24 گام برای موفقیت استارت آپ – گام صفر!

1397/02/17
24 گام برای موفقیت استارت آپ
17 اردیبهشت
مدت زمان : 10 دقیقه
نویسنده : giraffemag

یک استارت آپ از چه چیزی شروع می شود؟

وقتی با علاقمندان حوزه ی استارتاپ ها و کسانی که به دنبال شروع یک استارتاپ جدید هستند صحبت می کنیم، می بینیم که اهداف و رؤیاهای مختلفی را در سر می پرورانند. برخی از آنها سالها در یک شرکت کار کرده اند و حالا به دنبال تغییر هستند، عده ای قصد دارند با مهارت های کوچک و بزرگ خود دنیا را تغییر دهند، بعضی میخواهند رییس خود باشند، برخی به دنبال این هستند تا روش های درآمدزایی یک ایده قدیمی را تغییر دهند، بعضی ها ایده ای داشته و فکر می کنند می توانند به کمک آن زندگی خود و دیگران را بهتر کنند و غیره.

حتما علاوه بر اینکه مقاله را مطالعه می کنید این ویدئو را که به طور خلاصه به شما پیش قدم لازم برای رسیدن به موفقیت استارتاپی را نشان می دهد، مشاهده نمایید. گام صفر از 24 گام برای موفقیت استارت آپ ها.

 

 

 

 

این لیست با انواع و اقسام رؤیاها و اهداف ادامه دارد اما می توان تمام آنها را در یکی از 3 دسته زیر قرار داد:

1. تکنولوژی

شما تکنولوژی جالبی را در اختیار دارید و می خواهید با معرفی و عرضه گسترده آن، هم به خود و هم به دیگران کمک کنید. مثلاً رباتی ساخته اید که می توان به کمک آن اجسام کامپیوتری را لمس کرد. این ربات سرشار از پتانسیل است. از خود بپرسید: “چگونه می توانم به کمک رباتم که به مردم کمک میکند تا اجسام کامپیوتری را لمس کنند مفید باشم؟”.

2. ایده

ایده تازه و خلاقانه ای داشته و معتقدید که می توانید به کمک آن دنیا را دچار دگرگونی کنید. یا اینکه ایده ای دارید که ایده ای قدیمی و منسوخ شده را بهبود می دهد. مثلاً ایده تأسیس یک کمپانی در شهرستانی دور افتاده را در ذهن دارید تا برای مردم محروم آن منطقه اشتغال زایی کنید. قصد شما این است تا به کمک این کمپانی فقر را کم کرده یا ریشه کن کنید. ایده بسیار خوبی دارید.

3. اشتیاق

اگر تکنولوژی یا ایده ای برای شروع کسب و کار نداشته اما عشق و علاقه و دانش این کار را دارید، در این دسته قرار می گیرید. فرض کنید دکترای مهندسی مکانیک داشته و فردی با اعتماد به نفس فوق العاده هستید، همچنین علاقه ای وصف نشدنی به گجت ها و تکنولوژی دارید و معتقدید فقط در صورتی که کارآفرین باشید می توانید به طور مثبت تأثیرگذار باشید.
در بسیاری از اوقات افراد فکر می کنند نمی توان بدون شناخت درد مشتری که حاضر است بابت رفع آن پول پرداخت کند، کارآفرینی را آغاز کنیم. این موضوع برای کسی که آشنایی چندانی با کارآفرینی ندارد نامید کننده خواهد بود، همچنین با اصولی مانند ارزش ها، علایق و تخصص کارآفرین و اهمیت آنها برای تأسیس کمپانی در تضاد خواهد بود. به وقتش به نیاز مشتری هم خواهیم رسید.
پیش از شروع و فارغ از اینکه چرا می خواهید کارآفرین باشید، باید به این سؤال پاسخ دهید: “به چه کاری واقعاً عشق می ورزم و حاضرم سالهای سال آن را انجام دهم؟” پس از پاسخ دادن به این سؤال قدم بزرگی برای رسیدن به نیاز مشتری برداشته اید. مشکلی که علاقه دارید آن را رفع کنید چراکه هم راستا با علایق شما بوده و تخصص و مهارت انجام دادن آن را هم دارید.

 

سه راه برای شروع استارت آپ4

 

حرکت از علاقه محض به سمت ایده یا تکنولوژی

بسیاری از افراد دوست دارند کارآفرین باشند اما هنوز ایده یا تکنولوژی مناسبی ندارند. اگر شما هم مانند این افراد هستید نگران نباشید، با مشخص کردن علایق شخصی، نقاط قوت و مهارت های خود بهتر می توانید فرصت های خوب را شناسایی کنید. می توانید تمرین زیر را به تنهایی یا به کمک هم بنیانگذاران خود انجام دهید:

