باید آچار فرانسه باشید

برای اینکه در استارتاپ کار کنید باید خود را با تیم وفق دهید، در مواقع لازم کارهای بدنی انجام داده و به طور کلی آچار فرانسه باشید. معمولاً هنگام مصاحبه های استارتاپی این جمله تکراری را بارها و بارها خواهید شنید که باید هر کاری را که از شما خواستند انجام دهید. حتی اگر عنوان و وظایف شغلی شما مشخص شده هم باشد باز هم در بسیاری از اوقات کارها بر اساس پروژه و روزانه مشخص می شوند.

بسیار پیش خواهد آمد که به فاصله چند ساعت، کارهایی مثل مراجعه به دفتر پست، جواب دهی به تلفن ها، سخنرانی در برابر هیأت مدیره و یا حتی خرید غذا برای کارمندان شرکت از شما خواسته شوند؛ ولی هرگز نباید خم به ابرو آورده و عبارت “این کار وظیفه من نیست!” را بر زبان بیاورید. به عبارت ساده انتظار هر نوع کاری را – چه پیش پا افتاده و چه مهم – داشته و برای انجام آنها آمادگی داشته باشید.

بسیاری از کسانی که به استارتاپ ها ملحق می شوند به اشتباه فکر می کنند که نباید زیاد به کار توجه کرده و فقط باید به پربار کردن رزومه خود فکر کنند. فراموش نکنید مؤسسین استارتاپ ها معمولاً افراد جوان و بسیار با انگیزه ای را که حاضرند هر نوع کاری را انجام دهند استخدام کرده و کسانی را که انعطاف پذیری کمی از خود نشان داده و استارتاپ را در اولویت قرار ندهند سریعاً اخراج خواهند کرد.

 

3. منتورها رقیب شما نیستند

اکثر استارتاپ ها کار خود را با یک یا چند نفر جوان با استعداد و یک ایده ناب شروع می کنند. بعد مؤسس یا مؤسسین به دنبال چند سرمایه گذار گشته و افراد جوان و بسیار با انگیزه را استخدام می کنند؛ آنهایی که حاضرند زیر نور شمع، شب ها بی خوابی کشیده تا ایده را به واقعیت تبدیل کنند! بعد از اینکه استارتاپ پا گرفت و روی غلطک افتاد، مؤسس چند نفر فرد کارکشته، حرفه ای و باتجربه را استخدام می کند تا به استارتاپ کمک کنند وارد فاز بعدی پیشرفت شود.

با استخدام این افراد کارمندان فعلی استرس گرفته و شاید حتی از کار کردن زده شوند. فرض کنید برای 6 ماه شبانه روزی و به مدت 16 ساعت در روز (در محیط استارتاپی این چیزها پیش می آیند!) کار کرده اید که ناگهان فرد مسنّی وارد شرکت شده و به واسطه مدرک MBA ایی که دارد به شما دستور می دهد تا فلان کار را کرده و فلان کار را نکنید.

در چنین محیطی احساس خطر خواهید کرد؛ ولی فکر نکنید این متخصصین رقیب شما هستند، آنها فقط منتور (Mentor) هستند. در کمپانی های بزرگ اصلاً با این افراد برخورد نمی کنید چون در اتاق خود محبوس شده و قبل از ملاقات با آنها باید از منشی ایشان وقت بگیرید! ولی در محیط استارتاپی فرصت خوبی است تا روزانه آنها را ملاقات کرده و از تجربیات ایشان استفاده کنید.

چالش های کارکردن در استارتاپ ها

 

4. از این دست می گیرید و از آن دست باید پس بدهید!

مؤسسین استارتاپ از کارمندانی که حاضر باشند از قوانین رسمی شرکتی مثل ترک کردن اتاق کار وقت نهار یا داشتن اتاق اختصاصی چشم پوشی کنند، خوششان می آید. ولی خوبی استارتاپ ها این است که چون کوچک هستند فضا برای امکانات و تفریحات دیگر باز است؛ مثلاً تفریحات دسته جمعی هفتگی، نهار رایگان، کد تخفیف و … . با رشد استارتاپ ممکن است مدیریت به این نتیجه برسد که چنین امکاناتی ریخت و پاش محسوب شده و جلوی آنها را بگیرد!

ممکن است اوضاع طوری باشد که روزانه با یک نوشیدنی رایگان روز خود را بهتر کنید ولی بعد از تصمیم گیری های سران شرکت، از همین مورد هم محروم شده و موجبات افسردگی شما فراهم شود. ولی فراموش نکنید اینها نشانه های خوبی هستند چون معمولاً از میان رفتن چنین امکاناتی یعنی ورود امکانات بهتر مثل بیمه تأمین اجتماعی، سلامت و … که به مراتب سودمنتر هستند.

 

5. باید عملکرد استارتاپ را بسنجید

معمولاً استارتاپ ها سریع شکست می خورند و دلایل متعددی هم برای شکستان وجود دارند. اصلاً کار کردن در محیط استارتاپی یعنی قبول ریسک. ممکن است تصور کنید چون محیط استارتاپ کوچک است و اعضای تیم از تعداد انگشتان یک دست بیشتر نمی شوند پس خیلی زود متوجه خطرات خواهید شد، ولی همیشه اینطور نیست.

حتی اگر کارآموز هم هستید باید در مورد عملکرد شرکت و مسیری که در حال طی کردن است اطلاعات داشته باشید. برای این کار ببینید سایت ها در مورد استارتاپی که در آن مشغول هستید چه نظری دارند، همچنین از مدیر استارتاپ سؤال کنید که روند محاسبه موفقیت چگونه انجام می شوند. اگر حال و روز شرکت خوب نبود نباید از همه جا بی خبر باشید.

 

ریسک خوشایند

تصمیم به کار کردن در محیط استارتاپی یعنی تغییر تفکر در مورد مفهوم کار سنتی و فاصله گرفتن از قوانین رسمی شرکتی. کار کردن در استارتاپ یعنی اضافه کاری های زیاد، کار کردن های شبانه و آمادگی برای انجام دادن کارهای مختلف؛ آخر کار هم معلوم نیست چه می شود، ممکن است استارتاپ پا بگیرد یا اینکه یک شبه شکست خورده و همه زحمت ها به باد بروند. ولی اگر این ریسک را پذیرفته و کار استارتاپی را با تمام سختی ها و مشکلاتش بپذیرید، فرصتی عالی برای یادگیری و کسب تجربه و احتمالاً رشد و پا گرفتن استارتاپ در مقابل شما خواهد بود.

مقالات استارتاپی مشابه

Simmilar Startup article
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
استارتاپ یا استارت آپ

استارتاپ یا استارت آپ ؟ مسئله این است!

استارتاپ یا استارت آپ ؟ مسئله ای کوچک که از بزرگان اکوسیستم استارتاپی تا...

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه
Pitch deck چیست

Pitch deck چیست ؟ یک نمونه Pitch deck شامل چه چیزهایی است؟

تا به حال استارتاپی راه اندازی کرده اید؟ اگر در حال حاضر استارتاپی راه...

مدت زمان مطالعه 8 دقیقه
استارتاپ یونیکورن چیست

استارتاپ یونیکورن چیست ؟ تفاوت استارتاپ یونیکورن با استارتاپ های دیگر چیست؟

استارتاپ یونیکورن چیست ؟ چقدر در مورد استارتاپ یونیکورن ها می دانید؟ استارتاپ یونیکورن...

(No Ratings Yet)

نظرات کاربران

User Comments