دانش: تحصیلات شما چیست و چه شغلی داشته اید؟
توانایی: در چه زمینه ای بیشترین تخصص را دارید؟
ارتباطات: چه افرادی را می شناسید که دارای تجربه و تخصص در صنایع گوناگون هستند؟ آیا کارآفرینان دیگری را می شناسید؟
دارایی های مالی: آیا سرمایه ای عظیم در اختیار داشته یا اینکه برای شروع باید به حساب بانکی محدود خود بسنده کنید؟
شهرت: در چه زمینه هایی مشهور هستید؟ آیا مهارت های گسترده ای در مهندسی دارید؟ مثلاً ممکن است تکنولوژی به کار رفته در فیبرهای نوری را به خوبی بدانید.
تجارب شغلی قبلی: در شغل های قبلی خود چه کمبودها و کاستی هایی را مشاهده کردید؟
علاقه به بازاری بخصوص: آیا ارتقای سطح سلامت برای شما حائز اهمیت است؟ آموزش و پرورش چطور؟ شاید به انرژی های سبز و حمل و نقل عمومی علاقه داشته باشید؟
تعهد: آیا برای ماجراجویی جدید خود زمان و انرژی کافی در اختیار دارید؟ آیا آماده اید تا تمام تمرکز خود را بر روی این ماجراجویی معطوف کنید؟
اگر شما و تیمی تحت رهبری شما دارای مهارت های توسعه وب سایت و کدنویسی هستید، می توانید به راه اندازی یک وب سایت فکر کنید. اگر می توانید در مدت زمانی کوتاه پیش نمونه (Prototype) محصولی را تولید کنید می توانید به تولدی کالا بیندشید. اگر هم سابقه فعالیت مثلاً در حوزه های آموزشی و بهداشت را دارید، می توانید در مورد بهتر کردن آن ها ایده پردازی کنید.
در بسیاری از اوقات متوجه خواهید شد که ایده یا تکنولوژی ای که برای رفع مشکل خود ایجاد کرده اید، مردم دیگری هم هستند که آن ایده یا تکنولوژی مشکلی از مشکلات آنها را هم حل خواهد کرد. به این پدیده کارآفرینی کاربری (User Entrepreneurship) گفته می شود. طبق تحقیقات انجام شده، بیش از نیمی از استارتاپ های نوآور محور در جهان که حداقل پنج سال از عمر آنها می گذرد به کمک پدیده کارآفرینی کاربری بوجود آمده اند.

 

اهمیت داشتن یک تیم برای موفقیت استارت آپ

تحقیقات دانشگاه MIT بر روی استارتاپ ها نشان دهنده این موضوع است که استارتاپ هایی که با بیش از یک بنیانگذار شروع به فعالیت می کنند موفقیت بسیار بالاتری خواهند داشت. در این دانشگاه در کلاس های کارآفرینی دانشجویان را وادار کردند که طی دو هفته، یک تیم کارآفرینی از بین همکلاسی های خود ایجاد کنند. اتفاقی که رخ داد آن بود که تعداد کمی از دانشجوها هم تیمی های مؤثری برای خود پیدا کردند. نکته جالی این بود که نه تنها همه دانشجویان این کار را به بهترین نحو انجام دادند، بلکه بسیاری از تیم ها پابرجا ماندند و تیم هایی که از هم پاشیدند به شکلی بهتر و با دانشجویان جدید مجدداً شکل گرفتند. حتی بعد از پایان دوره تحصیلی هم بعضی تیم ها پابرجا مانده و به فعالین ادامه دادند.

 

اهمیت تیم استارت آپی

 

اقدامات لازم بعد از ساخت تیم استارتاپی

پس از آنکه ایده یا تکنولوژی مورد نظر را برای شروع کسب و کار خود پیدا کردید، 24 گام برای موفقیت استارت آپ که مد نظر ما ست آغاز می شوند. هدف اول شما فهمیدن نیاز مشتریان بالقوه و مشتریان هدف شما با توجه به بازار است. فراموش نکنید که برای یک کارآفرین مهمترین نکته تمرکز بر هدف است. زمان و منابع محدود هستند بنابراین باید با وسوسا زیادی تصمیمات مالی بگیریم.
5 گام نخست ما در این راه نیاز به تمرکز بسیار بالایی دارن پس با دقت توجه کنید.

به طور خلاصه این پنج مرحله را مرور می کنیم:

ابتدا به کمک بارش فکری بازارهای احتمالی را شناسایی کرده و آنها را تحلیل نموده و آنها را از لحاظ پتانسیل های تکنیکی، کسب و کار و هماهنگی با تیم می سنجیم.
1 – انجام تحلیل های عمیق تر روی تعداد محدودی از بخش های پربازده بازار: انتخاب یکی از بخش های بازار بعنوان بازار اولیه کوچک برای شروع فعالیت
سپس بازار اولیه کوچک را به بازارهای کوچکتر تقسیم می کنیم.
2 – انتخاب بازار کوچک نهایی
3 – پروفایل مصرف کننده را بیشتر توسعه داده و تمرکز خود را افزایش می دهیم. ممکن است زیربخش جدید از بازار را پیدا کنیم.
4 – وقتی که توصیف دقیقی از بازار اولیه بهینه شده و همینطور مشتریان هدفتان داشتید باید تقاضای نهایی برای محصول (Total Addressable Market – TAM) را محاسبه کنیم.
5 – در این مرحله باید ریز شده و به طور خاص یک مشتری واقعی را در بازار هدف انتخاب شده ارزیابی کنیم. از نتایج به دست آمده از این کار برای ارتقاء محصول و بازاریابی های خود در آینده کسب و کار استفاده خواهیم کرد.

مقالات استارتاپی مشابه

Simmilar Startup article
مدت زمان مطالعه
قوانین فضای استارتاپی

5 موضوعی که قبل از کارکردن در محیط استارتاپی باید بدانید

کار کردن در محیط استارتاپی جذاب است، آنقدر جذاب که بسیاری از افراد حاضر...

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه
نیاز به طرح تجاری برای استارتاپ

آیا برای استارتاپ حتماً به طرح کسب و کار نیاز داریم؟

طرح کسب و کار، طرح تجاری یا بیزنس پلن (Business Plan) معمولاً جزء اولین...

مدت زمان مطالعه 15 دقیقه
بهترین ایده های استارتاپی

بایدها و نبایدهای رسیدن به بهترین ایده استارتاپی

بسیاری از افراد دوست دارند تا استارتاپ داشته باشند اما نمی دانند دقیقاً باید...

(1 votes, average: 3٫00 out of 5)

نظرات کاربران

User Comments